Rozważny konsument
- Szczegóły
Wiele się dziś mówi o ekologii, o życiu w świadomości, o dbaniu o naturę i o własne zdrowie. Często kojarzy nam się to wszystko z ogromnymi zmianami w życiu, których nie możemy lub wręcz nie chcemy dokonywać, bo są niewygodne. Jednak jest wiele sytuacji w życiu codziennym, które można zmienić bez wysiłku i być przy tym eko. Powiedziałabym nawet, że drobne modyfikacje mogą być wręcz oszczędnością dla budżetu domowego.
Podaję kilka przykładów z własnego życia – proste i szybko wchodzi w krew :)
Świadome zakupy – prowadzą m.in. do niemarnowania żywności:
- zanim idę po zakupy, robię przemyślaną listę produktów, które chcę kupić
- planuję (mniej więcej), co chcę gotować w najbliższym czasie, czyli na co mam ochotę
- zwracam uwagę na sezonowość, wtedy owoce i warzywa są najświeższe i najtańsze w porównaniu do innych pór roku
- sprawdzam, co mam w domu, a czego mi brak.
Eko troba – na zakupy zawsze biorę kilka szmacianych siatek. Właściwie jedną siatkę mam zawsze w torebce, na wszelki wypadek, gdybym miała coś kupić po drodze wracając ze spaceru lub ze spotkania. Siatki z bawełny są wielorazowego użytku, trzeba je tylko wyprać w miarę potrzeby.
Woda – w tej kwestii mam wiele sposobów, aby oszczędzić lub wykorzystać wodę po raz wtóry:
- wodą z moczonych nasion strączkowych podlewam kwiaty i zioła w domu
- zimną wodę z prysznica (zanim zacznie lecieć ciepła) zamiast puszczać do ścieków, gromadzę w wiaderku i podlewam nią rośliny domowe
- prysznic lub kąpiel w wannie ciekawie :) i romantycznie jest brać we dwoje (za jedną wodą)
- o zakręcaniu kurka z wodą podczas szczotkowania zębów nie musze pewnie pisać, każdy to robi :)
Prąd – można oszczędzić, a przy tym wykreować romantyczną i miłą atmosferę:
- w okresie jesienno – zimowym, kiedy dni są krótkie, jadamy śniadania i kolacje przy świecach – jest pięknie
- do zajęć w łazience - prysznic, kąpiel w wannie (tylko czasem to robię, aby nie marnować tak dużo wody), szczotkowanie zębów, itd. zapalam świeczkę :) - spróbujcie, tworzy się wspaniała atmosfera, a i tak widać to, co trzeba
- znacie powiedzenie „Upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” - piekąc cokolwiek w piekarniku staram się zająć wolne przestrzenie, wkładając do pieca jeszcze coś do jedzenia np. razem z chlebem piekę warzywa na obiad
- prawie nie używam żelazka, bo pranie wieszam na wieszaki i samo się prasuje – oszczędzam nie tylko prąd, ale i mój czas :)
Żywieniowy recykling – nie wyrzucaj jedzenia:
- została Ci coś z obiadu np. kasza, po prostu odgrzej ją na drugi dzień do obiadu, albo dodaj do zupy lub zrób kotleciki
- wyschnięty chleb pełnoziarnisty na zakwasie, zmiel i otrzymasz razową bułkę tartą
- ze zwiędniętych jabłek ugotuj kompot - pycha
- jeśli nie lubisz skórki z jabłek i ją obierasz, wykorzystaj ją i zrób prawdziwy ocet jabłkowy lub ugotuj kompot (wywar owocowy), albo ususz i też ugotuj kompot
- zwiędniętej natce pietruszki obetnij końce łodyg i wstaw do wody, odżyje i będzie jak nowo narodzona
- wyrastającą cebulę posadź, a wyrośnie aromatyczny szczypiorek.
Pamiętaj o pewnych zasadach, a wszystkim będzie się żyło lżej:
- chodzę na zakupy z własną torbą wielokrotnego użytku,
- nie zgadzam się na pakowanie pieczywa, produktów ważonych w folie,
- wybieram opakowania oznaczone symbolem biodegradowalne / ulega recyklingowi,
- na zakupy idę z listą produktów – nie dopuszczam do marnowania jedzenia,
- odmierzam zgodnie z zaleceniami producenta ilość proszku do prania,
- jeśli nie muszę jechać samochodem idę pieszo, jadę rowerem lub komunikacją zbiorową – nie marnuję energii z paliw kopalnych, nie zanieczyszczam środowiska.
50 Olimpiada Języka Rosyjskiego
30 listopada 2018 roku o godzinie 10.00 rozpoczęła się 50 Olimpiada Języka Rosyjskiego organizowana przez Lubelski Komitet Okręgowy. Uczniowie klas drugich i trzecich Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym z zaangażowaniem wzięli w niej udział, próbując swoich sił w eliminacjach szkolnych. Po rozmowie z komisją na temat przeczytanych w języku rosyjskim lektur i publikacji, przystąpili do rozwiązywania arkusza z zadaniami. Osoby, które uzyskają ponad 70 punktów przejdą do etapu okręgowego - odbędzie się on na UMCS w Lublinie.
Dotacja MON dla kadetów klasy wojskowej
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W dniu 28 listopada 2018 roku w siedzibie Biura do Spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej została podpisana umowa o udzielenie dotacji celowej dla Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym na prowadzenie „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”.
W imieniu Powiatu Łukowskiego, który jest organem prowadzącym szkoły umowę podpisali: Pan Dariusz Szustek - Starosta Łukowski, Pan Janusz Kozioł - Wicestarosta oraz Pani Monika Wodyk–Netczuk - Skarbnik. Szkołę reprezentowała Dyrektor Pani Marzena Kamińska.
W imieniu Ministra Obrony Narodowej umowę podpisał Pan Waldemar Zubek – Dyrektor Biura do Spraw Proobronnych.
Na mocy podpisanej umowy szkoła otrzyma z Ministerstwa Obrony Narodowej kwotę 45 tysięcy złotych na zakup wyposażenia, niezbędnego dla prowadzenia prawidłowego procesu szkolenia klas wojskowych, objętych programem pilotażowym. Znajdą się tam między innymi kamizelki taktyczne, radiotelefony, hełmy, repliki ASG, makiety broni szkoleniowej, przybory do walki wręcz, busole i inne przedmioty, które przyczynią się do podniesienia jakości i atrakcyjności zajęć szkolnych.
Dodatkowo na każdego ucznia klasy wojskowej, objętego programem pilotażowym MON przeznaczy kwotę 650 złotych na zakup elementów umundurowania wojskowego najnowszego wzoru, które będą użytkować kadeci klas wojskowych.
Zgodnie z treścią umowy Powiat Łukowski jako organ prowadzący szkołę przeznaczy dodatkowo kwotę ponad 14000 złotych na zapewnienie ciągłości i trwałości programu nauczania „Edukacja wojskowa”. Będzie ona wykorzystana na rozbudowę zaplecza materiałowo-technicznego oraz na dodatkowe zajęcia specjalistyczno-obronne, prowadzone przez organizacje proobronne.
Wielomiesięczne starania szkoły doprowadziły już do otrzymania certyfikatu Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie prowadzenia programu dla Wojskowych Klas Mundurowych oraz nawiązania stałej współpracy w zakresie szkolenia z wytypowaną jednostką wojskową oraz Wojskową Komendą Uzupełnień w Białej Podlaskiej. Otrzymane środki finansowe pozwolą na zakup w tym roku wyposażenia i umundurowania, które umożliwi prowadzenie zajęć dydaktycznych na jeszcze wyższym poziomie i uczyni je bardziej atrakcyjnymi dla uczniów szkoły w Radoryżu Smolanym.
Kadeci naszej szkoły w Porcie Lotniczym Lublin
Dzisiaj kadeci klas pożarniczych oraz z III klasy policyjnej mieli niecodzienną lekcję z prezentacji typowego dnia strażaka Portu Lotniczego w Lublinie. Podczas wizyty w Porcie Lotniczym – Komendant Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej Portu Lotniczego w Lublinie Pan Artur Wąsik opowiedział historię budowy Portu Lotniczego Lublin, oprowadził nas po terminalu, a następnie zaprezentował sprzęt i wyposażenie LSRG.
Pan Artur Wąsik opowiedział nam o kategorii pożarowej lotniska, która określa ilu strażaków ma pełnić służbę, ile samochodów ratownictwa lotniskowego z podaną ilością wody, środka pianotwórczego i proszku gaśniczego, należy dostarczyć w chwili zdarzenia. Pan Komendant przedstawił również główne zadania jakie są stawiane Lotniskowej Służbie Ratowniczo-Gaśniczej, które określił jako priorytety, a są nimi między innymi: likwidacja zagrożeń związanych z incydentami dotyczącymi samolotów lądujących i startujących z lotniska np. awaryjne lądowanie statku powietrznego, pożary czy też zjazd samolotu z drogi startowej. Ponadto przedstawił zagadnienia dotyczące współpracy LSRG w przypadku zaistnienia poważnych zagrożeń. W tym przypadku LSRG współpracuje między innymi ze Służbą Ochrony Lotniska, Służbą Celną, Strażą Graniczną oraz z podmiotami zewnętrznymi tj. z Państwową Strażą Pożarną, Policją, Pogotowiem Ratunkowym czy Sanepidem.
Podczas pobytu w Porcie Lotniczym po kontroli przeprowadzonej przez Służbę Ochrony Lotniska kadeci mieli wyjątkową okazję odbyć podróż autokarem po płycie lotniska, a nawet po pasie startowym. Kadeci mieli również okazję zobaczyć jak wygląda asysta strażaków z LSRG na płycie postojowej samolotów podczas tankowania statków powietrznych.
Na zakończenie naszego pobytu w Porcie Lotniczym Lublin Pan Artur Wąsik przedstawił kadetom jakie należy spełnić wymogi, aby zostać strażakiem Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.
W dzisiejszej lekcji o pracy strażaków z LSRG uczestniczył również asp. szt. Artur Chutny z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie.
Dziękujemy Panu Arturowi Wąsikowi Komendantowi Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej Portu Lotniczego w Lublinie za dzisiejsze spotkanie.
Wycieczka do muzeum
Uczniowie klasy IIIp dnia 23.11.2018r. uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Dyrektor placówki – Pan Cybulski zapoznał młodzeż z wieloma faktami i ciekawostkami z życia noblisty. Zaciekawił młodzież przede wszystkim opowieścią o okolicznych miejscach, w których Sienkiewicz spędził dzieciństwo. Później wielokrotnie powracał w te strony. Odwiedzał rodzinę, znajomych. Wiele miejsc znalazło odpowiedniki w jego dziełach np. stawy w Burcu, które są pierwowzorem grzęzawisk wokól Zbaraża z „Ogniem i mieczem”. Wzmianki o Burcu, opisy przyrody możemy odnaleźć we fragmentach artystycznej wizji „Potopu” i częściowo we wcześniejszych nowelach „Stary sługa” i „Hania”.
Muzeum posiada bogatą kolekcję pamiątek dokumentujących życie i twórczość Sienkiewicza, zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek po pisarzu oraz unikalny księgozbiór zawierający między innymi pierwsze wydania dzieł pisarza. Zgromadzono także rekwizyty z ekranizacji jego dzieł. Placówka w ostatnim czasie wzbogaciła się o cenne pamiątki po nobliście (pierwszy Polak, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury). Uczniowie zobaczyli fragmenty rękopisów, laski Sienkiewicza, parasol jego żony, walizkę pisarza, zestaw podróżny.
Po zwiedzaniu muzeum młodzież zobaczyła kopiec Henryka Sienkiewicza i kościół, w którym ochrzczono malutkiego Henryka.
Polecamy wszystkim zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Wicemistrzynie Powiatu Łukowskiego

Festiwal Sportu i Zdrowia w Łukowie
Ponad 150 osób obejrzało pokaz technik interwencji w wykonaniu kadetów naszych klas mundurowych podczas Festiwalu Sportu i Zdrowia. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Nasz Region” w Zespole szkół Nr 1 w Łukowie. Naszą szkołę, pod okiem trenera samoobrony mgr Artura Wierzchowskiego, reprezentowali: Sandra Wajszczuk, Dominika Kurowska, Przemysław Janczara, Paweł Lendzion, Konrad Kania, Michał Dudziński
Konferencja poświęcona stuleciu odzyskania przez Polskę Niepodległości
W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę licznie zgromadzeni goście, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie wysłuchali trzech referatów okolicznościowych. Pierwszy „Kobiety w walkach o niepodległość” wygłosili uczniowie - Paulina Drozd i Mateusz Mućka . Drugim prelegentem był ks. Grzegorz Bielak, który omówił rolę Kościoła w kształtowaniu niepodległego państwa polskiego. Następnie dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – p. Maciej Cybulski w referacie „Sienkiewicz …. a sprawa polska” ukazał patriotyzm Wielkiego Pisarza i zaangażowanie w dążeniach „ku Niepodległej”. Na zakończenie konferencji głos zabrał były nauczyciel historii p. Henryk Milanowicz, który opowiedział ciekawostki niepodległościowe związane z naszym regionem. Ponadto uroczystość uświetniły: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i prezentacje historyczne. Chętni udali się na strzelnicę pneumatyczną, by oddać 10 strzałów „KU CHWALE OJCZYZNY”.