Policyjny tor przeszkód
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
Jednym z etapów postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji jest test sprawności fizycznej. Nasi uczniowie ćwiczą go systematycznie. Test ten polega na pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód w określonym czasie. Wyniki zostają przeliczone w systemie punktowym.
Test zostaje zaliczony, jeśli kandydat uzyska czas określony jako minimalny do jego zaliczenia, wynoszący - 1 min 41 s.
Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.
W trakcie doboru do Komendy Stołecznej Policji nasz absolwent uzyskał maksymalną liczbę punktów pokonując tor w czasie poniżej 1minuta 04 sekundy.
Film pokazuje jak do zaliczenia toru jest przygotowany uczeń trzeciej klasy policyjnej, który już niebawem ukończy edukację w naszej szkole.
Nocny Pieszy Raj Powstańczy
Nocą z 19 na 20 stycznia 2018 r. uczniowie naszej szkoły: Natalia Bartczak, Klaudia Cegiełka, Małgorzata Kołnacka, Karolina Latuszek, Sandra Pietruszka, Wiktoria Szczęśniak, Magdalena Zabłocka, Dawid Burczaniuk, Arkadiusz Goławski i Bartłomiej Kachniarz, pod opieką nauczyciela Janusza Niedziółki, wzięli udział w III Pieszym Rajdzie Powstańczym im. Księdza Stanisława Brzóski (długość trasy około 26 km).
Rajd rozpoczął się w Łazach k/Łukowa, gdzie odbyła się uroczystość nadania rondu imienia Franciszka Wilczyńskiego, który był adiutantem gen. ks. Stanisława Brzóski – naczelnego kapelana Powstania Styczniowego (wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim), naczelnika wojennego powiatu łukowskiego, organizatora i dowódcy oddziału partyzanckiego, ukrywającego się m.in. w kompleksie leśnym ,,Jata”, na terenie powiatu łukowskiego. Rajd, w którym udział wzięło ok. 130 osób, był hołdem oddanym polskim uczestnikom zbrojnego wystąpienia przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Główne uroczystości, upamiętniające tamten okres, odbyły się pod pomnikiem poświęconym ks. Stanisławowi Brzósce i jego oddziałowi, odsłoniętym 3 czerwca 1928 r. na terenie leśnictwa Dąbrówka, w pobliżu Rezerwatu ,,Jata” (okolice Gręzówki). Na zakończenie, przy wspólnym ognisku, jego uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, ufundowane przez organizatorów Rajdu: Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne „Orlik”, oraz gminy Łuków i Wiśniew.
Dziękujemy naszym przedstawicielom w Rajdzie za godne reprezentowanie Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym, a przez to oddanie w naszym imieniu hołdu Powstańcom Styczniowym, w szczególny zaś sposób ostatniemu przywódcy Powstania na Ziemi Łukowskiej ks. Stanisławowi Brzósce i jego adiutantowi Franciszkowi Wilczyńskiemu oraz tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o Niepodległą Rzeczpospolitą.
foto: Anna Kupińska/podlasie24.pl
Mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym
W dniu 19 stycznia 2018 reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w mistrzostwach powiatu w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Dziewczęta w składzie Karolina Latuszek, Wioletta Osiak, Kamila Bożek po całodniowej zaciekłej walce ostatecznie wywalczyły wysokie II miejsce tym samym zapewniając sobie awans do półfinału województwa. Chłopcy ostatecznie uplasowali się na godnym IV miejscu. Serdecznie gratulujemy wysokich wyników a dziewczętom życzymy powodzenia w Parczewie.
Dzień otwarty w Komendzie Policji
W dniu 17 stycznia 2018 roku uczniowie pierwszej klasy o profilu policyjnym przybywali z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji w Łukowie. W ramach „dnia otwartego” kadeci mieli okazję poznać warunki służby łukowskich policjantów oraz zobaczyć jakim sprzętem dysponuje Policja. Podczas spotkania młodzież mogła między innymi zobaczyć jak pracuje policjant na stanowisku kierowania, do którego wpływają wszystkie zgłoszenia z terenu całego powiatu łukowskiego oraz jak wyglądają pomieszczenia, gdzie przebywają osoby zatrzymane przez Policję.
Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja środków przymusu bezpośredniego, jakimi dysponują policjanci. Broń palna, kolczatka, paralizator, strzelba gładkolufowa, miotacze gazu, tarcze, pałki służbowe, kajdanki – to wszystko można było zobaczyć, wziąć do ręki, a przede wszystkim wysłuchać do czego służy i jak tego policjant w służbie używa.
Nie mogło też zabraknąć urządzenia, który budzi postrach wśród kierowców. Mowa oczywiście o laserowych miernikach prędkości, którym dysponują policjanci z drogówki. Niektórzy uczniowie skorzystali z okazji, by takie urządzenie wziąć do ręki i zobaczyć jak się mierzy prędkość. Tradycyjnie już oblegane było stanowisko policjanta zajmującego się zbieraniem śladów na miejscu przestępstwa. Walizka kryminalistyczna, sposób poszukiwania śladów pozostawionych przez przestępcę budzi niezmienne zainteresowanie uczniów.
Dziękujemy Panu asp. szt. Marcinowi Józwikowi i pozostałym policjantom za poświęcony nam czas.
Praktyczna lekcja ze strażakami
W dniu 17 stycznia 2018 roku kadeci klas pożarniczych odwiedzili strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie. Uczniowie, którzy chcą w przyszłości wykonywać ten zawód mogli w praktyce zobaczyć jak wygląda służba strażaka w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej oraz jakim sprzętem on dysponuje.
O zadaniach Państwowej Straży Pożarnej, codziennej służbie, szkoleniu, środkach ochrony osobistej, samochodach gaśniczych i operacyjnych opowiadał st. kpt. Andrzej Matejko, Zastępca Dowódcy JRG KP PSP w Łukowie. To strażak z powołania, potrafiący przekazać młodzieży wiele cennych informacji na temat zawodu, który cieszy się największym zaufaniem wśród społeczeństwa.
Pana kapitana dzielnie wspierali jego współpracownicy, dzięki czemu uczniowie mieli okazję przejść lekcję pierwszej pomocy przedlekarskiej, wysłuchać jak pracuje oficer operacyjny na stanowisku kierowania, poznać wyposażenie pojazdów, którymi strażacy wyjeżdżają do działań ratujących życie ludzi oraz ich dobytek.
Duże zainteresowanie uczniów wzbudziły środki ochrony osobistej, którymi dysponują strażacy. Na koniec pobytu kadeci mogli obejrzeć pokaz działania z użyciem podnośnika strażackiego.
Bardzo dziękujemy Panu st. kpt. Andrzejowi Matejko i jego współpracownikom za życzliwość i czas poświęcony uczniom.
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
W dniu 17 stycznia 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. E. Kardas uczestniczyła w sesji historycznej z okazji 155 rocznicy powstania styczniowego, która odbyła się w auli I LO w Łukowie. W czasie konferencji uczestnicy wysłuchali referatów na temat Powstania Styczniowego na Ziemi Łukowskiej, w których prelegenci przybliżyli miejsca bitew i potyczek na terenie powiatu łukowskiego oraz postawy najważniejszych bohaterów walk powstańczych. Sesji towarzyszyła również wystawa planszowa poświęcona powstaniu styczniowemu ze zbiorów Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego w Łosicach. Udział w konferencji przyczynił się do zwiększenia zainteresowania młodzieży historią regionu.
Nasz kandydat
Po raz piąty z rzędu lokalny tygodnik Wspólnota Łukowska organizuje wybory Człowieka Roku 2017 Ziemi Łukowskiej.
Wśród nominowanych znalazł się Pan Janusz Niedziółka, nauczyciel przedmiotów wojskowych z naszej szkoły. Pod jego kierunkiem młodzież w 2017 r. zajmowała czołowe miejsca m.in. w ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych - Zakopane 2017, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Opiekuje się również pododdziałem reprezentacyjnym szkoły, który bierze udział w wielu uroczystościach na terenie naszego powiatu.
Głosować można wysyłajac SMS na nr 72051 o treści: wsp.lukow.3 /koszt 2,46zl z Vat/ lub wycinając kupon z gazety i wrzucając do do skrzynki przy siedzibie redakcji w Łukowie. Głosowanie trwa do 28 lutego 2018r. Zachęcamy do głosowania na naszego nauczyciela.
Próbne matury
Od 4 stycznia w naszej szkole trwają próbne egzaminy maturalne. Maturalne arkusze próbne przygotowało wydawnictwo Nowa Era. Matura próbna Nowa Era 2018 to kolejna szansa na sprawdzenie swojej wiedzy przed właściwym egzaminem maturalnym. Uzyskany wynik to wiarygodna informacja, jak uczeń trzeciej klasy wypada na tle wszystkich biorących udział w tej próbie, oraz stanowi odpowiedź na pytania: co już wiesz i umiesz, które wiadomości warto jeszcze powtórzyć, jakie umiejętności musisz koniecznie poćwiczyć, aby w maju zdać główny egzamin maturalny. Egzamin maturalny pełni trzy funkcje:
- poświadcza osiągnięcie przez Ciebie ‒ absolwenta szkoły ponadgimnazjalnej ‒ wymaganego prawem poziomu wiadomości i umiejętności w zakresie języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego, oczywiście jeśli zdasz wszystkie egzaminy obowiązkowe w części pisemnej (na poziomie podstawowym) oraz w części ustnej (bez określania poziomu),
- określa poziom Twojego wykształcenia ogólnego w zakresie pozostałych przedmiotów, z których przystępowałeś do egzaminów,
- zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują wyniki egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów w procesie rekrutacji.
Życzymy powodzenia.