Maturzyści planują swoją ścieżkę zawodową
W dniu 13.12.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie uczniów klas maturalnych z przedstawicielami Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Siedlcach. Tym razem pani Teresa Kalińska i pan Paweł Lewczuk przywieźli uczniom raporty z testu mierzącego indywidualne zainteresowania zawodowe, wykonanego przez uczniów na wcześniejszych zajęciach. Wyniki testu zawierają charakterystykę predyspozycji zawodowych, słabe i mocne strony osobowości oraz wstępną ocenę indywidualnych możliwości. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem i refleksją czytali swoje raporty oraz potraktowali je jako wskazówkę do dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Na kolejne zajęcia zostaliśmy zaproszeni do Siedlec.
W stronę dojrzałości
Od listopada do grudnia w naszej szkole realizowany był projekt Ministerstwa Zdrowia "W stronę dojrzałości". Uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez szkolną pedagog i jednoczesnie toutora projektu p. Katarzynę Cichocką. Zajęcia dotyczyły problemów, z którymi aktualnie nastoletni uczniowie się zderzają. Ich celem było kształcenie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w zakresie zdrowego stylu życia, pozyskanie wiedzy nt. organizmu ludzkiego i zachodzących w nim zmian rozwojowych w okresie dojrzewania w perspektywie rodzicielstwa, wsparcie młodzieży w przygotowaniu się do podjęcia przyszłych ról małżeńskich i rodzicielskich oraz uświadomienie i uzasadnienie potrzeby przygotowania się do przyjęcia postawy odpowiedzialnego macierzyństwa i ojcostwa.
12 grudnia w Centrum Dobrego Wychowania w miejscowości Motycz Leśny odbyła się debata dla młodzieży podsumowująca projekt połączona z wojewódzkim etapem konkursu "Zdrowa dojrzałość", do którego zakwalifikowali się nasi uczniowie. Po rozstrzygnięciu konkursu Jakub Wierzchowski zajął II miejsce a Natalia Chmiel III. W nagrodę otrzymali tablet i kamerę sportową. Pozostali uczniowie wygrali słuchawki bezprzewodowe (Paweł Lendzion i Dariusz Węgrzynowicz), głośniki bluetooth (Paulina Drozd, Wiktoria Ciołek), powerbanki powędrowały do Adama Soćko, Martyny Pyrki, Weroniki Brodowskiej, Amelii Zień, Kingi Dziubak, Ani Lendzion, Natalii Czyżak, Andżeliki Wajszczuk, Małgosi Kołnackiej. Szkoła za doskonałe wyniki otrzymała urzadzenie wielofunkcyjne.
Gratulujemy wygranej!
Stypendysta Prezesa Rady Ministrów

Jesteśmy z Paczką już czwarty raz!
Czym ja sobie na to dobro zasłużyłam? Pytała sympatyczna starsza Pani dla ktorej przywieźliśmy Szlachetną Paczkę. A właściwie 17 paczek, bo tyle ich przygotowaliśmy!
...
Kiedy przymierzała ciepłą, nową kurtkę powiedziała: Nareszcie będę mogła pójść do Kościoła.... a naszym dziewczynom popłynęły łzy.... A kiedy w malutkim pokoiku włączyliśmy zakupioną lampę wzruszenie odebrało już głos. Staruszka na przemian składała ręce i łapała się za głowę.... dotad nie było tu żadnego źródła światła.
....
Tak działa Szlachetna PACZKA
Dziekujemy Wam wszystkim za pomoc i serce. Dziękujemy uczniom❤, ich rodzicom❤, nauczycielom❤ i pracownikom ZS Radoryż Smolany❤. Warto pomagać❤❤❤#zmieniamyhistorie na dobre
Egzamin z kickboxingu
Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć dodatkowych uczestniczą w treningach kickboxingu. Sport ten kształtuje umiejętności fizyczne takie jak: siła, szybkość, wytrzymałość, gibkość, poczucie rytmu. Dodatkowo rozwijaja cechy psychiczne m.in.: panowanie nad stresem, poczucie własnej wartości, pewność siebie.
5 grudnia odbył się egzamin na stopnie kicboxingu (pasy), w wyniku którego 23 uczniów zdobyło kolejne pasy. Egzamin przeprowadził nasz trener mgr Artur Wierzchowski 3 DAN w kickboxingu.
Gratulujemy naszym kickboxerom i życzymy dalszych sukcesów.
Kolejna porcja wiedzy z edukacji wojskowej
Dnia 06.12.2018r odbyły się w naszej szkole kolejne zajęcia z przedmiotu „Edukacja wojskowa”, który realizuje druga klasa uczestnicząca w programie pilotażowym MON dla certyfikowanych wojskowych klas mundurowych.
Prowadzący: ppor. Mateusz Wyrzykowski oraz st. szer. Rafał Wawerek z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej 23. Batalionu Lekkiej Piechoty, zapoznali uczniów z budową, przeznaczeniem i właściwościami bojowymi broni strzeleckiej, amunicji i granatów ręcznych. Kadeci przyswoili także wiedzę z zakresu batalistyki i teorii strzału.
Z wizytą w Parlamencie
W dniu 4 grudnia 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły zwiedzała obiekty parlamentu oraz Giełdę Papierów Wartościowych. Wizyty w Sejmie i Senacie przyczyniły się do poszerzenia wiedzy z zakresu historii polskiego parlamentaryzmu oraz organizacji pracy tych najważniejszych instytucji w państwie. Uczniowie uświadomili sobie najważniejsze zadania Sejmu i Senatu oraz przebieg procesu legislacyjnego w Polsce. Miłym akcentem zwiedzania były spotkania z posłami przebywającymi na Sali Posiedzeń, którzy chętnie rozmawiali z uczniami. Zwiedzając GPW uczniowie mogli poznać fakty i zdarzenia z życia giełdy, a także obejrzeć figurę giełdowego byka i Salę Notowań, gdzie znajduje się charakterystyczny dzwon giełdowy. Wizyta w kompleksie „Centrum Giełdowe” była okazją do zdobycia wiedzy na temat inwestowania na giełdzie oraz ryzyka, które temu towarzyszy.
Z Jerozolimy do Łukowa
W dniu 29.11.2018 r. delegacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w sesji historycznej zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie na temat związków zakonu templariuszy z Ziemią Łukowską. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu akademickiego w wykonaniu kierownika Zakładu Historii Dawnej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach pani dr hab. Marii Starnawskiej. Prelekcja była okazją do utrwalenia i poszerzenia wiedzy z epoki średniowiecza, a w szczególności dotyczyła krucjat do Ziemi Świętej i działalności zakonu templariuszy na ziemiach polskich. W XIII w. książę krakowski i sandomierski Bolesław Wstydliwy nadał gród w Łukowie templariuszom sprawiając, że teren ten został włączony w nurt europejskiej historii średniowiecza. Uczestnicy spotkania mogli poczuć klimat epoki dzięki obecności grupy rekonstrukcyjnej templariuszy Ziemi Miedzyrzeckiej.