Wycieczka do Dęblina
Niedawno informowaliśmy o podpisaniu przez Panią Mariannę Brzozowską-Skwarek Dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym porozumienia z Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie.
Są już pierwsze efekty z nawiązanej przez szkołę współpracy z Centrum Szkolenia. W dniu 13 grudnia uczniowie klas pierwszych o profilu wojskowym i policyjnym przez cały dzień przebywali na terenie jednostki. Podczas pobytu mieli okazję poznać historię Centrum, a także potrenować strzelanie z kbk AKMS, karabinka Beryl oraz PM na nowoczesnym trenażerze „Śnieżnik”, symulującym w trakcie strzelania prawdziwe pole walki.
Druga część zajęć odbywała się na terenie hangaru, gdzie stały statki powietrzne. Uczniowie mieli okazję wysłuchać pasjonującego wykładu o SU – 27, MIG – 29, F- 16, samolocie treningowym Iskra oraz o kilku helikopterach używanych przez polskie wojsko. Po wykładzie każdy mógł usiąść za sterami wyżej wymienionych samolotów i helikopterów.
Było wiele radości, emocji i zdjęć, które robiliśmy sobie nawzajem. W końcu nie każdy może usiąść w kabinie samolotu myśliwskiego F-16. W dniu 20 grudnia na zajęcia do Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie ruszają drugie klasy naszej szkoły. Zapewne znowu nie zabraknie uśmiechów z dobrze spędzonego czasu.
Twoja krew, moje życie
Twoja krew, moje życie - pod takim hasłem odbyła się 12 grudnia w naszej szkole kolejna już akcja krwiodawstwa zorganizowana współnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Lublinie.
Odbiorcami krwi i jej składników są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące tysięcy skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, do przeprowadzenia których niezbędna jest krew – bezcenny, niezastąpiony lek – dar serca. W ciągu roku w Polsce konieczne jest dokonanie ok. 1,5 mln. przetoczeń krwi (transfuzji) ratujących życie i zdrowie ludzkie.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy oddawali honorowo krew dla ratowania życia oraz zdrowia pacjentów. relacja FOTO na naszym Facebooku
"Wigilia Podlaska"
Przez 3 dni w naszej szkole gościliśmy uczestników 29 sesji Krajowej Komisji Humanistycznej Inicjatyw Edukacyjnych Zarządu Krajowego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Sesja tematyczna „Wigilia Podlaska” zgromadziła gości z Polski Ukrainy i Białorusi. Uczestnicy mogli również przyjrzeć się ciekawej ziemi łukowskiej zwłaszcza, że obchodzimy rok sienkiewiczowski. Bogaty program nie pozwolił uczestnikom nawet na chwilę wytchnienia. W organizację sesji zaangażował się Urząd Gminy Krzywda. Uczestnicy zachwyceni gościnnością i dużymi pozytywnymi zmianami w naszym środowisku obiecywali powrót w te strony. Wspólnie spędzony czas przy stole wigilijnym, wspólne kolędowanie i odwiedzanie nowych miejsc pozwoliło nam na wydobywanie z siebie możliwości twórczych zgodnie z główna zasadą Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.
Inicjatorem całego przedsięwzięcia był emerytowany nauczyciel naszego Zespołu Szkół Pan Henryk Milanowicz.
Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności
Po raz pierwszy uczniowie szkół średnich z całej Polski biorą udział w Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, którą zorganizował Uniwersytet Warszawski wspólnie z Uniwersytetem im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie.
Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy na temat systemu obronności, utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz szerzenie postaw prospołecznych i patriotycznych.
Olimpiada składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich wzięło udział sześcioro uczniów z naszej szkoły. Ich zadaniem było sporządzenie samodzielnej pracy olimpijskiej na jeden z sześciu podanych przez organizatora tematów związanych z celem olimpiady. Praca mogła przybrać formę eseju, filmu, fotoreportażu lub nagrania audio.
Wysoko zostały ocenione prace naszych uczniów Moniki Klimek i Mateusza Suleja. Ich eseje na temat: „Rodzina jako szkoła wychowania patriotycznego i obywatelskiego” znalazły uznanie w oczach komisji konkursowej i znaleźli się oni wśród 49 uczestników etapu wojewódzkiego.
W dniu 9 grudnia 2016 r. w siedzibie Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbył się drugi etap Olimpiady. Monika i Mateusz walczyli dzielnie rozwiązując wraz z pozostałymi 47 osobami test wiedzy przygotowany przez Komitet Główny Olimpiady. Test obejmował wiedzę o bezpieczeństwie Państwa i jego obywateli.
Do zawodów centralnych, które odbędą się w marcu 2017 r. zakwalifikowanych zostało dziesięcioro uczestników olimpiady z każdego województwa. Stawką jest między innymi 36 indeksów na renomowane wyższe uczelnie, na kierunek „Bezpieczeństwo”.
Bardzo niewiele zabrakło naszym uczniom by cieszyć się z awansu do finału Olimpiady. Niestety uplasowali się poza pierwszą dziesiątką. Ale „pierwsze koty za płoty”, w przyszłym roku walczymy dalej. Cieszymy się, że Monika i Mateusz znaleźli się wśród najlepszych w województwie i godnie reprezentowali Zespół Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym.
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w przyszłorocznej II edycji Olimpiady. Dla chętnych podajemy adres strony internetowej, gdzie można uzyskać więcej wiedzy na temat Olimpiady: http://www.owobio.edu.pl.
Szlachetna Paczka
Trwa weekend cudów. Jeden z nich stał się dzięki nam!
Kolejny raz szkolna społeczność Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym przygotowywała Szlachetną Paczkę. Jak działa Paczka? Najpierw wolontariusze – działający lokalnie w blisko 900 rejonach – docierają do biednych rodzin. Wybierają te, dla których pomoc Paczki będzie szansą na zmianę. Taka jest idea paczki, ma pomóc ludziom zmienić swój los dając nie rybę, nie wędkę, lecz mentalność wędkarza. Następnie anonimowe opisy rodzin trafiają do internetowej bazy na szlachetnapaczka.pl. Od Weekendu Otwarcia (19-20 listopada), można zostać Darczyńcą – wybrać rodzinę i przygotować pomoc odpowiadającą na potrzeby rodziny. Najczęściej Darczyńca zaprasza do wspólnego przygotowania paczek swoich najbliższych, znajomych i współpracowników. Wsparciem w przygotowaniu pomocy jest wolontariusz. W czasie Finału (11-12 grudnia), Darczyńca dostarcza pomoc do magazynu, a następnie wolontariusz przekazuje je rodzinie.
Paczka inspiruje do stawania się kimś więcej, do wygrywania swojego życia i zostania Bohaterem. Bohaterami są: wolontariusz, rodzina, darczyńca i dobroczyńca – wszyscy, którzy angażują się w projekt. Na każdym poziomie, każda z tych osób odkrywa w sobie chęć przekraczania siebie – podejmowania wyzwań i ich wygrywania.
Paczkę może przygotować każdy, my zrobiliśmy to wspólnie z naszymi uczniami i ich rodzinami, pomogli nam również członkowie parafii Radoryż Kościelny. Wspólnie dzieliliśmy się radością pomagania.
Konkurs na logo i statuetkę szkoły.
Dyrektor naszej szkoły, Pani Marianna Brzozowska–Skwarek ogłosiła dwa nowe konkursy. Dotyczą one opracowania projektu graficznego logo szkoły oraz statuetki promocyjnej szkoły.
Są to dwa oddzielne konkursy, których przebieg jest szczegółowo opisany w regulaminach konkursowych. Są one dostępne dla wszystkich na stronie internetowej naszej szkoły oraz w sekretariacie. Do udziału w nich zapraszamy wszystkich uczniów, byłych i obecnych oraz ich rodziców. Zarówno logo jak i statuetka promocyjna będzie symbolem, wizytówką i godłem promocyjnym Zespołu Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym.
Osoby, które wygrają konkursy na trwale wejdą do historii szkoły, a ich prace będą otrzymywać najlepsi uczniowie oraz osoby szczególnie zasłużone dla naszej placówki. Logo szkoły będzie wykorzystywane będzie przez nią do celów identyfikacyjnych, reklamowych, korespondencyjnych, promocyjnych, itp.
To bardzo motywujące do działania dla wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w konkursie. Oczywiście Pani Dyrektor dla zwycięzców przewidziała również nagrody. Konkurs trwa do 05 lutego 2017 roku. Prace należy składać w sekretariacie szkoły. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi 28 lutego 2017 roku.
Bardzo serdecznie zachęcamy uczniów, absolwentów szkoły oraz ich rodziców do wzięcia udziału w konkursach. Życzymy dobrych pomysłów i owocnych prac.
Certyfikat Lubelska Szkoła z Życiem
W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu 2 grudnia 2016 roku o godzinie 10:00 odbyła się Gala wręczenia certyfikatów „Lubelska Szkoła z Życiem”. Jest to wynik wspólnej akcji edukacyjno - informacyjnej Lubelskiego Kuratora Oświaty i Fundacji DKMS.
Zainicjowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty działania miały na celu aktywne budowanie świadomości środowiska szkolnego w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Znaleźliśmy się w gronie 54 szkół Województwa Lubelskiego uhonorowanych tym tytułem. Koordynatorem akcji była pedagog Katarzyna Cichocka. W wyniku tych właśnie działań do bazy Fundacji DKMS od początku października br. dołączyło 1 733 potencjalnych Dawców. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz oraz delegaci ze szkół, które zainicjowały akcję. Certyfikaty wręczał Lubelski Kurator Oświaty – Teresa Misiuk.
Jak wyglądała nasza akcja w szkole? Przypomnijmy sobie
Stypendium dla Luizy.
Dnia 30 listopada 2016 r. w "Sali Błękitnej" Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów.
Stypendia zostały przyznane za osiągnięcia w roku szkolnym 2015/2016. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się tylko jednemu uczniowi danej szkoły, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości. Kandydat powinien otrzymać promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazywać szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
Wśród tegorocznych stypendystów znalazła się także uczennica z naszej szkoły - Luiza Paluch z klasy III LO p. Luiza w obecności swojej mamy i wychowawcy klasy odebrała dyplom i gratulację od Lubelskiego Kuratora Oświaty pani Teresy Misiuk.