Wycieczka do Warszawy na 30-lecie istnienia Giełdy Papierów Wartościowych
Uczniowie klas drugich, realizujący przedmiot podstawy przedsiębiorczości, odbyli wirtualną wycieczkę do Narodowego Banku Polskiego, na Giełdę Papierów Wartościowych i do Mennicy Polskiej.
Pierwszym punktem naszej wycieczki była Giełda Papierów Wartościowych, która została założona 16 kwietnia 1991 r. Zwiedziliśmy miejsce, gdzie „bije” serce polskiego rynku finansowego. Zobaczyliśmy m.in. obecną siedzibę GPW, holl główny, giełdowego byka, salę notowań i dzwonek, służący do sygnalizowania początku i końca sesji giełdowej. Dowiedzieliśmy się, co to jest giełda, jakie były jej początki 30 lat temu i jak wygląda dzisiejsze codzienne funkcjonowanie giełdy. Wszystkich odwiedzających GPW wita byk – symbol hossy. Oprócz zwiedzania nowoczesnego centrum giełdowego, był także moment refleksji – spojrzenie na pierwszą siedzibę giełdy, dawny budynek Komitetu Centralnego PZPR. Obecnie na GPW można nabyć akcje 380 spółek krajowych i 50 spółek zagranicznych o łącznej wartości 1 139 195,39 zł.
Kolejnym punktem zwiedzania było Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Dowiedzieliśmy się tutaj bardzo ciekawych rzeczy związanych z historią pieniądza. Podróż w czasie do miejsc, gdzie narodził się pieniądz, rozpoczęliśmy w sali „Antyk – Średniowiecze – Nowożytność”. Zaprezentowano tam najstarsze i najciekawsze numizmaty. W sali „Systemy pieniężne” mogliśmy dowiedzieć się m.in. kiedy pojawił się pieniądz papierowy i dlaczego zastąpiono nim monety. Spacer po „Ulicy Bankowej” przeniósł nas do XIX i XX w., kiedy rodziła się polska bankowość i rozkwitały instytucje finansowe. Kameralny „Gabinet Numizmatyka” to świątynia XIX-wiecznego kolekcjonera. W tzw. pudełku numizmatyka znajduje się unikalny zbiór 919 najcenniejszych polskich monet z kolekcji NBP. Gabinet Numizmatyczny w Centrum Pieniądza NBP to miejsce, które oczaruje pasjonatów historii i miłośników starych monet. Można tu zobaczyć m.in. jedyny na świecie medal wybity w złocie. To unikatowy XIX-wieczny egzemplarz przedstawiający Franciszka Jana Smolkę, polskiego prawnika, polityka i działacza społecznego z Galicji. W tym wyjątkowym miejscu można też obejrzeć jeden z oryginalnych denarów Bolesława Chrobrego. Moneta ta to najstarsze źródło historyczne, w którym pojawia się nazwa Polski. Najdroższą monetą wybitą w polskiej mennicy jest złote 100 dukatów króla Zygmunta III Wazy, obecnie warte co najmniej 5 mln złotych!
W sali „Bank Centralny” pokazano dzieje polskiej bankowości centralnej. Prezentowane są tam pierwsze polskie pieniądze papierowe. Dowiedzieliśmy się jak zmieniały się funkcje banku centralnego w XIX i XX w. i jaka jest rola NBP współcześnie. Obejrzeliśmy również „Skarbiec” – marzenie wielu osób. W Skarbcu można spróbować podnieść sztabkę złota ważącą ok. 15 kg, której wartość to ok. 2 milionów złotych, a także sprawdzić jak przechowuje się i transportuje złoto. Mogliśmy też zobaczyć, ile miejsca zajmuje milion złotych w banknotach 10-cio złotowych, ważący ok. 70 kg. W „Laboratorium autentyczności” zaprezentowano nam różne rodzaje zabezpieczeń banknotów. Przy pomocy specjalistycznych urządzeń można sprawdzić autentyczność własnych pieniędzy. W sali „Twórca i produkcja pieniądza” mogliśmy prześledzić proces powstawania pieniędzy. Ekspozycja została podzielona na 2 strefy – pierwsza poświęcona jest projektowaniu i produkcji banknotów, a druga - monet. Sala „Giełda i rynki finansowe” to część ekspozycji przedstawiająca GPW – symbol świata finansów. W przestrzeni „Nowoczesnych systemów płatniczych” mogliśmy się dowiedzieć, na czym polega obieg pieniądza między bankami i co to jest bankowość internetowa.
Ostatnim miejscem naszej wycieczki była Mennica Polska. W Mennicy zwiedziliśmy halę produkcyjną, gdzie byliśmy świadkami powstawania monet obiegowych, kolekcjonerskich oraz pamiątkowych medali.
Optymalnie ustawiona maszyna może wyprodukować 13 monet na sekundę (to szybciej niż strzela Kałasznikow!). Monety kolekcjonerskie produkowane są ręcznie. Dobry mincerz może podczas jednego dnia pracy zrobić nawet kilkaset sztuk takich monet. Mennica Polska produkuje również monety i numizmaty na zlecenia zagranicznych emitentów. Są to zarówno monety obiegowe, jak i kolekcjonerskie. Mennica jest także jedynym producentem sztabek złota w Polsce i ich największym dystrybutorem. Pod względem dostępnych technologii Mennica Polska jest w pierwszej światowej piątce w produkcji pieniądza.
Klasa pożarnicza
Historia klas mundurowych rozpoczęła się w 2010 roku od uruchomienia w Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza innowacji pedagogicznej „Ochrona przeciwpożarowa”. Początki przygody młodzieży z mundurem były wyprawą w nieznane. Dzisiaj wiemy, czego oczekuje od szkoły i jej nauczycieli absolwent szkoły podstawowej. Chce przekonać się do służby w straży pożarnej.
W celu uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej w listopadzie 2019 roku przystąpiliśmy do procedury zarejestrowania Ochotniczej Straży Pożarnej przy Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. 9 lipca 2020 roku Sąd Rejestrowy w Warszawie zarejestrował w KRS naszą szkolną straż pod nr 0000849258. Od tej chwili „Jedyni tacy strażacy w Polsce…” mogą ubiegać się, jako oficjalnie funkcjonująca jednostka ochrony przeciwpożarowej, o sprzęt pożarniczy, dofinansowanie z MSW i A oraz agend rządowych i samorządowych na realizację statutowych zadań, a jako stowarzyszenie możemy organizować zbiórki pieniężne na szczytne cele. Co najważniejsze, jej pełnoletni członkowie, a w przyszłości absolwenci „Radoryża” mogą brać udział w kursach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną.
Nie jesteśmy szkołą pożarniczą – jesteśmy „przedszkolem pożarniczym”. Na nasze absolwentki i naszych absolwentów czekają atrakcyjne szkoły i uczelnie pożarnicze, tj. szkoły aspirantów w Poznaniu, Krakowie i Częstochowie oraz Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie. Ale przede wszystkim czekają Komendy Powiatowe i Miejskie PSP ze swoimi jednostkami ratowniczo-gaśniczymi, które zlokalizowane są w każdym mieście powiatowym, a więc blisko Waszych domów rodzinnych.
Za ukończenie szkoły z innowacją pedagogiczną i dodatkowo za ukończenie kursu organizowanego przez PSP dostajecie punkty referencyjne, które liczą się w postępowaniu rekrutacyjnym do służby przygotowawczej. Dla ucznia ze szkoły ponadpodstawowej celem głównym jest uzyskanie świadectwa dojrzałości. My w ramach zajęć dodatkowych propagujemy zasady bezpiecznych zachowań, uczymy empatii i trenujemy zasady współpracy w zespole w myśl zasady jeden za wszystkich wszyscy za jednego. Zajęcia praktyczne prowadzimy w szkole, jednostkach osp i komendach powiatowych PSP. Organizujemy ciekawe wyjazdy m.in. do ośrodków szkolenia KW PSP, zakładów o zwiększonym ryzyku albo o dużym ryzyku wystąpienia awarii. Uczymy, że dla strażaka -ratownika każde życie to wartość bezcenna. To cechy tego zawodu, który staje się pasją i hobby.
Może w czasach pandemii odkryjecie w sobie potrzebę przyłączenia się do nas, a w przyszłości dojrzeje w Was przekonanie, że to jest właśnie to, czego szukaliście.
Klasa policyjna






Kilka słów o klasie wojskowej



Oferta edukacyjna

Zrzutka - "jedyni tacy"
Ochotnicza Straż Pożarna przy Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym została założona w 2020 roku. Inicjatywa nauczyciela edukacji pożarniczej, życzliwość i akceptacja dla pomysłu ze strony dyrekcji szkoły oraz wsparcie Rady Pedagogicznej spowodowały, że od 9 lipca 2020 roku jesteśmy stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr 0000849258. Jesteśmy jedyną taką samodzielną osp w Polsce utworzoną przy szkole ponadpodstawowej.
Chcemy stworzyć naszym uczennicom i uczniom realizującym Program edukacji pożarniczej, policyjnej i wojskowej możliwość uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną. Naszym celem i marzeniem jest w niedalekiej przyszłości utworzenia szkolnej bazy dydaktycznej. Teraz jednak chcemy zakupić proporzec dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i emblematy identyfikacyjne. Mamy na to pomysł i już wstępny projekt, który jeden z naszych uczniów stworzył we własnym zakresie. Aby nasze marzenia stały się rzeczywistością, musimy Was prosić o wsparcie - wsparcie finansowe.
Chcemy być rozpoznawalni w naszym lokalnym środowisku, a może nawet w całej Polsce. Sami nie potrafimy zebrać wystarczającej ilości pieniędzy, nie możemy działać aktywnie, gdyż jesteśmy ograniczeni pandemią. Dlatego prosimy Was o pomoc w formie darowizn pieniężnych. Darczyńcy, którzy wesprą naszą Zrzutkę kwotą co najmniej 200 zł zostaną wyróżnieni pamiątkowym gwoździem w drzewcu proporca lub w okolicznościowej tablicy.
Zachęcamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli oraz absolwentów i sympatyków szkoły do włączenia się w naszą akcję zbiórki środków finansowych na proporzec dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej przy Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym.
Link do naszej zbiórki: https://zrzutka.pl/z/jedynitacy
Za każdą darowiznę na ten cel bardzo dziękujemy.
Z góry dziękujemy za Wasze dobre słowo do swoich bliskich i znajomych za linki rozsyłane o naszej sprawie i za wszelkie wpłaty na nasze potrzeby.
Wyposażenie osobiste strażaka przekazane przez Komendę Wojewódzką PSP w Lublinie.
W dniu 3 marca 2021 roku delegacja uczniów z klasy 1L4P i klasy 2p pod opieką nauczyciela edukacji pożarniczej udała się do KWPSP w Lublinie w celu odebrania sprzętu pożarniczego przeznaczonego do zajęć praktycznych w czasie lekcji edukacji pożarniczej. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie jako pierwsza odpowiedziała na naszą prośbę i przekazała nam hełmy, buty specjalne, ubrania specjalne i koszarowe oraz inne elementy wyposażenia osobistego strażaka. Na zajęcia z wykorzystaniem pozyskanego sprzętu musimy jeszcze poczekać z uwagi na pandemię. Jesteśmy pełni nadziei, że ta rzeczywistość, w której rozpoczynaliśmy rok szkolny, powróci.
Jednocześnie wizyta ta była okazją do inauguracji naszej akcji na portalu Zrzutka.pl „Jedyni tacy strażacy w Polsce proszą o pomoc”. Link do naszej zbiórki: https://zrzutka.pl/z/jedynitacy
W promocję naszej zrzutki włączyło się kierownictwo KW PSP w Lublinie w osobach Pana nadbryg. Grzegorza Alinowskiego – Komendanta Wojewódzkiego i Pana st.bryg. Szczepana Goławskiego – zastępcy Komendanta Wojewódzkiego.
ZA OKAZANĄ NAM POMOC, WSPARCIE I ŻYCZLIWOŚĆ
BARDZO DZIĘKUJEMY PANOM KOMENDANTOM.
Tydzień kadeta
