Zaproszenie
Uczniowie oraz Dyrekcja
Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym
mają zaszczyt zaprosić na uroczystość w ramach obchodów
100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
która odbędzie się
21 listopada 2018r. o godz. 10.00
‘’I’m proud to be Polish. 100 kartek na 100-lecie odzyskania Niepodległości.”
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ‘’I’m proud to be Polish. 100 kartek na 100-lecie odzyskania Niepodległości.”
Nauczyciele języka angielskiego wraz z grupą ponad stu anglistów z różnych szkół w całej Polsce opracowali wspólny projekt, który pozwolił podkreślić wagę świętowanej przez nas rocznicy i upamiętnić wielkie poświęcenie milionów Polaków w drodze do odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jednocześnie, ta inicjatywa okazała się wyjątkową lekcją geografii, historii i języka angielskiego oraz świetną alternatywą dla współczesnych form komunikacji. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły przy wsparciu nauczycieli stworzyli i rozesłali kartki z pozdrowieniami do stu szkół w stu miastach i miejscowościach w całej Polsce. Pokazali, że Polacy potrafią czcić święta narodowe w sposób niosący pozytywne przesłanie. Ponadto, akcja pozwoliła na upowszechnianie oraz doskonalenie umiejętności komunikowania się w języku obcym oraz promocję naszej szkoły na szczeblu ogólnopolskim. Każda kartka bowiem zawierała życzenia w języku angielskim, w których uczniowie wyrażali swoją radość z odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz krótką informację o naszej szkole wraz z jej wizerunkiem. Do naszej szkoły dotarło już blisko 100 kartek z różnych placówek w całej Polsce, m. in. Z Gniezna, Leszna, Lublina, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry, Krakowa, Tczewa, Ryk, Parczewa i innych mniejszych miejscowości, za które wszystkim szkołom bardzo dziękujemy.
Wyjazd studyjny do Niemiec
W dniach 10-15 listopada 2018 roku Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie zorganizowało wyjazd studyjny dla nauczycieli Techniki Rolniczej. Wyjazd został połączony ze zwiedzaniem wystawy na targach w Hanowerze "AGROTIER". Odbyły się seminaria dotyczące mechanizacji w procesie produkcji zwierzęcej. Uczestnicy poznali również nowatorskie rozwiązania techniczne, mechanizujące i automatyzujące proces produkcji zwierzęcej, stosowane w gospodarstwach niemieckich. Ważnym punktem było seminarium podsumowujące dotychczasową, wieloletnią współpracę w ramach różnych projektów edukacyjnych, w szczególności finansowanych w Programie Erasmus+, POWER i innych. Naszą szkołę w Niemczech reprezentował nauczyciel Waldemar Rodak.
Spotkanie z doradcą zawodowym
W dniu 15 listopada 2018 r. uczniowie z klas maturalnych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Siedlcach. Celem zajęć było wsparcie młodzieży w poznawaniu własnych zainteresowań, umiejętności, uzdolnień i predyspozycji zawodowych, które mają duże znaczenie w planowaniu indywidualnej kariery zawodowej. Uczniowie mieli możliwość poznania aktualnej sytuacji na rynku pracy, specyfiki niektórych zawodów oraz dziedzin, w których przewidywany jest wzrost zatrudnienia w przyszłości. Zajęcia z pewnością pomogą młodzieży podjąć świadomą decyzję zawodową.
Niecodzienna lekcja historii o Policji Państwowej II RP
14 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczne pt. „OKM 1940 Ostaszków - Kalinin – Miednoje”, które skierowane były głównie do młodzieży z klas mundurowych, nauczycieli oraz policjantów. Zajęcia poruszały tematykę etosu służby funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, oraz ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Warsztaty historyczno-patriotyczne „OKM 1940” zostały zainicjowane i przygotowane dzięki współpracy Pana Jarosława Olbrychowskiego - Prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, Pani Marzeny Kamińskiej - Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym oraz nadkom. Leszka Misiaka Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie.
Jarosław Olbrychowski wnuk Edwarda Olbrychowskiego, ofiary zbrodni katyńskiej poprowadził niecodzienną lekcję historii. W prezentacji „OKM 1940” przybliżył uczniom trzy miejsca, Ostaszków, Kalinin i Miednoje, związane z tragiczną historią przedwojennych policjantów i z etosem służby funkcjonariuszy PP. Prezes przybliżył historię tragicznych losów policjantów, którzy na przełomie września 1939 roku i maja 1940 roku, byli przetrzymywani w nieludzkich warunkach w największym obozie NKWD w Ostaszkowie. Wspomniał też o Kalininie, gdzie w piwnicach obwodowego zarządu NKWD wykonywano egzekucje strzałem w tył głowy oraz Miednoje, gdzie w dołach śmierci grzebano zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP.
W warsztatach wzięła udział również podinspektor w stanie spoczynku – Pani Krystyna Sobańska- Stępień reprezentująca Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939, która zaprezentowała ubiór policjantki Policji Państwowej.
Ponadto Jarosław Olbrychowski wskazywał, że pomimo upływu czasu, najwyższe wartości pozostają dla funkcjonariuszy niezmienne. Dlatego też zawód policjanta zawsze powinien być odbierany jako odpowiedzialna, ale jednocześnie zaszczytna służba na rzecz społeczeństwa. Przybliżył również młodzieży sylwetkę Stanisławy Filipiny Demetraki-Paleolog pseudonim „Zofia”, „Łucka”, „Monika”, która od 1925 roku kierowała Policją Kobiecą i zajmowała się jej organizowaniem oraz przodownika Andrzeja Udut – policjanta Policji Państwowej pochodzącego z Lubelszczyzny.
W trakcie warsztatów uczniowie otrzymali pamiątkowe tabliczki OKM 1940, gdzie na przedniej stronie grafiki znajdują się twarze funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP
z II Okręgu Łódzkiego. Natomiast kadeci, którzy wykazali się aktywnością tej żywej lekcji historii otrzymali książki „Widziani oczami pokoleń Rodziny Policyjne II RP” autorstwa prelegenta.
Na zakończenie warsztatów Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi
na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie nadkom. Leszka Misiaka przekazał Certyfikat Ambasadora OKM 1940, stanowiący o propagowaniu etosu Policji Państwowej.
Język polski w teatrze
Uczniowie klas II wraz z p. Wioletą Tymosz mieli okazję uczestniczyć w nietypowej i przez to bardzo ciekawej lekcji języka polskiego, która zamiast w klasie odbyła się na deskach teatru CKiS w Siedlcach. Spektakl "Kości i pioruny" przedstawiał losy jednego z wielkich pisarzy polskiego romantyzmu- Juliusza Słowackiego. Twórcy pokazali jego zawiłe życie, trudne relacje z matką, a przede wszystkim z polską popowstaniową emigracją z Adamem Mickiewiczem na czele. Mimo dużej ilości informacji spektakl był momentami bardzo zabawny, momentami groźny i tajemniczy. Przybliżył naszym uczniom sylwetkę osoby, którą każdy uczeń liceum znać z pewnością powinien.
Powiatowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W dniu 11 listopada 2018 roku pododdział honorowy naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczył w powiatowych obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Po uroczystej Mszy Świętej w kościele Przemienienia Pańskiego w Łukowie wszyscy uczestnicy przemaszerowali pod pamiątkową tablicę, znajdującą się na budynku Starostwa Powiatowego. Tam po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego wysłuchano okolicznościowych przemówień oraz złożono kwiaty. Występ naszej młodzieży spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony zgromadzonych na uroczystości osób.
Rekord dla Niepodległej
9 listopada 2018r. punktualnie o godz. 11.11 pod murami Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym zabrzmiały słowa: „Jeszcze Polska nie zginęła…” Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zaśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Wydarzenie uświetniła defilada Szkolnego Pododdziału Honorowego. Wszystko to w ramach akcji Rekord dla Niepodległej organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.
W całej Polsce w akcji wzięło udział 24 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Razem było nas ponad 5 milionów! Wspólnie oddaliśmy hołd Niepodległej!