Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- Szczegóły
- A.P.
Kadeci naszej szkoły wzięli udział w powiatowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w Łukowie, 01 marca 2019 roku. Zapoczątkowała je projekcja filmu „Historia Roja”, a po nim w sali widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury uczniowie wysłuchali wykładu profesora Rafała Wnuka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na temat podziemia antykomunistycznego w Polsce.
W godzinach popołudniowych poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w okolicznościowej Mszy Świętej oraz uroczystościach przy obelisku u zbiegu ulic 11-ego Listopada i ks. Brzóski w Łukowie. Kadeci wystawili również wartę honorową.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym, obchodzonym corocznie 01 marca. W tym dniu 68 lat temu, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Święto poświęcone jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tym roku obchodzimy je po raz dziewiąty.
zdjęcia Paweł Przeździak
Szkolenie z łaczności wojskowej
- Szczegóły
- A.P.
Uczniowie klasy drugiej o profilu wojskowym, która została objęta pilotażowym programem Ministerstwa Obrony Narodowej, po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, prowadzonych przez żołnierzy – instruktorów z 23 batalionu lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej.
Zajęcia odbyły się 28 lutego, a ich tematem były „Środki łączności stosowane w wojsku”. W trakcie lekcji kadeci poznali pojęcie systemu łączności oraz ogólną jej charakterystykę. Został również zaprezentowany sprzęt, którym na co dzień posługują się żołnierze 23 batalionu. Następnie oficer prowadzący zajęcia omówił podstawowe przepisy, dotyczące prowadzenia korespondencji radiowej. Uczniowie mieli okazję po raz pierwszy nawiązać łączność za pomocą profesjonalnego sprzętu, stosowanego w wojsku.
W maju naszych kadetów czeka pięciodniowy obóz wojskowy, na którym czeka ich następna dawka wiedzy z łączności wojskowej oraz jej praktyczne zastosowanie podczas działań na placu taktycznym.
Kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”
W ramach kampanii informacyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie dzisiaj w naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Lekcje poprowadził st. kpt. Mariusz Małecki z Komendy Powiatowej PSP w Łukowie. Uczestniczyli w nich kadeci z klas pożarniczych.
Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe zagrożenia, jakie niesie za sobą nieumiejętnie obchodzenie się z ogniem lub urządzeniami grzewczymi. Okazuje się, że co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu, czyli tam gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. Pożaru nie można lekceważyć. Niestety to człowiek jest najczęstszym sprawcą pożaru i bardzo często staje się jego tragiczną ofiarą.
Tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla: jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
Czadu nie widać, nie słychać, nie czuć. Nazywany jest „cichym zabójcą”. Dlatego warto kupić do domu czujnik tlenku węgla, popularnie zwany czujnikiem czadu. Wykrywa on już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Dzięki temu mamy czas, by zapobiec zatruciu czadem.
Przysięga wojskowa w Łukowie
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W dniu 24 lutego 2018 roku na Placu Targowym w Łukowie ponad 130 żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. mjr Hieronima Dekutowskiego, ps. "Zapora" złożyło przysięgę wojskową. Uroczystość poprzedziła Msza Święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. Po raz pierwszy w takiej uroczystości mieli okazję wziąć udział uczniowie klas mundurowych. Szkoła wystawiła poczet sztandarowy oraz pododdział honorowy. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów z udziałem naszych uczniów. Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu "Podlasie24.pl"
Bal Studniówkowy
Na 100 dni przed maturą uczniowie klas trzecich Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym przeżywali pierwszy egzamin dojrzałości, Studniówkę.
Swój pierwszy dorosły bal przyszli maturzyści rozpoczęli w sobotnią noc 09.02.2019 r. Taki wieczór skłania do refleksji, jest okazją do podziękowań i życzeń. Uczniowie podziękowali Dyrekcji Szkoły, nauczycielom, wychowawcom i rodzicom, za przygotowanie do dorosłości i doprowadzenie do obecnego momentu. Pani Dyrektor Marzena Kamińska w swoim przemówieniu podsumowała trzyletni pobyt uczniów w naszej szkole oraz życzyła sukcesów na maturze. Wójt Gminy Krzywda, pan Krzysztof Warda życzył wszystkim uczestnikom balu udanej zabawy. Oficjalnym sygnałem rozpoczęcia balu do samego rana były tradycyjne słowa Pani Dyrektor – „Poloneza czas zacząć”.
Centralne Targi Rolnicze
W dniach 1-3 lutego 2019 roku na terenie Ptak Warsaw Expo odbyła się największa wystawa rolincza w Polsce: Centralne Targi Rolnicze - Agro Premiery Show. Uczestnikami tych wydarzeń byli między innymi opiekunowie oraz słuchacze kursu kwalifikacyjnego prowadzonego przez naszą szkołę. Centralne Targi Rolnicze – Agro Premiery & Show to doskonała okazja dla rolników z całej Polski do zapoznania się nową ofertą maszyn rolniczych, środków do produkcji rolnej oraz innowacyjnych rozwiązań największych producentów w branży. Tematem wiodącym tegorocznej edycji targów jest „Gospodarstwo na miarę przyszłości – nowoczesne technologie”.
Pożegnania nadszedł czas...
W piątek 1 lutego 2019 roku zakończyła się kilkudniowa wizyta wolontariuszy z organizacji AIESEC w naszej szkole. Było to niesamowite doświadczenie dla uczniów i wspaniała przygoda dla naszych gości -Prithu z Indii oraz Ignacjo z Peru. Podczas zajęć prowadzonych przez wolontariuszy, mieliśmy okazję poznać kulturę i tradycje krajów, z których pochodzą, zaprezentować im zwyczaje panujące w naszym kraju oraz pokazać specyfikę naszej szkoły, uczestniczyć w grach i quizach, rozmawiać o problemach współczesnego świata, a to wszystko w języku angielskim! Poznaliśmy też kilka podstawowych zwrotów w ich ojczystych językach hindi i hiszpańskim. Wizyta wolontariuszy była dla naszych uczniów żywą lekcją języka angielskiego, dzięki której wielu z nich przełamało barierę językową i bez problemu komunikowało się w języku obcym. Wolontariusze nie tylko prowadzili lekcje z naszymi uczniami, ale mieli też możliwość uczestniczyć w niektórych zajęciach mundurowych, a ogromne wrażenie wywarła na nich lekcja strzelania czy pokaz musztry paradnej. Popołudnia wolontariusze spędzali w internacie wraz z naszymi uczniami, biorąc udział w zajęciach sportowych oferowanych przez naszą szkołę. Czas spędzony z nimi był wartościową przygodą nie tylko ze względu na szansę rozwoju umiejętności językowych, lecz także na możliwość poznania i obcowania z inną, odległą i bardzo ciekawą kulturą.