Spotkanie z absolwentami
Naszą szkołę coraz częściej odwiedzają absolwenci, którzy podjęli służbę w mundurze. Michał Niedziółka już drugi rok uczy się w Centralnej Szkole Aspirantów Pożarnictwa w Częstochowie. W przyszłym roku opuści mury uczelni w stopniu młodszego aspiranta i rozpocznie służbę w jednej z jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Podczas spotkania z kadetami klas pożarniczych i wojskowych nasz gość opowiedział o tym jak wygląda nabór do tej uczelni, na co należy zwracać uwagę przygotowując się do egzaminów wstępnych i jak wygląda dzień powszedni w szkole pożarniczej. Odpowiedział również na liczne pytania. Bardzo dziękujemy za cenną lekcję i życzymy Michałowi wytrwałości w dążeniu do upragnionego celu.
Nie mogło również zabraknąć praktycznych informacji skierowanych do klas o profilu policyjnym. Przekazała je post. Karolina Latuszek, pełniąca obecnie służbę w kompanii reprezentacyjnej Policji. To jeden z pododdziałów Oddziałów Prewencji w Piasecznie. Podczas spotkania z uczniami Karolina opowiedziała o postępowaniu kwalifikacyjnym przez które musiała przejść, o pobycie na kursie podstawowym w Legionowie oraz o swoich pierwszych miesiącach służby. Trzymamy kciuki za jej dalszą karierę zawodową.
Wieczór filmowy w szkole.
Za nami pierwszy w tym roku szkolnym wieczór filmowy. Salę gimnastyczną zamieniliśmy dziś na kinową. Zaczęliśmy od filmu "mocnego", ale takiego, który każdy kadet klasy mundurowej powinien choć raz w życiu obejrzeć, czyli "Wołynia" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Scenariusz filmu powstał na kanwie opowiadań Stanisława Srokowskiego oraz wspomnień świadków "rzezi wołyńskiej". Dramat rozgrywa się w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Akcja obejmuje okres sześciu lat, od wiosny 1939 r. do lata 1945 r. i ukazuje trudną i okrutną historię tamtych czasów i wydarzeń. Z pewnością nauczyliśmy się dzięki niemu dziś wiele, a przede wszystkim tego, by doceniać to, że żyjemy w czasach, w których nie musimy przeżywać tak bolesnych doświadczeń na własnej skórze. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w inicjatywie szkolnego samorządu i zapraszamy na kolejny wieczór filmowy, który z pewnością się odbędzie, choć tym razem może z nieco "lżejszym" filmem na ekranie.
Wizyta w Sądzie i lekcja ruchu drogowego.
W dniu 29 października 2019 roku kadeci z trzeciej klasy policyjnej odwiedzili Sąd Rejonowy w Łukowie i uczestniczyli w rozprawie w charakterze obserwatorów, gdzie zobaczyli na żywo pracę sędziego, adwokata, oskarżyciela publicznego (przedstawiciela Policji). Następnie odwiedzili Komendę Powiatową Policji gdzie podinsp. Krzysztof Golba Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego i jego Zastępca kom. Jarosław Modrzewski omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych oraz zaprezentowali zasady regulacji ruchem przez policjantów. Na zakończenie spotkania policjanci zwrócili się z apelem do młodzieży o zachowanie rozsądku za kierownicą i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Hołd dla poległych żołnierzy
Kadeci z klas mundurowych wzięli udział w sprzątaniu grobów żołnierzy, którzy polegli w obronie Ojczyzny w 1939 roku. Znajdują się one między innymi na cmentarzu parafialnym w Radoryżu Kościelnym. Zadbano również o grób jednego z żołnierzy Armii Krajowej, który spoczywa w oddzielnej mogile. Na zakończenie uczniowie zapalili znicze i postawili kwiaty.
To wyraz szacunku dla naszych przodków, którzy oddali swoje życie w obronie kraju. To również element wychowania młodego człowieka, który w przyszłości chciałby podjąć służbę w mundurze.
Konkurs plastyczny
Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym ogłasza konkurs plastyczny na plakat nawiązujący do tematyki z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości 11 listopada 1918 roku i przedstawiający skojarzenia Uczestnika z tym świętem.
Uczestnicy konkursu przygotują plakaty związane z Dniem Odzyskania Niepodległości, które będą stanowiły efekt wizualny dekoracji z okazji tego święta.
• Konkurs przeznaczony dla uczniów klas I-III liceum Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym;
• Każdy uczestnik może złożyć na konkurs jedną pracę plastyczną;
• Konkurs polega na wykonaniu plakatu w formacie A3, (technika i sposób wykonania prac dowolna).
Celem konkursu jest:
- zainteresowanie uczniów historią państwa polskiego,
- rozwijanie postaw patriotycznych,
- rozwijanie umiejętności plastycznych,
- popularyzacja historii Polski w niekonwencjonalny sposób,
- rozwijanie kreatywności uczestników konkursu, kształcenie wrażliwości estetycznej oraz aktywności i wyobraźni plastycznej.
Prace należy złożyć do 8 listopada do pani Renaty Golba.
CZYTAM, OGLĄDAM, POLECAM
„Czytam, oglądam, polecam” to nazwa grupy założonej przez p. Marię Kulesza- Pasik i p. Agnieszkę Wiąckiewicz. Skupia ona uczniów lubiących czytać książki i oglądać filmy, by móc potem polecać je innym. Na pierwszym spotkaniu określiliśmy zakres działań i dyskutowaliśmy o naszych gustach czytelniczych. Stały skład grupy to: p. M. Kulesza- Pasik, p. A. Wiąckiewicz oraz uczniowie: Weronika Szczygielska, Ewelina Chmiel, Weronika Tomasiak, Wojciech Czarnecki, Damian Wysokiński, Oliwia Sałata, Wiktoria Ciołek, Klaudia Niedziółka, Bernadetta Nurzyńska. Istniejemy też na facebooku, gdzie polecamy ciekawe książki i filmy. Można wziąć udział w dyskusji i wystąpić jako gość. Główną prowadzącą jest Bernadetta Paulina Nurzyńska. Zapraszamy do współpracy!
Lekcja z policjantami
W dniu 23 października 2019 roku kadeci z pierwszych klas policyjnych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez policjantów sierż. szt. Ewelinę Izdebską i sierż. Piotra Safiańskiego z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Tematem zajęć były zasady odpowiedzialności nieletnich przed Sądem Rodzinnym oraz przejawy demoralizacji. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, kogo w polskim prawie nazywamy „nieletnim” oraz za jakie wykroczenia i przestępstwa nieletni odpowiada przed Sądem Rodzinnym. Duże zainteresowanie wzbudziły środki stosowane przez Sąd wobec nieletnich, szczególnie zakaz prowadzenia pojazdów, który obowiązuje osobę ukaraną nim aż do 21 roku życia. Prowadzący zajęcia policjanci wyjaśnili również, jakie są przejawy demoralizacji nieletnich. Oprócz palenia papierosów, spożywania alkoholu, używania narkotyków, dopalaczy, itp. do przejawów demoralizacji zaliczane są również wagary. Ponadto kadeci poznali programy prewencyjne realizowane przez Policję. Rolą Policji oprócz ścigania przestępców jest zapobieganie łamania prawa poprzez edukację dzieci, młodzieży i dorosłych. Temu właśnie służy praca profilaktyczna Policji.