Obóz wojskowy w Bieszczadach
Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszych klas mundurowych uczestniczą w obozie wojskowym. 14 maja pierwsza tura uczniów rozpoczęła zmagania w Myczkowcach w Bieszczadach. Uczniowie klas pierwszych mają przed sobą ciężki tydzień zajęć terenowych. Przed nimi zajęcia i ćwiczenia wojskowe: zjazdy i przeprawy linowe, strzelanie z ASG oraz paintball, nocne ćwiczenia i biegi na orientację, budowanie obozowiska w lesie, marszobiegi w trudnym terenie i wiele innych zadań. Obóz wojskowy jest najbardziej oczekiwanym przez uczniów wydarzeniem w roku szkolnym. To tam mają okazję poznać tajniki służby wojskowej i policyjnej, oraz sprawdzić swoją kondycję fizyczną i nabyć dodatkowe umiejętności. Nad uczestnikami czuwa i swoją wiedzę przekazuje zespół instruktorów, którzy służyli wcześniej w pododdziałach antyterrorystycznych i odbywali misje zagraniczne. 21 maja na obóz wyjeżdża druga tura naszych kadetów.
Konferencja naukowa „Drogi do Wolności”
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W dniu 12 maja 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie odbyła się konferencja naukowa „Drogi do Wolności”. W konferencji uczestniczyli również uczniowie z naszej szkoły.
Podczas kilkugodzinnego spotkania kadeci mogli wysłuchać prelekcji takich ludzi jak: Adam Borowski - działacz opozycji z czasów PRL, ks. prof. Stanisław Chodźko – wykładowca akademicki, Marcin Krzysztofik – Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, Bogdan Kędziora – nauczyciel z Lublina, czy Krzysztof Koper – uczeń pierwszej klasy IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie, który w bardzo ciekawy sposób omówił wkład I Brygady Legionów Polskich w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Bardzo przejmujące świadectwo swojej drogi do wolności przedstawił mjr Marian Chmielewski ps. „Pomidor”, jeden z żołnierzy legendarnego dowódcy oddziału antykomunistycznego podziemia, mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Przepełniona emocjami opowieść dziewięćdziesięcioletniego partyzanta, więźnia Rawicza i Wronek na długo zapadnie w pamięci uczniów.
Konferencję zorganizował Krzysztof Głuchowski, Poseł na Sejm RP oraz Stowarzyszenie Historyczne Strzelcy Kaniowscy.
Matury 2018
Od 4 maja w całym kraju trwają egzaminy maturalne. Wśród 22 tysiąca tegorocznych maturzystów z województwa lubelskiego są także nasi absolwenci. Obok obowiązkowych przedmiotów maturalnych nasi abiturienci przystępują do matur na poziomie rozszerzonym. Uczniowie mieli możliwość wyboru zdawania egzaminu z dowolnego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Najczęściej wybieranym przedmiotem w naszej szkole jest geografia. Obok egzaminów pisemnych trwają również egzaminy ustne: język polski oraz język obcy nowożytny. Warunkiem uzyskania matury jest zdanie wszystkich obowiązkowych egzaminów pisemnych i ustnych oraz przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Wyniki egzaminów ustnych maturzyści poznają na bieżąco, natomiast na wyniki egzaminów pisemnych muszą poczekać do 3 lipca.
"Jak pomagać środowisku na co dzień"
- Szczegóły
W ramach realizacji zadań z zakresu edukacji ekologicznej wśród młodzieży naszej szkoły powstały prezentacje pt. "Jak pomagać środowisku na co dzień", oraz "Ty też możesz zrobić coś dla środowiska każdego dnia". W prezentacjach ujęto drobne, codzienne czynności, których systematyczne i globalne stosowanie wpłynie na oszczędzanie dóbr natury i zasobów środowiska oraz zachowanie równowagi ekologicznej w ekosystemach.
Prezentacje do pobrania w poniższych linkach:
"Jak pomagać środowisku na co dzień", "TY TEŻ MOŻESZ ZROBIĆ COŚ DLA ŚRODOWISKA KAŻDEGO DNIA"
Powiatowy Dzień Strażaka
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
06 maja 2018 roku w Łukowie obchodzono Powiatowy Dzień Strażaka. Świętowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz strażacy ochotnicy. To święto jest bliskie również naszej szkolnej społeczności z uwagi na prowadzone klasy o profilu pożarniczym. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie, druhowie z OSP Krzywda, Kożuchówka oraz Radoryż Kościelny bardzo często prowadzą zajęcia praktyczne dla uczniów. W uroczystej zbiórce strażaków uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Damian Sidor, Kamila Golanko oraz Sebastian Kalenik. Wszystkim strażakom i druhom ochotnikom z okazji ich Święta życzymy wielu awansów, zadowolenia z wykonywanej pracy oraz szczęśliwych powrotów do domów z każdej akcji.
foto: podlasie24.pl
Obchody trzeciomajowego święta
Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w łukowskich obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęły się w Łukowie od Mszy Świętej, która została odprawiona o godzinie 9.00 w kolegiacie pw. Przemieniania Pańskiego. Główna część uroczystości odbyła się przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która znajduje się na froncie budynku Powiatowego Urzędu Pracy. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili m.in. starosta Janusz Kozioł oraz poseł Krzysztof Głuchowski. Całość uroczystości uświetniła orkiestra dęta. Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Wiązanki złożyli także przedstawiciele naszej szkoły.
Coroczną tradycją łukowskich obchodów są „biegi trzeciomajowe”. W tegorocznych wystartowała drużyna dziewcząt z naszej szkoły. Nasze dziewczęta zajęły II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Natalia Czyżak indywidualne zajęła III miejsce.
Pożegnanie maturzystów
27 kwietnia dla naszych maturzystów zabrzmiał ostatni dzwonek. To dzisiaj, po spędzeniu w ławkach szkolnych 969 dni, stali się absolwentami naszej szkoły. To już szósty rocznik naszych mundurowych absolwentów. Pożegnanie tegorocznych maturzystów odbyło się w sposób uroczysty. Na uroczystości gościliśmy przedstawicieli jednostek sprawujących patronat nad klasami mundurowymi: z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Łukowie - Naczelnik Wydziału Prewencji - nadkom. Dariusz Zdanikowski, a z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie - kpt. Sylwester Goławski. Miło nam było gościć również rodziców oraz uczniów.
Podczas dzisiejszej akademii absolwenci odebrali pamiątkowe medale i zaświadczenia potwierdzające naukę w klasach mundurowych, oraz certyfikaty ukończenia kursu samoobrony. Otrzymane, imienne, zaświadczenia i certyfikaty są honorowane dodatkowymi punktami w trakcie rekrutacji do służby w policji, staży i wojsku.
Ponadto, za dobre wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia na rzecz naszej szkoły do kilkunastu osób powędrowały nagrody książkowe, dyplomy i podziękowania. Karolina Chęcińska i Kornel Sadowski, w imieniu wszystkich absolwentów ciepłymi słowami podziękowali całemu gronu pedagogicznemu za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Na ręce dyrekcji i pań wychowawczyń powędrowały okazałe bukiety.
W części artystycznej dzisiejszego wydarzenia maturzyści mieli okazję ostatni raz ze sobą rywalizować w programie „Familiada”, oraz, z przymrużeniem oka, poznać „szkołę przyszłości”. Usłyszeli ciepłe, zapadające w pamięć, słowa od Pani dyrektor, oraz życzenia od młodszych kolegów.
Życzymy Wam, drodzy absolwenci naszej szkoły, pomyślności podczas egzaminów maturalnych, powodzenia i wytrwałości w życiu prywatnym, pogody ducha nawet w najtrudniejszych sytuacjach, trafnych decyzji i odpowiedzialnych wyborów. Jesteśmy przekonani, że jesteście przygotowani do tego by samodzielnie i odpowiedzialnie kreować swoją przyszłość.
II miejsce w siatkówce plażowej
26 kwietnia na obiektach OSiR-u w Łukowie odbył się Finał Powiatu w siatkówce plażowej szkół ponadgimnazjalnych. Zawody zorganizowane były w kategorii dziewcząt i chłopców. W rozgrywkach dziewcząt udział wzięło pięć szkół, gdzie zagrano systemem "każdy z każdym", a w kategorii chłopców był dwie grupy po trzy szkoły. Nasza reprezentacja dziewcząt wywalczyła II miejsce w powiecie, chłopcy uplasowali się na V miejscu. Skład naszych srebrnych medalistek plażowych: Anita Mląkowska, Ilona Kryczka, Kamila Filipek, Sandra Wajszczuk.