2000 like!
Europejski Dzień Języków Obcych









Obóz wojskowy Niedzica 2020
W dniach 18 – 22 września 2020 roku w Niedzicy odbył się obóz wojskowy dla kadetów klas mundurowych z Radoryża Smolanego. Uczestniczyło w nim 53 uczniów z klas drugich. Obóz trwał pięć dni. Każdy z nich rozpoczynała zaprawa poranna, a po śniadaniu kadeci wyruszali na zaplanowane zajęcia. Trwały one czasami do późnych godzin nocnych, z przerwami na posiłek. W trakcie pobytu kadeci ćwiczyli podstawy zielonej i czarnej taktyki, a następnie doskonalili swoje umiejętności z tego zakresu w grach wojennych z użyciem markerów paintball. Podczas zajęć nocnych uczyli się maskowania oraz poruszania po nieznanym terenie, a ich celem było obezwładnienie wartowników, pilnujących obiektów. Nie mogło również zabraknąć technik linowych, zarówno pionowych jak i poziomych. Była przeprawa przez rzekę na linie, zjazdy z mostu oraz skał, gdzie wysokość, z której należało zejść, a następnie zjechać z rannym kolegą dochodziła do 15 metrów. Obóz prowadzili doświadczeni instruktorzy, którzy wiele lat przesłużyli w jednostkach antyterrorystycznych Policji lub batalionach powietrznodesantowych Wojska Polskiego.
Na zakończenie obozu każdy z uczestników otrzymał certyfikat, potwierdzający nabyte umiejętności.
relacja filmowa i foto na na naszym FB
17 września - pamiętamy
17 września na cmentarzu Świętego Rocha w Łukowie przy Krzyżu Katyńskim odbyła się uroczystość upamiętniająca agresję wojsk radzieckich na Polskę w 1939 roku. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele Świętego Rocha. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, delegacje z różnych instytucji, organizacji i szkół, którzy oddali hołd ofiarom sowieckiej agresji. Wydarzenia sprzed 81 lat przypomniał uczestnikom uroczystości Michał Mojski, komendant Hufca ZHP Łuków. Oprawę uroczystości zapewnili Kadeci naszej szkoły wystawiając Poczet Sztandarowy i wartę honorową przy Krzyżu Katyńskim.
Foto: podlasie24.pl
Przysięga wojskowa naszych absolwentów
„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.”
7 września w Batalionie Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzieli nasi tegoroczni absolwenci. Tego dnia odbyła się uroczysta przysięga wojskowa elewów służby przygotowawczej. Martyna, Magda, Bartek, Patryk i Przemek, dzięki realizacji w naszej szkole programu MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, mogli odbyć skróconą służbę przygotowawczą i stać się pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. Naszym żołnierzom składamy serdeczne gratulacje oraz życzenia wszelkiej pomyślności w pełnieniu zaszczytnej, a zarazem trudnej służby. Niech nadrzędne wartości takie jak honor i duma będą inspiracją do tworzenia codziennej rzeczywistości. Służba dla Rzeczypospolitej to wielki zaszczyt.
Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego jest obchodzone 15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Tradycyjnie w tym dniu na cmentarzu wojennym w Łukowie są organizowane okolicznościowe uroczystości. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną miały one symboliczny charakter. Wzięli w nich udział nasi kadeci. Uczestniczyli we Mszy Świętej, objęli posterunek honorowy pod obeliskiem oraz asystowali przy składaniu kwiatów przez oficjalne delegacje.
foto: podlasie24.pl
Porozumienie z Wojskową Komendą Uzupełnień
23 lipca 2020 r. dyrektor szkoły, Pani Marzena Kamińska podpisała porozumienie o współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Białej Podlaskiej reprezentowaną przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień ppłka Macieja Kwiatkowskiego.
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Białej Podlaskiej oraz Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym będą współpracować ze sobą na rzecz edukacji obywatelskiej, patriotycznej i proobronnej młodzieży szkolnej. Obie strony ponadto zobowiązały się do wspierania działań dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa.
Celem współpracy będzie przede wszystkim promowanie form służby wojskowej w Siłach Zbrojnych w tym naboru kandydatów do szkolnictwa wojskowego i służby przygotowawczej oraz wojsk obrony terytorialnej. Dzięki zawartemu porozumieniu nasza szkoła uzyska wsparcie merytoryczne i logistyczne w procesie dydaktycznym i wychowawczym uczniów. Zgodnie z treścią porozumienia kadeci naszej szkoły będą uczyli w przedsięwzięciach organizowanych przez WKU. W szkole pojawią się przedstawicie WKU, którzy będą wspierali proces nauczania przedmiotów wojskowych, oraz będą prowadzić działania promocyjno-informacyjne dotyczące popularyzacji służby wojskowej wśród uczniów szkoły.
Podpisane porozumienie to prawnie usankcjonowanie współpracy jakie nasza szkoła od kilku lat realizuje z Wojskową Komendą Uzupełnień w Białej Podlaskiej.
Ochotnicza Staż Pożarna w naszej szkole
W dniu 9 lipca 2020 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował Ochotniczą Straż Pożarną przy Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie edukacyjne ze strony społeczności uczniowskiej. Nadmienić należy, że szkolna OSP staje się jednostką ochrony przeciwpożarowej w rozumieniu ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
W ramach edukacji pożarniczej, która jako innowacja pedagogiczna realizowana jest w naszej szkole, uczniowie pełnoletni będą mogli korzystać z oferty szkoleniowej Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki temu młodzież z klas mundurowych będzie miała możliwość uzyskania niżej wymienionych kwalifikacji:
- wyszkolenie pożarnicze w ochotniczej straży pożarnej SP (szkolenie podstawowe),
- wyszkolenie pożarnicze w ochotniczej straży pożarnej RT (ratownictwo techniczne),
- wyszkolenie pożarnicze w ochotniczej straży pożarnej RW (szkolenie w zakresie działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach).
Posiadanie tych uprawnień punktowane jest obligatoryjnie przy rekrutacji do służby kandydackiej w szkołach PSP i do służby przygotowawczej w jednostkach organizacyjnych PSP. Wyszkolenie w Ochotniczej Straży Pożarnej będzie dla naszych absolwentów wartością dodaną do świadectwa ukończenia nauki odpowiednio w szkole ponadgimnazjalnej i ponadpodstawowej.