Wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Łukowie

Kadetów przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie mł. insp. Marek Lubański. Następnie uczniowie zobaczyli jak wygląda codzienna służba na Stanowisku Kierowania, w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych, policjantów kryminalnych, prewencji i ruchu drogowego. Wysłuchali również cennych wskazówek o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, które przekazał im Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego kom. Jarosław Modrzewski
Kadeci poznali również sprzęt i wyposażenie jakiego używają policjanci do działań w pododdziałach zwartych.
„Świadomie rozwijam swoje zainteresowania, kształtuję kulturę osobistą oraz właściwe postawy”
W ramach realizacji programu „Świadomie rozwijam swoje zainteresowania, kształtuję kulturę osobistą oraz właściwe postawy” w dniu 26 maja odbył się w świetlicy internackiej „Konkurs pięknego czytania”, który miał na celu kształtowanie umiejętności pięknego czytania, budzenie zainteresowania wartościową literaturą młodzieżową, dbanie o piękno ojczystego języka. Wychowankowie mieli możliwość prezentacji własnych umiejętności oraz nauki pozytywnej rywalizacji. Zadaniem uczestników było przygotowanie do głośnego czytania fragmentu polskiej lub zagranicznej prozy. W drugim etapie każdy z uczestników musiał zmierzyć się ze wskazanym przez komisję konkursową fragmentem poezji. Ocenie podlegały: płynność, bezbłędność czytania, wyrazistość, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Zdaniem jury najlepiej zaprezentowała się Patrycja Lewandowska z klasy 1opw, drugie miejsce zajęła Aleksandra Grochowska z klasy 3L4w, trzecie miejsce Dominik Bojarski z klasy 1opw. Laureaci konkursu, poza gromkimi oklaskami, zostali nagrodzeni dyplomami oraz słodkimi niespodziankami.
"Więzienie to stracony czas"
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać jak funkcjonuje Zakład Karny w Siedlcach. W dniu 20 maja klasa II OPW wzięła udział w projekcie "Więzienie to stracony czas" Funkcjonariusze pokazali jak wygląda ich codzienna praca „za kratami” i więzienna rzeczywistość z ich perspektywy. Opowiedzieli z czym muszą się mierzyć oddziałowi, wychowawcy czy strażnicy ochrony oraz jak udaje im się zachować zimną krew w trudnych momentach. Uczniowie mieli też możliwość zwiedzić mury wiezienne. Dodatkowym atutem było pozyskanie informacji na temat predyspozycji i cech niezbędnych do pracy w więziennictwie np. opanowanie, stanowczość, umiejętność szybkiego reagowania i logicznego myślenia, oraz poznanie zasad rekrutacji do służby i aktualnych ofert pracy.
XI Tydzień Świadomości Czerniaka
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności
Rola szkoły i rodziców w wychowaniu
„Rodzice są jak ogrodnicy, którzy kupują nasiona. Tyle, że w przypadku dzieci nie ma takich ładnych torebeczek, gdzie widać, co z każdego nasionka wyrośnie, i instrukcji jak się o to nasionko troszczyć. Wszystko jest wymieszane, wsadza się rękę do worka i bierze, co popadnie. Gdy rodzice zaczynają hodować swoje nasionko, to mogą mieć marzenie, by wyrósł z niego dąb. Ale może się okazać, że zasadzili bratek. I wtedy rodzic, który się uprze przy dębie, będzie próbował z bratka zrobić dąb. A w rezultacie nie będzie ani dębu, ani bratka. Wyhoduje jakąś hybrydę, coś bardzo nieszczęśliwego. I skrzywdzi to nasienie. Mądry rodzic w takiej sytuacji dowie się jak hodować bratki, i zrobi wszystko, by jego bratek był jak najbardziej udany”.
W. Eichelbergerg
Jak to jest z tym wychowaniem i nami rodzicami?
Pierwsi strażacy ratownicy OSP z naszej szkoły
Trzech naszych uczniów - Michał Burczaniuk, Paweł Matera i Bartosz Rogoziński, członków ochotniczej straży pożarnej przy Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza utworzonej w roku 2020 - tegorocznych absolwentów liceum z klasy pożarniczej, ukończyło szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników osp organizowane przez Państwowa Straż Pożarną. Zaświadczenia potwierdzające nabyte umiejętności wręczył strażakom-ratownikom osp komendant Powiatowy PSP w Łukowie bryg. Paweł Wysokiński. Jest to oprócz 5 punktów za świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego w klasie, w której był nauczany przedmiot dotyczący funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej, dla których został opracowany w szkole program nauczania włączony do szkolnego zestawu programów nauczania, dodatkowe 10 punktów w procesie rekrutacji do służby przygotowawczej w PSP. Udział naszych uczniów w tego typu szkoleniach i ich ukończenie jest wartością dodaną w trzy i czteroletnim procesie edukacyjnym.
Gratulujemy i życzymy spełnienia marzeń - służby w elitarnym gronie zawodowych strażaków Państwowej Straży Pożarnej
Sprawni jak żołnierze 2022
W dniach 12-13 maja 2022 w Ostrowie Lubelskim odbył się wojewódzki finał Zawodów Sportowo-Obronnych „SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE”2022.
Zawodnicy rywalizowali w pięciu bardzo wyczerpujących konkurencjach: bieg na orientację, pierwsza pomoc przedmedyczna, test sprawnościowy, bieg wahadłowy i strzelanie.
W zawodach uczstniczyli kadeci klas mundurowych naszej szkoły. Reprezenaci naszej szkoły zajęli wysokie miejsca - drużyna chłopców w składzie: Bogusz Kacper, Kieczka Piotr, Świder Mateusz zajęła 2 miejsce, a drużyna dziewcząt w składzie: Brodowska Kinga, Filipek Beata, Kwaśny Wiktoria - 3 miejsce.
Gratulujemy naszym uczniom i życzymy awansu na zawody centralne w przyszłym roku.
Gratulacje dla naszych czytelniczek
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasze 3 uczennice zdobyły wysokie miejsca w ogólnopolskim "Konkursie Jednej Powieści" organizowanym przez Uniwersytet Wrocławski. Spośród 317 uczestników rywalizujących w II kategoriach- "Studenci UWr" oraz "Reszta świata" nasze dziewczęta zajęły odpowiednio: 5 miejsce-Marlena Strońska (do podium zabrakło zaledwie 2 pkt), 13 miejsce- Monika Gromada i 30 miejsce- Kinga Brodowska. Bardzo serdecznie gratulejemy