"Polacy- Rodakom"
W Sali Konferencyjnej im. Jana Pawła II w Łukowie odbyło się uroczyste przekazanie paczek w ramach XX akcji charytatywnej "Polacy- Rodakom". Nasza szkoła włączyła się w tegoroczną akcję, dlatego przedstawiciele samorządu uczniowskiego- Natalia Bartczak oraz Mateusz Mućka wraz z opiekunem p. Wioletą Tymosz i p. Dyrektor Marzeną Kamińską uczestniczyli w tejże uroczystości. Patronował jej pan Senator RP Stanisław Gogacz, który jest pomysłodawcą i koordynatorem akcji dla województwa lubelskiego. W jej ramach, na ręce przedstawicieli Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą zostało w tym roku przekazanych ponad 600 paczek. Jest nam bardzo miło, że mogliśmy pomóc w tegorocznej zbiórce, dlatego jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, bez których nie byłoby to możliwe. Z pewnością powtórzymy naszą zbiórkę za rok, bo warto pomagać, a okazane serce na pewno do nas wróci
Dni języka angielskiego na UMCS
12 grudnia klasa II policyjna odbyła wycieczkę do Lublina. Uczniowie wzięli udział w organizowanych przez Centrum Brytyjskie UMCS Dniach Języka Angielskiego. Mieli okazję zapoznać się z działalnością Centrum Brytyjskiego i jego bogatym księgozbiorem oraz wysłuchać ciekawego wykładu, który wygłosił wykładowca KUL dr Łukasz Borowiec. "English Drama in a Nutshell", czyli angielski dramat w pigułce, w przystępny sposób przypomniał nam cechy dramatu oraz zaprezentował, w jaki sposób przez stulecia ewoluował dramat angielski, zaczynając od Mystery Play, poprzez klasyki Williama Shakespeare'a i erę wiktorianską aż po teatr współczesny. Oczywiście wszystko w języku angielskim. Po bardzo produktywnie spędzonym przedpołudniu przyszedł czas na relaks. Najpierw wszyscy świetnie bawiliśmy się na lodowisku Icemania, a następnie obejrzeliśmy mocny, a zarazem smutny i skłaniający do refleksji film pt. "Proceder", który oprócz tego, że przedstawia historię opartą na faktach, porusza również kwestię życiowych wyborów i ukazuje problem uzależnienia i jego wpływu na życie człowieka.
Internat na łyżwach
W dniu 11.12.2019 r. wychowankowie naszego internatu pod opieką p. Mirosława Kardasa uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Siedlec. Na początku udaliśmy się do kina, gdzie obejrzeliśmy romantyczną, utrzymaną w nastroju świątecznym opowieść pt. „Jak poślubić milionera”. Zachowanie oraz spontaniczne reakcje widowni mogą świadczyć, że film się podobał. Jednym z celów naszej wycieczki było upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej oraz podnoszenie sprawności fizycznej, dlatego też wszyscy uczestnicy wykazali się aktywnością na lodowisku. Nieliczni z uporem i konsekwencją testowali na sobie działanie prawa powszechnego ciążenia, tudzież siły odśrodkowej czy bezwładności – doświadczenie jednak rosło wprost proporcjonalnie do zaliczonych upadków. Z pewnością czas spędzony wspólnie na świeżym powietrzu oraz dobra zabawa sprawiły, że wracaliśmy ze świadomością udanego wyjazdu.
Dzień pełen wrażeń klasy I p
Dnia 04.12.2019 roku uczniowie klasy I policyjnej wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pobyt rozpoczęli od Parku Trampolin "Stacja Grawitacja". Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej, dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestniczy korzystali z szeregu atrakcji. Następnie odwiedzili Muzeum Iluzji, w którym uczniowie mogli zobaczyć hologramy tworzące obrazy 3D, pokój Amesa, pokój luster i wiele innych. Na koniec dnia relaks w Multikinie na filmie pt. ,,Last Christmas".
Ślubowanie kadetów klas pierwszych
- Szczegóły
- Andrzej Dudzik
W środę, 27 listopada br. odbyło się ślubowanie kadetów klas pierwszych połączone z uroczystymi obchodami z okazji Dnia Podchorążego. Ślubowanie uczniów klas pierwszych jest jedną z najbardziej podniosłych, a zarazem wzruszających uroczystości w rocznym cyklu wydarzeń związanych z realizacją innowacji pedagogicznej w naszej szkole. Po wygłoszeniu tekstu roty, 104 uczniów złożyło akt ślubowania na sztandar szkoły. Tym samym młodzież pierwszych klas mundurowych oficjalnie została przyjęta w poczet młodszych kadetów liceum ogólnokształcącego o profilu policyjnym, wojskowym i strażackim Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. Po uroczystym ślubowaniu błogosławieństwa kadetom udzielił ks. Sławomir Pękała.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili goście: ks. Kanonik Mieczysław Milczarczyk – proboszcz parafii w Radoryżu Kościelnym, Poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek, Senator RP Stanisław Gogacz, Elżbieta Denejko – Dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie, bryg. Zenon Pisiewicz – Naczelnik Wydziału Operacyjnego reprezentujący Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, podkom. Marcin Czuryszkiewicz – reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie, kpt. Kacper Mazurek – reprezentujący 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, ppłk Maciej Kwiatkowski – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Białej Podlaskiej, mjr Krzysztof Woźniak – Szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białej Podlaskiej, Dariusz Szustek – Starosta Łukowski, Janusz Kozioł – Wicestarosta Łukowski, Wojciech Czerniec – Członek Zarządu Powiatu Łukowskiego, Danuta Bosek – Radna Powiatu Łukowskiego, Jerzy Siwiec – Sekretarz Powiatu Łukowskiego, Monika Wodyk- Netczuk – Skarbnik Powiatu Łukowskiego, st. bryg. Tomasz Majewski – Komendant Powiatowy PSP w Łukowie, mł. insp. Marek Lubański - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie, Krzysztof Warda – Wójt Gminy Krzywda, ppor Magdalena Rudzka przedstawiciel 23 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Białej Podlaskiej, koordynator w zakresie współpracy między szkołą, a jednostką patronacką, Bolesław Ptasiński – były dyrektor szkoły, Jerzy Kędra – wicedyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Adamowie, a także czynni i emerytowani nauczyciele, pracownicy oświaty i licznie przybyli członkowie rodzin kadetów. Wyrazy podziękowania na ręce Pani Dyrektor Marzeny Kamińskiej złożyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Na zakończenie akademii uczniowie, w montażu słowno-muzycznym, przedstawili rys historyczny obchodów Dnia Podchorążego, który w Wojsku Polskim obchodzony jest 29 listopada. Święto ustanowione zostało na pamiątkę wydarzeń 29 listopada 1830 roku, kiedy to podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa i rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe. Ponadto młodzież przybliżyła nam postać podporucznika Piotra Wysockiego, który był inicjatorem nocy listopadowej.
Niecodzienni goście
W dniach 23-24 listopada w naszej szkole przebywali żołnierze 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z Roskoszy. Batalion wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponad osiemdziesięciu terytorialsów na obiektach naszej szkoły odbywali jedne z obowiązujących ich szkoleń. Szkolenia poza rejonami poligonów i wojskowych placów ćwiczeń to istota formacji obrony terytorialnej. Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Stanowią one częścią potencjału obronnego Polski. Misją terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i zwalczanie ich oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Natomiast w czasie wojny będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią – siłą wiodącą.
Wizyta w Ośrodku szkolenia PSP w Lublinie
W dniu 20 listopada b.r uczniowie klas pierwszych i drugich realizujący zajęcia w ramach edukacji pożarniczej w naszej szkole uczestniczyli w charakterze obserwatorów w zajęciach organizowanych dla strażaków PSP i osp w Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Uczniowie poznali specyfikę zajęć w stacjonarnej komorze dymowej. Mieli również okazję wspinać się na „drabinie bez końca”. Zwiedzili kontenerowy trenażer ratowniczy. Punktem kulminacyjnym pobytu w Ośrodku Szkolenia był pokaz „pożaru domku dla lalek”, będący częścią programu szkolenia strażaków dotyczącego rozwoju pożarów wewnętrznych (CFBT – z ang. Compartment Fire Behaviour Training). Uczniowie odwiedzili strażaków ze specjalistycznej grupy ratownictwa wodno-nurkowego jrg nr 4 KM PSP w Lublinie. Przy okazji pobytu w tej jednostce obejrzeli salę edukacyjną „Ognik” dedykowaną do nauki bezpiecznych zachowań dla dzieci w wieku przedszkolnym i z klas I-IV szkoły podstawowej - „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.
Gratulacje dla Mateusza
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń naszej klasy II wojskowej- Mateusz Mućka zdobył dziś I miejsce w VII WOJEWÓDZKIM PRZEGLĄDZIE RECYTATORSKIM POEZJI I PROZY PATRIOTYCZNEJ IM. GEN. F. KLEEBERGA. Mateusz zaprezentował utwór Władysława Broniewskiego pt. "Monte Cassino", czym zachwycił JURY i oprócz nagrody, a właściwie zanim jeszcze wiedział, że ją zdobył, otrzymał pochwałę na forum od Pani przewodniczącej, za to, w jaki sposób wymawia poszczególne wyrazy, akcentuje i recytuje. Ocenie w konkursie podlegały: wybór i dobór tekstów, ich dostosowanie do możliwości i wykonawczych i interpretacyjnych recytatora, interpretacja utworów, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Mateuszowi gratulujemy, życzymy mu dalszych sukcesów, być może teraz w zawodach ogólnopolskich???