Konferencja dla słuchaczy kursów kwalifikacyjnych.
22 listopada 2017r. nasi słuchacze kursów kwalifikacyjnych w zawodzie: rolnik (R.03) i technik rolnik (R.16) wzięli udział w wyjazdowej konferencji zorganizowanej przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli . Tematem spotkania było ” Tworzenie i organizacja grup operacyjnych na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich”.
Przedsięwzięcie wpisuje się w zadanie Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Celem realizacji operacji jest zapoznanie uczestników konferencji z zasadami tworzenia i funkcjonowania grup operacyjnych, możliwościami poszukiwania partnerów do współpracy oraz zasadami aplikowania o środki finansowe w ramach działania "Współpraca" PROW 2014-2020.
Zajęcia przecipożarowe
- Szczegóły
- Andrzej Panasz
W dniu 22 listopada po raz kolejny w naszej szkole lekcje poprowadzili druhowie strażacy z OSP Krzywda. Na zajęcia przyjechali swoim najnowszym wozem bojowym marki Scania. To jedyny tak wyposażony pojazd w powiecie, jeden z czterech w województwie.
Tym razem kadetów z klas pożarniczych czekało zadanie związane z gaszeniem pożaru części budynku szkoły oraz ewakuacja rannego znalezionego przy sali gimnastycznej.
Kadeci realizowali sprawnie czynności ratownicze w trudnych warunkach atmosferycznych. W szkole przygotowują się do działań w różnych warunkach, bo strażak czasu nie wybiera. Musi działać zawsze wtedy gdy inni potrzebują jego pomocy.
Przedpremiera filmu "„Dziedzictwo Ziemi Łukowskiej”
W dniu 17 listopada 2017 r. grupa uczniów z klas drugich i trzecich pod opieką p. Ewy Kardas uczestniczyła w prapremierze filmu dokumentalnego Izabeli Fatalskiej „Dziedzictwo Ziemi Łukowskiej”, która miała miejsce w auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie. Dokument został zrealizowany we współpracy z powiatem łukowskim, przez lubelski ośrodek TVP. Narratorem jest p. Longin Kowalczyk, emerytowany dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie. W nagrywaniu filmu uczestniczyli również panowie: Grzegorz Uss, Karol Ponikowski, Maciej Cybulski, Mariusz Burdach i Michał Świder, którzy dzieląc się swoją wiedzą i pasją uświadamiali znaczenie bogactwa kultury, wielowiekowej tradycji i historii Ziemi Łukowskiej. Obszar ten posiada również wielki potencjał przyrodniczy w postaci rezerwatów: Jata, Topór, Kra Jurajska, na terenie których miały miejsce wydarzenia historyczne z okresu powstania listopadowego, powstania styczniowego oraz II wojny światowej. Film ten doskonale promuje Ziemię Łukowską oraz kształtuje u widza patriotyzm lokalny.
Zajęcia z kick-boxingu i samoobrony
Jednym z zajęć w jakich uczestniczą nasi uczniowie są treningi kick-boxingu i samoobrony. Zajęcia z samoobrony są obowiązkowe dla wszystkich uczniów. Uczniowie klas mundurowych uczą się zasad skutecznej samoobrony w ramach prowadzonych w naszej szkole innowacji pedagogicznych. Kick boxing to sztuka walki, która umożliwia spalenie bardzo wielu kalorii ale też poprawi rozciągnięcie, poprawę motoryki oraz dynamiki. Kickboxing zwiększa wydolność fizyczną, tak ważną dla przyszłych funkcjonariuszy służb mundurowych. W godzinach popołudniowych we wtorki i środy prowadzone są także treningi dla osób chętnych. Na zajęcia prowadzone przez pana Artura Wierzchowskiego chętnie przychodzą zarówno chłopcy jak i dziewczęta.
Ostatni Żołnierz Wyklęty Ziemi Łukowskiej
19 listopada 2017 r. przedstawiciele klas mundurowych naszej szkoły uczestniczyli w ceremonii pogrzebowej ostatniego Żołnierza Wyklętego Ziemi Łukowskiej, śp. chorążego Antoniego Dołęgi, noszącego pseudonimy „Znicz” i „Kulawy Antek”.
Antoni Dołęga urodził się 1 maja 1915 r. w Łukowie. Uczestniczył w Wojnie Obronnej 1939 r., a w okresie okupacji niemieckiej działał w konspiracji. W 1944 r. wstąpił do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, gdzie jako dowódca dwudziestoosobowego konspiracyjnego oddziału działającego na terenie powiatów łukowskiego, siedleckiego i radzyńskiego, przeprowadzał akcje zbrojne likwidujące współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa (UB).
Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, potocznie nazywany Urzędem Bezpieczeństwa, działający w latach 1945 – 1954, formalnie został powołany do ochrony bezpieczeństwa państwa. Faktycznie jednak służył likwidacji wszelkich form oporu w okresie powstania i utrwalania władzy komunistycznej w Polsce, poprzez działalność agenturalną, inwigilację obywateli, terror i prześladowania żołnierzy Armii Krajowej, podziemia niepodległościowego i opozycji politycznej.
Finał Powiatowy w Pływaniu
W dniu 17 listopada na pływalni ” Delfinek” w Łukowie obył się Finał Powiatowy w Pływaniu Sztafetowym i Indywidualnym Dziewcząt i Chłopców. Nasza sztafeta dziewcząt w składzie: Krysińska Natalia, Linkiewicz Ewelina, Ładna Kinga, Naróg Weronika, Sobolewska Julia, Wajszczuk Sandra zajęła IV miejsce, natomiast sztafeta chłopców w składzie: Konopka Aleksy, Janczara Przemysław, Siemionek Dawid, Piszcz Adrian, Hawrył Jakub, Serwata Artur, Niewęgłowski Damian wyprzedzając ZS Nr 1 zajęli również godne V miejsce. Wisienką na torcie jest awans do półfinału województwa lubelskiego w Białej Podlaskiej naszego ucznia Aleksego Konopki w pływaniu indywidualnym stylem dowolny. Gratulujemy całej reprezentacji godnego reprezentowania szkoły, a Aleksemu życzymy awansu do finału wojewódzkiego.
Lekcja bezpieczeństwa internetowego
16 listopada w naszej szkole gościliśmy pracowników Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Delegacja lubelskiej uczelni prowadziła dla naszych uczniów wykłady i zajęcia warsztatowe. Uczniowie klas pierwszych w trakcie wykładów zapoznali się z tematami dotyczącymi korzyści i zagrożeń bezpieczeństwa płynących z internetu. Uczniowie klas drugich i trzecich w zajęciach warsztatowych skupili się na edukacji obywatelskiej gdzie opracowywali '' Prawa i obowiązki obywatela".
Lekcja biologii w Kazimierzu Dolnym
W dniu 15 listopada 2017 uczniowie klasy I wojskowej wyjeżdżali do Kazimierza Dolnego do Muzeum Przyrodniczego. Brali udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących różnorodności biologicznej Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzali wystawy stałe muzeum, gdzie dowiedzieli się o biologii ptaków dziuplaków. Zwieńczeniem zajęć teoretycznych były zajęcia praktyczne polegające na wykonywaniu budek lęgowych dla sikorek.
Oprócz zajęć edukacyjnych uczniowie mieli chwilę relaksu, w trakcie którego spróbowali swoich sił wspinaczkowych na pobliskiej górce. Liczymy, że to nie była ostatnia wycieczka przyrodnicza.