Piknik wojskowy na Stadionie Narodowym
5 października 2019r. nasza młodzież miała okazję uczestniczyć w największym w Polsce pikniku wojskowym zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Był on „usytuowany” wokół stadionu PGE Narodowego w Warszawie, połączony z Festiwalem Orkiestr w Mundurach - organizowanym w ramach obchodów 20-lecia Polski w NATO. Była to jedyna i niepowtarzalna okazja do wysłuchania koncertów w wykonaniu muzyków orkiestr wojskowych, orkiestry Straży Granicznej oraz Policji. Wybrzmiewały melodie pieśni patriotycznych, a także współczesny repertuar, w którego śpiewanie aktywnie się włączaliśmy.
W trakcie imprezy czekało na nas wiele niespodzianek – mogliśmy między innymi obejrzeć „taniec” Rosomaków, prezentację wyszkolenia żołnierzy wojsk specjalnych i show policjantów na motocyklach. Wśród atrakcji był także pokaz musztry paradnej, który nasi uczniowie, a szczególnie dowódcy (Magda, Martyna i Mateusz) bacznie obserwowali, by poszczególne elementy wykorzystać następnie w swoich nowych układach.
Nie możemy także nie zaznaczyć faktu, iż wśród żołnierzy, którzy brali udział w pokazie, i z którymi zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, był nasz absolwent - Igor, który obecnie służy w Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Udział w wydarzeniu był możliwy dzięki zaproszeniu Biura do Spraw Proobronnych, za co serdecznie dziękujemy.
Pierwsze miejsce w "BIEGU Z POLICJĄ NA DYSTANSIE 1919"
122 zawodników wystartowało 4 października w "Biegu z Policją na dystansie 1919 m", który rozegrał się na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie. W sportowej imprezie, wpisującej sie w obchody 100-lecia Policji, wzięli udział funkcjonariusze z lubelskiego garnizonu Policji oraz uczniowie klas o profilu mundurowym ze szkół woj. lubelskiego. Organizatorem biegu była Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, a także Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa lubelskiego, Zarząd Lubelskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA) oraz Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów KWP w Lublinie. Dzisiejsza sportowa rywalizacja wpisała się w obchody 100. rocznicy powstania Policji, a patronat nad tym przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Prezydent Miasta Lublin. Zgodnie z założeniem tego biegu, zawodnicy mieli do pokonania dystans 1919 metrów. Niezmiernie miło jest nam zakomunikować, że w klasyfikacji "klasy mundurowe" reprezentacja naszej szkoły zajęła pierwsze miejsce. Gratulujemy.
foto: www.lubelska.policja.gov.pl
Honorowi krwiodawcy
4 października po raz pierwszy w tym roku szkolnym kadeci naszej szkoły odwiedzili Oddział Krwiodawstwa w Łukowie. Uczniowie oddali honorowo krew, która jest bezcennym darem dla wielu chorych lub poszkodowanych w wypadkach osób. Nauka w klasach mundurowych sprzyja kształtowaniu postaw, ukierunkowanych na pomoc drugiemu człowiekowi. Honorowe Krwiodawstwo jest jedną z nich.
Europejski Dzień Języków
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków, który ustanowiony został, aby promować naukę języków obcych oraz różnorodność naszego kontynentu.
Z tej okazji dzisiaj w naszej szkole odbył się Międzyklasowy Turniej Wiedzy o Językach, w którym rywalizowały 4-osobowe reprezentacje wszystkich klas. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem rozwiązywali zadania i zagadki językowe z języka angielskiego, języka rosyjskiego oraz ogólnej wiedzy o językach. Oprócz standardowych metod sprawdzania wiedzy bawiliśmy się z kodami QR oraz aplikacją kahoot. Wszystko to po to, żeby pokazać, że nauka języków nie musi być nudna i nieprzyjemna, a produktywna i bardzo angażująca! I mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy turnieju podzielają nasze zdanie.
Po bardzo zaciętej rywalizacji ostatecznie wyłoniliśmy zwycięzców, a podium przedstawia się następująco:
I miejsce - klasa II LOp z drużyną w składzie: Kamila Strzelecka, Aldona Augustyniak, Marlena Iwaniuk oraz Mariusz Domański;
II miejsce - klasa I LOw z drużyną w składzie : Ewelina Chmiel, Jakub Skwarek, Marcin Miszkurka, Wojciech Czarnecki;
III miejsce - klasa II LOw z drużyną w składzie: Klaudia Niedziółka, Bernadetta Nurzyńska, Filip Ciborowski oraz Piotr Hut.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami, a wycięska drużyna otrzymała dyplom dla Najbardziej Wielojęzycznej Klasy oraz nagrody rzeczowe.
Gratulujemy wszystkim reprezentacjom wiedzy, odwagi, refleksu oraz zaangażowania i bardzo dziękujemy za udział w tym przedsięwzięciu.
Lekcja pierszej pomocy ze strażakami OSP
25 września lekcję pierwszej pomocy przeprowadzili druhowie z Ochotniczej Strazy Pożarnej z Krzywdy. Strażacy pokazali naszym uczniom podstawowe umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w tym lekcję z zakresu przenoszenia poszkodowanych ze strefy zagrożenia.
Sprzątanie Świata
Uczniowie klas pierwszych o profilu wojskowym włączyli się ogólnoświatową akcję Sprzątania Świata. W tym roku odbywała się ona 20 września i została objęta patronatem prezydenta RP. Każde z nadleśnictw w kraju w ramach inicjatywy #SprzątaMy las, zachęcało uczestników do posprzątania lasu w pobliskich miejscowościach. Nasza szkoła odpowiedziała na zaproszenie Nadleśnictwa Łuków i wspólnie z leśnikami zbieraliśmy śmieci z lasu w okolicach Cisownika. Nadleśnictwo zapewniło uczestnikom akcji worki na śmieci i rękawice, a po skończonej pracy na każdego uczestnika czekał słodki upominek. To jedna z wielu akcji ekologicznych w których braliśmy udział.
Młodzi z PO WER – em na lubelskim rynku pracy.
W dniu 16.09.2019r. grupa uczniów z klas maturalnych uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie zatytułowanej „ Młodzi z PO WER – em na lubelskim rynku pracy. Konferencja przebiegała w trzech panelach dyskusyjnych. W pierwszym panelu przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych oceniali skuteczność działania instytucji na rynku pracy w odniesieniu do oczekiwań ludzi młodych. W drugiej sesji panelowej młodzi , kreatywni ludzie wychodząc na przeciw potrzebom szukali pomysłów na własną karierę zawodową. Pomimo wielu trudności zaryzykowali i rozpoczęli działalność odnosząc obecnie sukcesy na rynku. Przedstawiciele kilku firm działających na Lubelszczyźnie przedstawili problemy związane z zatrudnieniem, wskazując na duże znaczenie kompetencji społecznych w procesie zatrudnienia. Udział w konferencji z pewnością przybliżył słuchaczom sytuację na lubelskim rynku pracy.
Praktyczna lekcja w sprawach o wykroczenia.
18 września w naszej szkole odbyły się praktyczne zajęcia dotyczące postępowania w sprawach o wykroczenia, które poprowadził kom. Leszek Dołęga - Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Podczas zajęć kadeci III klasy policyjnej dowiedzieli się między innymi jak przebiega proces związany z dokumentowaniem czynności wyjaśniających, sposoby ich zakończenia oraz jakie wymogi formalne musi zawierać wniosek o ukaranie, który następnie Policja kieruje do Sądu.