XI Tydzień Świadomości Czerniaka
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności
Rola szkoły i rodziców w wychowaniu
„Rodzice są jak ogrodnicy, którzy kupują nasiona. Tyle, że w przypadku dzieci nie ma takich ładnych torebeczek, gdzie widać, co z każdego nasionka wyrośnie, i instrukcji jak się o to nasionko troszczyć. Wszystko jest wymieszane, wsadza się rękę do worka i bierze, co popadnie. Gdy rodzice zaczynają hodować swoje nasionko, to mogą mieć marzenie, by wyrósł z niego dąb. Ale może się okazać, że zasadzili bratek. I wtedy rodzic, który się uprze przy dębie, będzie próbował z bratka zrobić dąb. A w rezultacie nie będzie ani dębu, ani bratka. Wyhoduje jakąś hybrydę, coś bardzo nieszczęśliwego. I skrzywdzi to nasienie. Mądry rodzic w takiej sytuacji dowie się jak hodować bratki, i zrobi wszystko, by jego bratek był jak najbardziej udany”.
W. Eichelbergerg
Jak to jest z tym wychowaniem i nami rodzicami?
Pierwsi strażacy ratownicy OSP z naszej szkoły
Trzech naszych uczniów - Michał Burczaniuk, Paweł Matera i Bartosz Rogoziński, członków ochotniczej straży pożarnej przy Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza utworzonej w roku 2020 - tegorocznych absolwentów liceum z klasy pożarniczej, ukończyło szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników osp organizowane przez Państwowa Straż Pożarną. Zaświadczenia potwierdzające nabyte umiejętności wręczył strażakom-ratownikom osp komendant Powiatowy PSP w Łukowie bryg. Paweł Wysokiński. Jest to oprócz 5 punktów za świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego w klasie, w której był nauczany przedmiot dotyczący funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej, dla których został opracowany w szkole program nauczania włączony do szkolnego zestawu programów nauczania, dodatkowe 10 punktów w procesie rekrutacji do służby przygotowawczej w PSP. Udział naszych uczniów w tego typu szkoleniach i ich ukończenie jest wartością dodaną w trzy i czteroletnim procesie edukacyjnym.
Gratulujemy i życzymy spełnienia marzeń - służby w elitarnym gronie zawodowych strażaków Państwowej Straży Pożarnej
Sprawni jak żołnierze 2022
W dniach 12-13 maja 2022 w Ostrowie Lubelskim odbył się wojewódzki finał Zawodów Sportowo-Obronnych „SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE”2022.
Zawodnicy rywalizowali w pięciu bardzo wyczerpujących konkurencjach: bieg na orientację, pierwsza pomoc przedmedyczna, test sprawnościowy, bieg wahadłowy i strzelanie.
W zawodach uczstniczyli kadeci klas mundurowych naszej szkoły. Reprezenaci naszej szkoły zajęli wysokie miejsca - drużyna chłopców w składzie: Bogusz Kacper, Kieczka Piotr, Świder Mateusz zajęła 2 miejsce, a drużyna dziewcząt w składzie: Brodowska Kinga, Filipek Beata, Kwaśny Wiktoria - 3 miejsce.
Gratulujemy naszym uczniom i życzymy awansu na zawody centralne w przyszłym roku.
Gratulacje dla naszych czytelniczek
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasze 3 uczennice zdobyły wysokie miejsca w ogólnopolskim "Konkursie Jednej Powieści" organizowanym przez Uniwersytet Wrocławski. Spośród 317 uczestników rywalizujących w II kategoriach- "Studenci UWr" oraz "Reszta świata" nasze dziewczęta zajęły odpowiednio: 5 miejsce-Marlena Strońska (do podium zabrakło zaledwie 2 pkt), 13 miejsce- Monika Gromada i 30 miejsce- Kinga Brodowska. Bardzo serdecznie gratulejemy
Dzień Strażaka 2022
Na zaproszenie Wójta Gminy Krzywda, poczet proporcowy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej przy Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym oraz Zarząd OSP uczestniczyli w gminnych obchodach Dnia Strażaka 4 maja 2022 roku. Kluczowym momentem obchodów była msza święta odprawiona w kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Radoryżu Kościelnym. Korzystając z okazji, że maj jest miesiącem szczególnym dla strażaków, Zarząd OSP oraz członkowie MDP składają wszystkim członkom osp z gminy Krzywda i powiatu łukowskiego oraz funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Powiatowej PSP w Łukowie najserdeczniejsze życzenia z okazji dnia naszego patrona - św. Floriana.
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek.
Obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja
3 maja kadeci naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łukowie.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą odprawiono o godzinie 9:00 w kościele Przemienienia Pańskiego. Po mszy wszyscy spotkali się na Placu Narutowicza przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Okolicznościowe przemówienia wygłosili poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek, radny wojewódzki Ryszard Szczygieł oraz starosta łukowski Dariusz Szustek, który przemawiał w imieniu władz powiatu, miasta i gminy Łuków.
Kolejnym punktem obchodów było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja, w której asystę, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, zapewnili nasi kadeci.
foto: podlasie24.pl
Konstytucja 3 maja
W tym roku mija 231 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Konstytucja 3 Maja to Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 roku – pierwsza w Europie i druga w świecie. Wprowadzała zupełnie nowe zasady polityczne i społeczne, a Rzeczpospolita z kraju objętego „niedowładem politycznym” i anarchią, miała stać się nowocześnie zarządzanym państwem. Autorzy konstytucji to: Stanisław August Poniatowski- ówczesny król, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Włoch- Scipione Piattoli- sekretarz monarchy.
Rzeczpospolita określana była jako monarchia konstytucyjna z monteskiuszowskim trójpodziałem władzy. Organem ustawodawczym był sejm, składający się z senatu i izby poselskiej, podejmujący uchwały większością głosów. Zniesiono liberum veto i zakazano konfederacji, ograniczono rolę magnaterii. Mieszczaństwu umożliwiono nobilitację, zapewniono wolności osobiste i prawo sprawowania urzędów. Władzę wykonawczą pełnił dziedziczny król i powoływany przez niego rząd- Straż Praw; poczyniono też pewne zmiany w sądownictwie szlacheckim i miejskim. Konstytucja zmieniała pojęcie narodu; zgodnie z ideą oświeceniową to „naród jest źródłem władzy”. Ustawa określała katolicyzm jako religię uprzywilejowaną, ale innym wyznaniom gwarantowała tolerancję. Chociaż nie wprowadzała równości wszystkich wobec prawa, to był to niewątpliwie pierwszy krok do kolejnych przemian ekonomiczno- społecznych i politycznych.
Niestety, na skutek interwencji rosyjskiej w maju 1792 roku, przepisy konstytucji nie weszły w życie. Mimo to jej znaczenie symboliczne było ogromne. Ustawa zasadnicza stanowiła dokument nowoczesny, pierwszy w Europie, który zwiększał autorytet państwa polskiego. Polacy uświadomili sobie, że potrafią czerpać inspirację do przemian z myśli oświeceniowej i z własnej demokratycznej tradycji politycznej; odzyskali szacunek dla siebie jako narodu i dla swojej spuścizny historycznej. Po upadku Ojczyzny konstytucja stała się inspiracją dla wielu patriotów walczących o wolność kraju, a po odzyskaniu niepodległości dzień jej uchwalenia ogłoszony został świętem państwowym.