Zajęcia z policjantami
W naszej szkole po raz kolejny goszczą policjanci. Tym razem Naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Dariusz Zdanikowski wraz z st. asp. Arturem Misztą prezentowali środki przymusu bezpośredniego stosowane przez Policję. Uczniowie mogli zobaczyć między innymi kajdanki zespolone, broń gladkolufową, miotacz gazu pieprzonego, traser i wiele innych. To były bardzo ciekawe i pożyteczne zajęcia .
Pierwszy dzień wiosny
Konkursy, zabawa, śmiech. W taki sposób nasi uczniowie powitali wiosnę w tym roku. Pierwszy dzień wiosny był inny niż wszystkie inne dni w szkole. Konkurs na wiosenne przebranie, mecz siatkówki uczniowie-nauczyciele, przeciąganie liny, siłowanie na rękę, "słodkie pompki", i wiele innych atrakcji przygotował tego dnia samorząd uczniowski. Relacja foto ...
Pierwsza pomoc przedmedyczna
W dość nietypowy sposób uczniowie klas drugich świętowali „Dzień Wagarowicza”. Wzięli oni udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zajęcia prowadziła Pani Małgorzata Przeździak kierownik szkolenia praktycznego w Medycznym Studium Zawodowym w Łukowie oraz Pani Agnieszka Baranowska, dyplomowana pielęgniarka oddziałowa i nauczyciel w Studium. W pierwszej części nasze prelegentki omówiły w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Zwracały uwagę, że w pierwszej kolejności trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo oznakowując miejsce wypadku, zakładając kamizelkę odblaskową, używając rękawiczek jednorazowych. Uczniowie dowiedzieli się również jak prawidłowo wezwać pomoc, jakie informacje przekazać telefonicznie dyspozytorowi numeru 112 lub 999. W drugiej części po szczegółowym instruktażu ze strony prowadzących, nasi kadeci przystąpili do ćwiczeń. Uczyli się układania poszkodowanych w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej na rozłożonych fantomach. Poznali również zasady działania defibratora. To były bardzo ciekawe zajęcia, a nabyte umiejętności przez kadetów bezcenne. Nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać. Ważne by nie bać się udzielać pierwszej pomocy, robić to sprawnie i szybko. Tylko takie działania mogą uratować ludzkie życie. To niezapomniany widok i niesamowita satysfakcja gdy osoba, której udzielamy pomocy otwiera oczy i zaczyna reagować na nasz głos. Dlatego warto szkolić się i podnosić własne umiejętności w tym zakresie. Temu właśnie służyło szkolenie, za które bardzo dziękujemy Pani Małgorzacie i Pani Agnieszce.
Konferencja dla rolników
19 marca w naszej szkole odbyła się konferencja dla rolników. Pani Katarzyna Gajownik- Łazuga, przedstawiciel Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, przedstawiła możliwości korzystania z funduszy europejskich, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020. Konferencja zorganizowana była dla osób pragnących skorzystać z finansowania działalności rolniczej oraz pozarolniczej. Uczestnikami konferencji byli słuchacze rolniczych kursów kwalifikacyjnych prowadzonych w naszej szkole, okoliczni młodzi rolnicy oraz osoby doświadczone w prowadzeniu gospodarstw rolnych. Pani prelegent omówiła działania towarzyszące PROW w latach 2014-2020 oraz przedstawiła warunki, jakie muszą spełnić osoby przystępujące do programów. Słuchacze zainteresowani byli możliwościami finansowania działalności rolniczej dla młodych rolników, finansowania modernizacji produkcji rolnej, oraz działalności pozarolniczej. Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem o czym świadczyło liczne grono zgromadzonych oraz liczba pytań i wątpliwości na które musiała odpowiedzieć prowadząca.
Nasza szkoła na Targach Edukacji i Pracy
17 marca po raz szósty w Zespole Szkół nr 1 w Łukowie odbyły się Targi Edukacji i Pracy. Jest to coroczna inicjatywa organizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Łukowie i szkołę. Targi to miejsce i czas, gdzie swoje oferty przedstawiają pracodawcy oraz szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe. Tego dnia z ofertą szkół powiatu łukowskiego mogą zapoznać się uczniowie szkół gimnazjalnych. Swoje stanowisko w czasie targów miała również nasza szkoła. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami przedstawili kierunki kształcenia w roku szkolnym 2017/2018. W nowym roku szkolnym uczniowie mogą zdobywać wiedzę w klasach mundurowych: policyjnej, pożarniczej i wojskowej. Trzyletni okres kształcenia w naszej szkole jest przygotowaniem do pracy w służbach mundurowych.
Porozumienie z Komendą Powiatową Policji w Łukowie
15 marca 2017 roku dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym Pani Marianna Brzozowska – Skwarek oraz Komendant Powiatowy Policji w Łukowie insp. Ryszard Szklarz podpisali porozumienie o współpracy w zakresie funkcjonowania w szkole klas o profilu policyjnym. Stanowi ono kontynuację porozumienia z 2010 roku, zawartego pomiędzy Komendą Powiatową Policji w Łukowie a szkołą.
Na podstawie zawartego porozumienia Komendant Powiatowy Policji w Łukowie będzie nadal obejmował patronatem działania szkoły związane z prowadzeniem innowacji pedagogicznej „Edukacja o Policji”. Jej celem jest kształtowanie właściwych postaw moralnych i patriotycznych wśród młodzieży, a także uniwersalnych kompetencji społecznych niezbędnych do wykonywania zawodu policjanta.
Czytaj więcej: Porozumienie z Komendą Powiatową Policji w Łukowie
Ogólnopolski Turniej klas Policyjnych
W dniu 15 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych organizowanego przez Szkołę Policji w Pile. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie turniejem eliminacje prowadzono jednocześnie w kilku szkołach Policji. Nam przypadło w udziale gościć w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIp Karolina Latuszek, Patrycja Osiak, Przemysław Rygielski oraz Arkadiusz Goławski. Ich zadaniem było rozwiązanie testu wiedzy o Policji, który zawierał 40 pytań. Obejmował on historię tej formacji od 1918 roku, uprawnienia i obowiązki policjanta, wyposażenie i umundurowanie, środki przymusu bezpośredniego stosowane przez policjantów, postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów do służby, przebieg służby policjanta oraz wybrane zagadnienia z przepisów ruchu drogowego. Każdy z uczniów pracował samodzielnie nad testem. Liczy się suma punktów uzyskanych przez wszystkich zawodników. Wyniki eliminacji zostaną ogłoszone pod koniec marca. Na ogólną liczbę 88 reprezentacji na miejsce w finale może liczyć tylko 22 z nich. Trzymajmy więc nadal kciuki za naszych reprezentantów.
Wycieczka do Warszawy
W dniu 14 marca 2017 roku uczniowie I i II klasy policyjnej wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Tym razem ich celem było Policyjne Centrum Edukacji Społecznej oraz Muzeum Katyńskie. Wizytę rozpoczął wykład na temat zagrożeń w sieci i na różnych portalach społecznościowych. Prowadził go sam Dyrektor Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Uczniowie mogli dowiedzieć się na temat zagrożeń, jakie na nich czyhają w sieci komputerowej. Szczególne zainteresowanie wzbudziło udostępnianie własnego wizerunku, nękanie i poniżanie w sieci, ochrona własnego komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Następnie uczniowie wysłuchali wykładu na temat przedwojennej Policji, w tym służby pierwszych kobiet w Policji, obejrzeli prezentacje multimedialne, film oraz zwiedzili poszczególne wystawy. Można było również usiąść w zrekonstruowanym gabinecie Komendanta Głównego Policji Państwowej. W Muzeum Katyńskim na uczniów czekał sam kustosz muzeum. W bardzo ciekawy sposób, z pasją opowiedział i oprowadził zwiedzających po muzeum. Mówił o dokonanym w 1940 roku przez Rosjan mordzie na 22 tysiącach polskich oficerów, policjantów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Służby Więziennej. Wszyscy zginęli od strzału w tył głowy, a zwłoki zakopano w specjalnie do tego przeznaczonych dołach. „Był policjantem, wystarczy by go rozstrzelać” – to słowa majora NKWD z Kalinina. Zamordowano tam blisko 6 tysięcy samych policjantów, a zwłoki wrzucano do dołów w Miednoje. Znajduje się tam obecnie cmentarz wojenny polskich policjantów. Po zajęciu przez Rosjan największej i najnowocześniejszej szkoły dla szeregowych Policji w Mostach Wielkich, wszystkich kursantów i kadrę dydaktyczną szkoły zgromadzono na dziedzińcu szkoły i niezwłocznie rozstrzelano. Uczniowie mogli obejrzeć rzeczy osobiste zamordowanych, strzępy mundurów znalezione podczas ekshumacji grobów. Wyjątkowość tego miejsca podkreśla epitafium katyńskie, gdzie na tablicach umieszczone są nazwiska pomordowanych osób. Jest ich tak wiele, a jeszcze kilka stoi pustych, bo nie wszystkie zwłoki zidentyfikowano. To była wzruszająca i pouczająca lekcja historii.