Gimnazjada 2018
4 czerwca 2018r. to dzień w którym gościliśmy gimnazjalistów. Tego dnia w naszej szkole odbyła się „Gimnazjada” – coroczne potyczki dla gimnazjalistów. W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedziało kilka zaprzyjaźnionych gimnazjów z ich uczniami, opiekunami i rodzicami. Gościliśmy także przedstawicieli jednostek patronującym naszym klasom mundurowym: Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie - st. bryg. Tomasza Majewskiego, z ramienia łukowskiej policji: I-go zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie - mł. insp. Mariusza Woźniaka, oraz podinsp. Andrzeja Dudzika, oraz przedstawicieli jednostek samorządowych w osobach: wicestarosty powiatu łukowskiego – Włodzimierza Wolskiego, wójta gminy Krzywda – Jerzego Kędry, radnego powiatu łukowskiego – Ryszarda Żurka. Bardzo miło nam było gościć przedstawicieli 23 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej, oraz strażaków i druhów z Ochotniczej Staży Pożarnej w Krzywdzie i policjantów z łukowskiej drogówki.
Goście mogli tego dnia zobaczyć widowiskowy pokaz samoobrony w wykonaniu naszych uczniów, oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu naszej drużyny reprezentacyjnej. Była to także okazja na zapoznanie się z ofertą edukacyjną naszej szkoły, warunkach i możliwościach kontunuowania nauki w naszych klasach mundurowych, oraz perspektywach jakie daje ukończenie naszych klas mundurowych.
Dzień ten skierowany był do gimnazjalistów, dlatego „Gimnazjada” to szereg konkurencji, quizów i potyczek w których zaproszeni uczniowie rywalizują ze sobą. W tym roku zacięte potyczki odbywały się na płaszczyźnie sportowej, wiedzowej i artystycznej. Gimnazjaliści rywalizowali ze sobą m. in. w biegu sztafetowym, skoku w dal, siatkówce plażowej, przeciąganiu liny, żonglerce piłką. Nie zabrakło również konkursu strzeleckiego na naszej szkolnej strzelnicy. Wyłoniliśmy zwycięzców także z konkursów „Jeden z niewielu”, „Stand-up zabij mnie śmiechem”, kalambur, jaka to melodia, konkursu piosenki żołnierskiej. Gimnazjaliści uczestniczyli także w dyktandzie z języka rosyjskiego, oraz konkursie z języka angielskiego.
Bardzo miłą niespodziankę sprawili żołnierze z 23 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej. Bialscy żołnierze na swoim stanowisku zaprezentowali sprzęt wojskowy i broń jakim dysponują na co dzień. Zainteresowanym uczniom udzielali cennych wskazówek dotyczących rekrutacji i służby w jednostkach wojskowych. Zgromadzeni goście mieli okazję przejechać się wojskowym quadem. Strażacy z Krzywdy zapewnili nam wszystkim, a zwłaszcza uczniom, niesamowitą i potrzebną tego gorącego dnia rozrywkę – wszyscy zostali polani wodą z wozu strażackiego.
Dziękujemy panu staroście za udzielone wsparcie w organizacji „Gimnazjady” i Panu Jerzemu Kędrze – wójtowi gminy Krzywda - za pomoc w organizacji oraz wypożyczenie sceny głównej. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim gimnazjalistom, opiekunom, rodzicom, zaproszonym gościom, jednostkom mundurowym za przybycie do naszej szkoły tego dnia. Niezmiernie miło było nam Państwa gościć. Zapraszamy na kolejny tego typu dzień już za rok.
31 maja - dzień bez papierosa
31 maja obchodzony jest Światowy dzień bez papierosa. Z tej okazji zorganizowaliśmy szkolną akcję "Puszczaj bańki zamiast dymka".
Pomysł spodobał się wszystkim, bawili się palacze i ci niepalący, uczniowie i nauczyciele... bo przecież z baniek się nie wyrasta.
Podczas akcji można było uzyskać porady jak rozstać się z nałogiem oraz wykonać test uzależnienia od nikotyny, uczniowie obejrzeli także film edukacyjny o szkodliwych substancjach zawartych w papierosach i dymie papierosowym a ze szkolnego radiowęzła płynęły piosenki promujące modę na niepalenie.
Lekcja z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych
W dniu 29 maja 2018r. po raz pierwszy w murach naszej szkoły gościli pracownicy Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. To efekt podpisanego w dniu 11 kwietnia 2018r porozumienia o współpracy obu szkół. W spotkaniu uczestniczyli kadeci klas drugich o profilu wojskowym, pozarniczym i policyjnym. W pierwszej części Pani Eliza Dąbek przedstawiła kierunki studiów oraz zasady naboru do WSOSP. W drugiej części płk nawig. dr Andrzej Marciniuk w bardzo ciekawy i barwny sposób opowiedział historię Dęblińskiej Szkoły Orląt od czasów jej powstania, aż po dzień dzisiejszy.
Nasi goście zaprosili uczniów na zwiedzanie dęblińskiej uczelni oraz zachęcali do podjęcia studiów na jednym z prowadzonych tam kierunków.
Awans Pani dyrektor
Dzień 21 maja 2018 roku przejdzie do szkolnej historii, jako dzień pożegnania naszego dyrektora - Pani Marianny Brzozowskiej- Skwarek. Pani dyrektor od 23 maja będzie piastowała funkcję kierowniczą w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Pani wicedyrektor Marzena Kamińska w imieniu całej społeczności szkolnej przekazała Pani Mariannie oficjalne i serdeczne podziękowanie za zaangażowanie i duży wkład pracy w rozwój szkoły, oraz życzenia dobrego zdrowia, możliwości realizacji nowych pomysłów oraz spełnienia marzeń.
Pani Marianna Brzozowska- Skwarek od 21 lat była związana z naszą szkołą, a dyrektorem naszej placówki była od 13 lat. W tym czasie miała duży wkład w rozwój naszej szkoły – m.in. położyła podwaliny pod dzisiejsze funkcjonowanie klas mundurowych, oraz znaczenie szkoły na płaszczyźnie krajowej.
W związku z przejściem do Ministerstwa Edukacji Narodowej składamy wyrazy uznania za trud i serce włożone w rozwój naszej szkoły, za wieloletnią służbę dla dobra środowiska oświatowego oraz młodych pokoleń Polaków, oraz życzymy wielu podobnych i jeszcze większych sukcesów w nowej pracy.
Obóz w Myczkowcach
W dniach 14-18 maja kadeci klas pierwszych przebywali na obozie wojskowym w miejscowości Myczkowce w Bieszczadach. Uczniowie uczęszczający do naszych klas mundurwych corocznie wyjeżdzają na zajęcia terenowe w ramach programów nauczania jakie realizują w klasach policyjnej, wojskowej i pożarniczej. Pobyt na zgrupowaniu to praktyczna lekcja zajęć sprowościowo-obronnych. Uczestnicy mieli interesujący tydzień zajęć terenowych. Poranna zaprawa była tylko wstępem do zmagań w ciągu dnia: zjazdy i przeprawy linowe, nocne ćwiczenia i biegi na orientację, budowanie obozowiska w lesie, marszobiegi w trudnym terenie, strzelanie z ASG oraz paintballi, przeprawy przez rzekę. Był strach, płacz przed zadaniem oraz wielka radość i duma z siebie po jego wykonaniu. Uczestnicy nabywali praktyczych umiejętności żołnierskich i policyjnych od zawodowych instruktorów, którzy służyli w jednostkach antyterrorystycznych i misjach zagraniczych. Wyczerpani, ale cali i zdrowi, a przede wszystkim szczęśliwi kadeci wrócili do szkoły. Nie mogą się doczekać kolejnego takiego wyjazdu. 21 maja na obóz wyjeżdża druga grupa kadetów - uczniowie klas drugich.
Lubelski finał "Sprawni jak żołnierze 2018"
W dniach 17-18 maja 2018 r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w finale województwa lubelskiego zawodów sportowo-obronnych "SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE" 2018 w Ostrowie Lubelskim. Nasze zawodniczki : Witkowska Katarzyna, Wajszczuk Sandra, Czyżak Natalia, oraz zawodnicy : Sęk Hubert, Siwak Adam, Czajka Michał - zostali wicemistrzami województwa w konkurencjach: strzelanie, tor przeszkód i bieg na orientację. Zawody odbywały się w niesprzyjających warunkach pogodowych. Walka między najlepszymi drużynami z całego województwa była bardzo zacięta i wyrównana. Ostatecznie obie drużyny (dziewcząt i chłopców ) uplasowały się tuż poza podium czyli na czwartym miejscu.
Spotkanie ze Stasiem i Nel
W ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów” odwiedziliśmy zaprzyjaźnione Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Spotkanie poświęcone Afryce oraz powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Dyrektor Maciej Cybulski zaprezentował 25 kart rękopisów „Listów z Afryki” Henryka Sienkiewicza oraz pamiątki przywiezione przez Noblistę w trakcie wyprawy na Czarny Ląd w latach 1890-1891, pochodzące ze zbiorów muzeum oraz z Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Najprzyjemniejszym punktem programu było spotkanie z aktorem Tomaszem Mędrzakiem i pianistką Moniką Roscą - odtwórcami Stasia i Nel w pierwszej ekranizacji „W pustyni i w puszczy”. Honorowi goście spotkania w Woli Okrzejskiej wystąpili z programem artystycznym. Monika Rosca zagrała również koncert fortepianowy.
foto: https://www.facebook.com/muzeumsienkiewicza
Praktyczna lekcja z policją.
15 maja odbyły się zajęcia z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Łukowie prowadzone przez podinsp. Andrzeja Dudzika. Funkcjonariusz policji uświadamiał uczniom klas mundurowych na czym polegają rola i zadania policji w sytuacji wystąpienia klęski żywiołowej. Omówił pojęcie sytuacji kryzysowej, pogłębił wiedzę uczniów w zakresie alarmowania, ostrzegania, działań porządkowych i ratowniczych w warunkach zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu i życiu ludzi i środowiska. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania doświadczonemu w tym zakresie policjantowi i poznać "od podszewki" jak prowadzone są działania policyjne. Po zajęciach teoretycznych uczniowie doskonalili musztrę. Podinsp. Andrzej Dudzik udzielał cennych wskazówek jak powinna wyglądać indywidualna musztra policjanta.