Wicemistrzynie z Orlika
13 kwietnia nasze dziewczęta wzięły udział w Finale Powiatu Łukowskiego w piłce nożnej na Orliku w ramach Licealiady 2017/18. Do turnieju zgłosiło się pięć szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Rozgrywki toczyły się systemem każdy z każdym. Nasza reprezentacja wypadła w nich bardzo dobrze, uzyskując taką samą ilość pkt. co drużyna z łukowskiego liceum im. Tadeusza Kościuszki. Konieczne było zliczenie bramek. Nasze piłkarki przegrały tylko jedną bramką, zajmując ostatecznie II miejsce w powiecie, w finale remisując 1:1 z gospodarzmi. Skład srebrnych medalistek: Latuszek Karolina, Kryczka Ilona, Bany Weronika, Bożek Kamila, Szczęśniak Wiktoria, Sobczak Natalia, Jaroszuk Paulina, Zabłocka Magdalena, Cybul Patrycja, Niedziółka Patrycja. Gratulujemy dziewczętom bardzo dobrego występu i czekamy na kolejne sukcesy.
Porozumienie z Dęblińską Szkołą Orląt
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
Z dniem 11 kwietnia 2018 roku Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym rozpoczął współpracę z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Porozumienie w tej sprawie podpisali Dyrektor Szkoły Pani Marianna Brzozowska- Skwarek i Rektor- Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk. Zgodnie z jego treścią kadeci naszej szkoły będą cyklicznie odwiedzali mury tej elitarnej uczelni, gdzie odbędą część zajęć programowych dla klas wojskowych. W szkole pojawią się wykładowcy i podchorążowie WSOSP, którzy będą wspierali proces nauczania przedmiotów wojskowych.
Takie rozwiązania wpłyną na jakość i atrakcyjność nauki w klasach o profilu mundurowym. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasz absolwent usiądzie na fotelu pilota wojskowego statku powietrznego i będzie strzegł naszego bezpieczeństwa.
Nasze uczennice w wojewódzkim konkursie języka rosyjskiego
W dniu 11 kwietnia 2018 r. w Instytucie Neofilologii- Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbył się Wojewódzki Konkurs Gramatyczny Języka Rosyjskiego. W tym roku po raz pierwszy wzięły w nim udział uczennice z naszej szkoły: Anita Mląkowska i Ilona Kryczka z klasy III LO policyjnej. Oprócz tego że wyróżniły się wielką znajomością gramatyki rosyjskiej, miały również możliwość zobaczenia życia codziennego Instytutu Neofilologii. Było to dla nich bardzo przydatne doświadczenie.
Język polski w teatrze
11 kwietnia już po raz kolejny nasi uczniowie uczestniczyli w oryginalnej lekcji języka polskiego, która zamiast w szkole odbywała się na deskach siedleckiego Centrum Kultury i Sztuki. Jako pierwsi do teatru wyjechali uczniowie klasy Ip, którzy mieli okazję obejrzeć "Antygonę" na podstawie sztuki Sofoklesa, uczniowie klasy II w natomiast mieli okazję uczestniczyć w słowno- muzycznym, pełnym humoru i radości życia spektaklu "Przezroczystość" na podstawie życia i twórczości ks. Jana Twardowskiego. Było to bardzo pozytywne doświadczenie, dzięki któremu młodzież mogła inaczej spojrzeć na z pozoru zwyczajne teksty kultury.
Nasi kadeci najlepsi w powiecie.
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
Kadeci z naszej szkoły, Jakub Krzysiak i Sebastian Kalenik, najlepsi w powiecie łukowskim w konkursie z wiedzy pożarniczej. Konkurs wygrał Kuba Krzysiak, który pojedzie na etap wojewódzki.
W dniu 10 kwietnia 2018r. odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowali Damian Sidor, Sebastian Kalenik i Jakub Krzysiak z klas o profilu pożarniczym. W pierwszym etapie konkursu wszyscy uczestnicy rozwiązywali test wiedzy, który zawierał 25 pytań z zakresu historii ruchu strażackiego, organizacji i zadań PSP oraz OSP, a także przepisów przeciwpożarowych. Test miał za zadanie wyłonić trójkę finalistów. Znalazło się w niej dwóch naszych kadetów, Sebastian Kalenik i Jakub Krzysiak. W części finałowej uczniowie odpowiadali na pytania konkursowe oraz rozpoznawali sprzęt i wyposażenie strażaków. Po podsumowaniu punktów okazało się, że Jakub Krzysiak zajął pierwsze miejsce, a tuż za nim uplasował się Sebastian Kalenik. Bardzo serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za Kubę, który 26 kwietnia będzie reprezentował powiat łukowski na etapie wojewódzkim OTWP.
Mundurowi nauczyciele.
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
Dzień 10 kwietnia 2018 roku w naszej szkole w dużej części należał do nauczycieli w mundurach. Po raz kolejny zajęcia dla klas wojskowych poprowadzili oficerowie z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, a dla klas policyjnych Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Adamowie. Pan ppłk Dariusz Sprawka przedstawił kadetom ogólne zasady prowadzenia działań rozpoznawczych, a Pan mjr Jacek Toporek uczył jak posługiwać się busolą i jak przy jej pomocy określać strony świata.
Z kolei asp. szt. Robert Czerepiński opowiadał o slużbie policjanta - dzielnicowego, który pełni bardzo ważną rolę w komunikacji pomiędzy Policją, a obywatelem.
Zajęcia z czynnymi zawodowo żołnierzami i policjantami to niezwykle ważny element kształcenia w szkole. Pozwala połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką, co wpływa na jakość zajęć lekcyjnych.
Radzyńskie Targi Pracy i Edukacji.
We wtorek 10 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbyły się Targi Pracy i Edukacji. Swoje oferty przedstawiali pracodawcy, służby mundurowe oraz szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe. Swoje stanowisko miała również nasza szkoła. Mieliśmy okazję po raz pierwszy uczestniczyć w tego typu wydarzeniu zorganizowanym poza naszym powiatem i przedstawić nasze kierunki kształcenia w roku szkolnym 2018/2019. Tego dnia z ofertą szkół powiatu radzyńskiego i powiatów ościennych mogli zapoznać się uczniowie szkół gimnazjalnych. Dyrekcji ZS w Radzyniu Podlaskim dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie i mamy nadzieję na dalszą, owocną współpracę.
"Spotkanie z Sienkiewiczem"
10 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Pana Macieja Cybulskiego – dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Tym razem spotkanie odbyło się z uczniami klas trzecich. Prezentacja życia Henryka Sienkiewicza przybliżyła sylwetkę naszego noblisty. Młodzież obejrzała film o życiu i twórczości pisarza. Uczniowie i Pan Cybulski wyszli z lekcji usatysfakcjonowani - młodzież wiedzą i ciekawostkami, a Pan dyrektor aktywnym zainteresowaniem młodzieży, szczególnie życiem prywatnym Sienkiewicza. A było ciekawe! Ponoć Henryk Sienkiewicz był częstym gościem w dworze Potworowskich (teściów naszego patrona szkoły – Władysława Tatarkiewicza) w Radoryżu Smolanym. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.