Wicemistrzowie województwa lubelskiego
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
Drużyna reprezentacyjna naszej szkoły zajęła drugie miejsce w konkursie musztry paradnej klas mundurowych woj. lubelskiego. Do zwycięstwa zabrakło tylko 3 punktów.
W dniu 24 kwietnia 2018 roku na placu apelowym Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie rywalizowały reprezentacje szkół średnich z województwa lubelskiego, w których funkcjonują klasy mundurowe. Każda ze szkół mogła wystawić jedną drużynę, liczącą łącznie z dowódcą 13 osób.
Konkurs składał się z trzech konkurencji: programu obowiązkowego, w którym należało wykonać 10 zadań praktycznych, losowo wybranych na turnieju z Regulaminu Musztry Sił Zbrojnych RP, wojskowej piosenki marszowej oraz programu dowolnego, zawierającego elementy musztry paradnej. Każdą drużyną dowodził kadet-uczeń szkoły, ocenie podlegał również sposób wydawania komend oraz ich zgodność z obowiązującym w tym zakresie regulaminem.
Zmagania uczniów oceniała komisja konkursowa złożona z zawodowych żołnierzy i funkcjonariusza Straży Granicznej. Organizatorem konkursu było Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Piłkarski Turniej o Puchar Dyrektora.
We wtorek 25 kwietnia po raz kolejny odbył się Turniej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. W trakcie tegorocznego, już trzynastego turnieju gościliśmy drużyny piłkarskie z dziesięciu gimnazjów.
Drużyny podzielone zostały na dwie grupy. Najlepsze drużyny z każdej grupy awansowały do rundy finałowej. W półfinałach spotkali się piłkarze z Radoryża Kościelnego, Huty Dąbrowy, Łukowa i Wojcieszkowa. Po emocjonujących meczach do finału awansowali gimnazjaliści z Radoryża Kościelnego i Łukowa. Na boisku skuteczniejsi okazali się gimnazjaliści z Radoryża wygrywając cały turniej. Trzecie i czwarte miejsce przypadło odpowiednio drużynom z Huty Dąbrowy i Wojcieszkowa. Zwycięskie drużyny otrzymały zasłużone gratulacje oraz okazałe puchary i upominki. Dziękujemy za pełne emocji potyczki piłkarskie, gratulujemy wszystkim zespołom i zapraszamy na kolejny turniej za rok.
Radoryż w pionie certyfikowanych klas mundurowych MON.
Niezmiernie miło jest nam zakomunikować, że nasza szkoła dostała się do II edycji „Pilotażowego programu wspierania szkół prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” prowadzonego przez Ministerswo Obrony Narodowej. 24 kwietnia Minister Obrony Narodowej – Pan Mariusz Błaszczak, ogłosił listę szkół, które zakwalifikowały się do programu. To bardzo dobra wiadomość dla obecnych kadetów klas wojskowych i naszych przyszłych uczniów, którzy już niedługo mogą przystąpić do rekrutacji do naszej szkoły. Od dzisiaj nasza szkoła będzie w gronie elitarnych szkół, realizujących program opracowany specjalnie dla klas wojskowych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Program pilotażowy będzie trwał dwa lata (dwa semestry w klasie II, jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej) i będzie miał formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Powyższe zajęcia będą się odbywały przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON. Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby pragnące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych. W toku realizacji programu zaplanowane są także stałe konsultacje przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.
W ramach programu pilotażowego uczniowie otrzymują ponadto dofinansowanie zakupu umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia, zaświadczenie potwierdzające realizację programu „Edukacja wojskowa” w certyfikowanych pionach wojskowych klas mundurowych wraz z informacją o ocenie końcowej i zakresie zrealizowanego materiału oraz wpis na świadectwie ukończenia szkoły przedmiotu „Edukacja wojskowa” jako przedmiotu uzupełniającego (wraz z oceną końcową).
Dzień otwarty
We wtorek 24 kwietnia otworzyliśmy drzwi przed gimnalizastami i ich rodzicami. „Drzwi otwarte” organizujemy dwa razy w roku. W tegorocznym kwietniowym spotkaniu uczniowie gimnazjum mogli zapoznać się z kierunkami kształcenia w nowym roku szkolnym 2018/2019 i zobaczyć bazę dydaktyczną szkoły. Gminazjaliści z dziesięciu, nie tylko okolicznych gimnazjów, uczestniczyli w zajęciach pożarniczych, samoobrony, strzelania na strzelnicy, pokonali tor sprawnościowy. Zobaczyli na czym polegają zajęcia z zawodowymi policjantami, żołnierzami i strażakami. Następne dni otwarte to „Gimnazjada”. Szczegóły wkrótce. Zapraszamy już dzisiaj.
Audycja w Katolickim Radio Podlasie
24 kwietnia wieczorem przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w wieczornej audycji Katolickiego Radia Podlasie w Siedlcach. Grupa uczennic wraz z Ks. Grzegorzem poprowadzili na antenie radia różaniec oraz modlitwę pacierzową. W naszych intencjach polecalismy Uczniów, Dyrekcję, Nauczycieli, Wychowawców oraz wszystkich Pracowników szkoły. W sposób szczególny pamiętaliśmy o tegorocznych maturzystach i o naszej drużynie musztry paradnej.
Lekcja historii z IPN
23 kwietnia w naszej szkole odbyła się konferencja historyczna pt. „Wyklęci – Niepokonani Ziemi Łukowskiej”. Było to drugie spotkanie w naszej szkole, mające na celu przedstawienie losów i działalności żołnierzy niezłomnych na terenach Ziemi Lubelskiej i Łukowskiej. Podczas tegorocznej konferencji gościliśmy przedstawicieli Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie: dr Justynę Dudek i dr Sławomira Poleszaka, oraz przewodniczącego Rady Powiatu Łukowskiego Tadeusza Brzozowskiego.
Pani dr Justyna Dudek przedstawiła genezę powstania urzędu bezpieczeństwa w województwie lubelskim oraz sposób działalności i portret zbiorowy ich funkcjonariuszy w latach 1944-1947. Pan dr Sławomir Poleszak w swojej prelekcji przedstawił obraz podziemia niepodległościowego i działalność wojskowych organizacji antykomunistycznych na terenach ówczesnej Polski i województwa lubelskiego. Przypomniał o żołnierzach niezłomnych działających na terenie powiatu łukowskiego. Pan przewodniczący Brzozowski natomiast podzielił się swoimi refleksjami dot. odnalezienia miejsca pochówku Antoniego Dołęgi ps. „Znicz” - ostatniego żołnierza wyklętego Ziemi Łukowskiej.
Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem zebranych. Nasza młodzież miała okazję uczestniczyć w lekcji historii w niespotykanej na co dzień formie, oraz poznać fakty historyczne dotyczące naszego regionu.
Dzień Patrona Szkoły
20 kwietnia 2018 uroczyście świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły - Władysława Tatarkiewicza. W akademii wzięła udział cała społeczność szkolna. Poprzedziło ją wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Uczniowie przygotowali prezentację przypominając życiorys i fakty z życia patrona. Tego dnia, na uroczystości, gościliśmy w szkole doktora filozofii Pana Cezarego Kalitę, który w drugiej części akademii w bardzo przystępny sposób przybliżył wszystkim istotę filozofii.
Turniej "Sprawni jak żołnierze 2018"
20 kwietnia 2018 r na terenie obiektów Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim odbyły się eliminacje rejonu północ województwa lubelskiego 41 Zawodów Sportowo-Obronnych " Sprawni jak Żołnierze"- 2018.
Organizatorem zawodów było Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Liga Obrony Kraju w Lublinie.
Reprezentacja Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym po raz kolejny wywalczyła awans do finału wojewódzkiego jako jedyna szkoła w dwóch kategoriach - dziewcząt i chłopców.
Zawodnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach: strzelanie z kbks z odległości 50 m, sprawnościowy tor przeszkód, rzut granatem do celu, bieg na orientację i pierwsza pomoc przedmedyczna.
Drużyna dziewcząt w składzie : Witkowska Katarzyna, Wajszczuk Sandra, Czyżak Natalia ( Kołnacka Małgorzata ) zajęła bardzo dobre 2 miejsce wśród 9 startujących zespołów. Nasze zawodniczki wygrały strzelanie, tor przeszkód oraz były trzecie w pierwszej pomocy.
Drużyna chłopców w składzie : Czajka Michał, Siwak Adam i Sęk Hubert spisała się równie dobrze zajmując 3 miejsce wśród 11 szkół. Chłopcy byli drudzy w pierwszej pomocy oraz zajęli trzecie miejsce na torze przeszkód i w rzucie granatem.
Dziękujemy naszym reprezentantom za wspaniałą postawę i życzymy zwycięstwa w finale wojewódzkim.