Wycieczka edukacyjna do Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Spotkanie kadetów z przedstawicielami Stowarzyszenia o charakterze strzeleckim i kolekcjonerskim im. mjr. Bernaciaka „Orlik" w Łukowie.
Dzisiaj w naszej szkole gościli przedstawiciele Stowarzyszenia o charakterze strzeleckim
i kolekcjonerskim im. mjr. Bernaciaka "Orlik" w Łukowie. Pan Hubert Kisiel i Pan Sławomir Niedziółka omówili cele statutowe Stowarzyszenia oraz zaprezentowali niektóre posiadane przez nich jednostki broni. Kadeci mieli okazję poznać budowę oraz historię następujących jednostek broni:
- karabinka automatycznego AK-47;
- karabinka automatycznego AKMS;
- samopowtarzalnego karabinka Simonowa - SKS;
- pistoletu samopowtarzalnego MAK-98;
- pistoletu maszynowego PPS-43;
- rewolweru GWARD-38 specjal;
- kieszonkowego pistoletu Beretta-950.
Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia z kadetami naszej szkoły, ale z pewnością nie ostatnie.
Wizyta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Łukowie
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
Kolejni kadeci naszej szkoły po raz pierwszy oddali honorowo krew. Dołączyli w ten sposób do licznej już grupy uczniów, którzy podczas nauki w Radoryżu Smolanym zasilili szeregi honorowych krwiodawców. Krew jest becennym darem, którym możemy obdarzyć drugiego człowieka. Darem, który bezpośrednio przyczynia się do ratowania ludzkiego życia. Dla kadetów w mundurach to szczególna lekcja wychowania obywatelskiego. Uczą sie w ten sposób nieść pomoc innym ludziom.
Warsztaty edukacyjno-profilaktyczne Handel ludźmi
Terapeuci ze Specjalistycznego Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej w Łukowie pani Aneta Osak oraz pan Mateusz Cichocki 20 pażdziernika przeprowadzili warsztaty edukacyjno-profilaktyczne w klasach pierwszych. Zajęcia dotyczyły problemu XXI wieku – handlu ludźmi. Warsztaty miały na celu zdobycie przez uczniów wiedzy: czym jest handel ludźmi, jak pracować bezpiecznie za granicą, na co zwrócić uwagę odpowiadając na oferty pracy za granicą, jak unikać groźnych sytuacji poza terenem Polski. Uczniowie zostali wyposażeni w praktyczną wiedzę, gdzie można uzyskać pomoc, jeżeli okaże się, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, odbiera dokumenty, zmusza do pracy ponad siły w bardzo złych warunkach, jeżeli zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo.Prowadzący przekazali uczniom jak ważne poczucie bezpieczeństwa za granicą kraju. Młodzi ludzie dowiedzieli się, że pomocy ofiarom udziela Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi. Podobne placówki działają w większości krajów Europy. Pomocy udziela również Policja ( numer alarmowy 112 ).
SIENKIEWICZ "DLA POKRZEPIENIA SERC"
Delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła 20 października w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej w premierowym spektaklu :,,Sienkiewicz dla pokrzepienia serc". Sztukę na motywach dzieła Tadeusza Brauna pt.,,Sienkiewicz ku niepodległości," wyreżyserował Tomasz Mędrzak. W rolach głównych wystapili Tomasz Mędrzak i Agnieszka Sitek.
Spotkanie z Janem Januszem Jastrzębskim
18 października spotkał się z pierwszymi klasami łukowski Don Kichote - J.J. Jastrzębski. Znany poeta i fraszkopisarz jest również miłośnikiem historii i propagatorem pamięci zasłużonych Łukowian. W Stulecie Odzyskania Niepodległości opowiedział uczniom o najważniejszych wydarzeniach z przeszłości Polski. Przybliżył sylwetki zasłużonych Polaków i omówił ich rolę w budowaniu państwowości. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali także relacji z jego licznych podróży, które mają charakter patriotyczny, historyczny i literacki. Na zakończenie chętni wpisali się do pamiątkowej księgi Gościa.
Ślubowanie kadetów klas pierwszych i szkolny Dzień Edukacji Narodowej.
W dniu 17 października 2018 roku w Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym odbyło się ślubowanie kadetów klas pierwszych oraz uroczystość związana z obchodami szkolnymi Dnia Edukacji Narodowej. Ślubowanie uczniów klas pierwszych jest jedną z najbardziej podniosłych i wzruszających zarazem uroczystości w rocznym cyklu wydarzeń związanych z realizacją innowacji pedagogicznej w Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym.
Po wygłoszeniu tekstu roty i złożeniu aktu ślubowania na sztandar szkoły młodzież pierwszych klas mundurowych oficjalnie została przyjęta w poczet młodszych kadetów liceum ogólnokształcącego o profilu policyjnym, wojskowym i strażackim Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. Po uroczystym ślubowaniu błogosławieństwa kadetom udzielił ks. Grzegorz Bielak.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili znamienici goście: ks. Kanonik Mieczysław Milczarczyk - proboszcz parafii w Radoryżu Kościelnym, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Głuchowski, Wicestarosta Powiatu Łukowskiego Włodzimierz Wolski, Dyrektor Powiatowego Zespołu Oświatowego w Łukowie Krzysztof Konstanty, Wójt Gminy Krzywda Jerzy Kędra, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie st. bryg. Tomasz Majewski, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie mł. insp. Mariusz Woźniak, koordynator w zakresie współpracy pomiędzy szkołą, a jednostką patronacką czyli 23 Batalionem Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Białej Podlaskiej ppor. Magdalena Rudzka, a także czynni i emerytowani nauczyciele, pracownicy oświaty i licznie przybyli członkowie rodzin kadetów. Po raz pierwszy w uroczystościach wzięli udział absolwenci szkoły, którzy ukończyli klasy mundurowe i swoje losy związali ze służbami mundurowymi tj. sierż. Mateusz Matyjasek pełniący służbę w Komendzie Stołecznej Policji oraz mł. asp. Bartosz Kulik pełniący służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie.
Wyrazy podziękowania i kwiaty na ręce Pani Dyrektor Marzeny Kamińskiej złożyli zaproszeni goście i przedstawiciele Rady Rodziców. Na zakończenie akademii uczniowie, w montażu słowno-muzycznym, przekazali serdeczne życzenia dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom oraz wszystkim pracownikom szkoły.
Szkolenie spadochronowe
Kadeci naszych klas mundurowych odbyli szkolenie spadochronowe. Zdobyli w ten sposób kolejne umiejętności, które mogą wykorzystać w procesie rekrutacji do służb mundurowych. Szkolenie spadochronowe uczniów odbyło się w Aeroklubie Lubelskim w Radawcu. Młodzież, pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów w pierwszej kolejności przeszła dwudniowe szkolenie teoretyczne, które obejmowało takie umiejętności jak: utrzymywanie stabilnej pozycji, w której można bezpiecznie otwierać spadochron, kontrola wysokości podczas swobodnego spadania, prawidłowe manewrowanie spadochronem, bezpieczne lądowanie w wyznaczonej strefie. Szkolenie obejmowało również znajomość sytuacji awaryjnych oraz prawidłowy sposób postępowania podczas uruchamiania spadochronu zapasowego. Szkolenie teoretyczne zakończyło się testem, a pozytywny wynik testu uprawniał do oddania samodzielnych skoków. Przy sprzyjającej pogodzie w dniach 12-13 października uczniowie kolejno oddawali swoje pierwsze skoki spadochronowe. Skoki były w pełni samodzielnie, oddane z wysokości 1000 metrów. Każdy uczeń biorący udział w szkoleniu oddał trzy skoki i otrzymał zaświadczenie o ukończeniu podstawowego szkolenia spadochronowego.