Licealiada 2018/2019

W Muzeum Czynu Bojowego w Woli Gułowskiej
27 marca uczniowie klas III gościli w Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Muzeum poświęcone jest ostatniej bitwie kampanii wrześniowej , kiedy to Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga stoczyła bój z niemieckimi oddziałami XVI Korpusu Zmotoryzowanego pod Kockiem. Od 2014 roku placówka zmieniła swoje oblicze i stała się jedną z najnowocześniejszych w tej części Polski. Dzięki zastosowanym multimediom można poczuć atmosferę tamtych dni, przejść przez pełny szlak bojowy, zaczynając od września 1939 roku, poprzez akt kapitulacji, aż po sugestywny memoriał. Zmobilizowanie wszystkich zmysłów pozwala poznać dogłębnie to, co było w duszy każdego z walczących o wolną Polskę.
Drużyna z naszej szkoły w finale ogólnopolskim
Drużyna w składzie Weronika Bany, Paulina Drozd, Małgorzata Kołnacka i Paweł Lendzion wywalczyła miejsce w finale XI Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych Piła 2019. W eliminacjach wzięło udział blisko 60 drużyn z całego kraju. Drużyna wywalczyła miejsce w finale biorąc udział w eliminacjach, które odbyły się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Finał turnieju odbędzie się w dniach 15-16 kwietnia br. w Szkole Policji w Pile, w którym weźmie udział 25 drużyn. Trzymajmy kciuki za naszych kadetów.
Praktyczna lekcja ze strażakiem
W dniu 27 marca 2019 roku w naszej szkole odbyły się ciekawe, a zarazem praktyczne zajęcia dotyczące sprzętu ochrony indywidualnej strażaka, które poprowadził st. kpt. Andrzej Matejko – Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Komendy Powiatowej PSP w Łukowie.
Podczas zajęć kadeci klas pożarniczych dowiedzieli się co zaliczamy do takiego sprzętu, gdzie powinien się znajdować i w jakiej ilości oraz w jaki sposób go używać. Po wyczerpaniu tematu zajęć pomiędzy Panem kapitanem, a naszymi kadetami wywiązała się bardzo konstruktywna dyskusja dotycząca przede wszystkim tematu lekcji, jak również na temat szkolenia i sprzętu używanego przez jednostki OSP oraz możliwości podjęcia służby w Straży Pożarnej.
Otwarte Drzwi na UMCS
W dniu 22.03.2019 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyły się Drzwi Otwarte. Uczniowie klas trzecich z naszej szkoły, którzy stoją przed wyborem ścieżki dalszego kształcenia i kariery zawodowej zwiedzali Wydziały tej największej lubelskiej Uczelni. Przebywając tam uczniowie poznawali ofertę edukacyjną oraz zasady rekrutacji na studia. Drzwi Otwarte to także okazja do porozmawiania ze studentami, przedstawicielami kół naukowych oraz nauczycielami akademickimi. Poznanie szerokiej oferty kształcenia na poszczególnych Wydziałach UMCS-u z pewnością przyczyni się do podjęcia właściwej i świadomej decyzji edukacyjnej.
Escape room czyli jak dzień w szkole zamienić w przygodę
Idea „escape roomu”, czyli pokoju zagadek przebojem wdarła się na nasz rynek. Pomysł jest bardzo prosty: grupa uczestników zostaje zamknięta w pomieszczeniu i odnajdując wskazówki oraz rozwiązując ukryte zadania zdobywa klucz lub hasło do uwolnienia się. A gdyby taki patent zastosować w szkole?
Potrzebne: odrobina tajemnicy, naturalna ciekawość naszych uczniów, umiejętność współpracy i odrobina rywalizacji. Zamieszać, pochować zadania w różnych miejscach w klasie i czekać na uczniów. Efekt murowany!
W pierwszy dzień wiosny nasza szkoła zamieniła się w 5 pokoi zagadek. Był pokój zagadek polonistycznych, zagadki matematyczne, zablokowane laboratorium, Escape Room Św. Patryka i oczywiście zagadka ze zbrodnią w tle (innowacja zobowiązuje). Uczniowie w klasach musieli wykonać szereg zadań aby rozwiązać tajemnicze zagadki, rozwiązując kolejne otrzymywali wskazówki do dalszych poszukiwań. Gracze po prawidłowym odkryciu wszystkich sekretów udali się na salę gimnastyczną aby przekonać się kto jest w szkole najsilniejszy (a może najbardziej uparty ;) zaparty?) i wzięli udział w przeciąganiu liny. W nagrodę za dobrą energię i FREKWENCJĘ Pani Dyrektor obdarowała zwycięzców powerbankami. Na koniec odbył się jeszcze spontaniczny mecz siatkówki uczniowie kontra nauczyciele. Chodzą plotki, że nauczyciele wygrali.
Wizyta żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina

Wygrana w konkursie wojewódzkim
14 marca 2018 r. po raz kolejny w Klubie Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie, odbył się finał wojewódzki „XVIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Obronnej i Ochrony Ludności”.
Organizatorami Konkursu były: Kuratorium Oświaty w Lublinie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Wydział Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Batalion Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie.
Do zawodów przystąpiło 7 trzyosobowych drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych woj. lubelskiego wyłonionych w drodze eliminacji rejonowych. Na Konkurs składały się: część teoretyczna (test wiedzy) oraz sprawdzian praktyczny - (umiejętność udzielania pierwszej pomocy; rozpoznawanie i użytkowanie sprzętu obrony cywilnej i sprzętu do ochrony p.pożarowej).
Naszą szkołę reprezentowala drużyna w skladzie: Wioletta Osiak, Martyna Lazurek oraz Sebastian Kalenik. Kadeci zdobyli III miejsce w województwie lubelskim. Brawo My!