Warsztaty bożonarodzeniowe
Uczniowie klasy pierwszej policyjnej uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych pt. ,,Coraz bliżej święta’’ zorganizowanych przez Muzeum Regionalne w Łukowie, podczas których powstały oryginalne gwiazdy z opłatka. Poznaliśmy również tradycje i zwyczaje świąteczne. Następnie zwiedzając wystawy ,,W POLU I OGRODZIE’’, ,,ŁUKOWSKIE AMONITY’’, ,,TU MIESZKALIŚMY - HISTORIA ŁUKOWSKICH ŻYDÓW’’, poznaliśmy historię swojego regionu, jego unikalną kulturę i przyrodę.
Szkolenie praktyczne z przygotowania wojskowego.
W dniu 23 listopada uczniowie klas wojskowych realizowali szkolenie praktyczne z przygotowania wojskowego. Tematem zajęć była między innymi musztra zespołowa, elementy taktyki zielonej oraz wybrane zagadnienia z SERE, związane z przetrwaniem w warunkach środowiska naturalnego. Szkolenie prowadzili żołnierze - instruktorzy z 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty. Podczas zajęć uczniowie korzystali ze sprzętu i umundurowania, które otrzymali dzięki dotacji z MON oraz wsparciu finansowemu organu prowadzącego szkołę. Każda klasa wojskowa podczas nauki w szkole odbywa cykl całodniowych zajęć praktycznych, realizowanych zarówno w jednostce wojskowej jak i na terenie Szkoły.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień,
21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, którego głównym celem jest zachęcanie do czynienia dobrych uczynków oraz promowania życzliwości jako najlepszej formy kontaktu międzyludzkiego. Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale także drobne gesty, które świadczą o pozytywnych emocjach. W naszej szkole także obchodziliśmy Dzień Życzliwości, nasi uczniowie mogli "wziąć ze sobą miłe słowo" i podać je dalej. Zadaniem nauczycieli było docenienie i podkreślenie pozytywnych stron danej klasy. Ponadto przeprowadziliśmy akcję " Życzliwa ręka", której celem było okazanie sympatii i akceptacji kolegom i koleżankom z klasy.
Konkurs piosenki obcojęzycznej
15 listopada w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej pod hasłem aktualnie realizowanej innowacji pedagogicznej "Warto być poliglotą!". W rywalizacji wzięli udział uczniowie okolicznych szkół podstawowych, którzy zaprezentowali się w repertuarze w językach angielskim, niemieckim i włoskim. Miło nam poinformować, że zwycięzcą konkursu została Gabriela Józwik z Zespołu Szkół w Krzywdzie, która oczarowała Jury piosenką "You raise me up" autorstwa Josha Grobana. Drugie miejsce zdobyła Marta Wardak ze Szkoły Postawowej nr 1 w Łukowie, a podium zamknęły ex aequo reprezentantki Zespołu Szkół w Świdrach - Maja Kiełczykowska i Julia Łazuga oraz uczennica Zespołu Szkół Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, gratulujemy talentu, a Gabrysi życzymy kolejnych sukcesów!
Piłkarskie święto na Dyktanda.pl
Za kilka dni cały świat ogarnie mundialowa gorączka. Już teraz piłkarskie święto zawładnęło myślami niejednego kibica. A gdyby tak przelać je na papier? I oprócz tego połączyć przyjemne z pożytecznym? Serwis edukacyjny Dyktanda.pl proponuje taką możliwość, przygotował bowiem konkurs dla kibiców!
Całość składać się będzie z dwóch etapów. Najpierw, w fazie grupowej, każdy miłośnik piłki nożnej będzie mógł podzielić się swoimi marzeniami lub przewidywaniami - czyli przygotować dyktando na temat dowolnego meczu polskiej reprezentacji na tegorocznym mundialu. Swoje prace można przesyłać tutaj: https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/napisz-dyktando-na-mistrzostwa-swiata
Następnie, w każdy dzień przed meczem polskiej reprezentacji, organizowany będzie finał, polegający na rozwiązywaniu zwycięskiego dyktanda o konkretnym meczu naszej kadry.
Zarówno za stworzenie dyktanda, jak i za prawidłowe rozwiązanie, organizator przewidział nagrody. Zachęcamy zarówno uczniów, jak i dorosłych, do świętowania mistrzostw świata również w takiej formie!
Reprezentacyjni z Radoryża
Nienaganna prezencja, doskonała koordynacja ruchowa, bardzo dobry stan zdrowia to wymagania stawiane kandydatom do jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego oraz Policji. Wśród elitarnego grona żołnierzy oraz funkcjonariuszy służących w nich mamy aż siedmioro naszych absolwentów, którzy ukończyli klasę wojskową, policyjną lub pożarniczą w naszej Szkole.
Karolina służy w Kompanii Reprezentacyjnej Policji, Igor i Hubert służą w Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego, a Konrad oraz dwóch Jakubów służy w Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
Są oni przykładem dla innych uczniów, którzy marzą o tym by być jednym z uczestników najważniejszych uroczystości państwowych i rocznicowych, obchodzonych w kraju i za granicą.
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, odzyskaliśmy upragnioną wolność. Na te listopadowe wydarzenie znacząco wpłynęły dwa fakty: wystąpienie prezydenta USA -Woodrowa Wilsona, który w orędziu wygłoszonym przed Kongresem powiedział: „Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie”, oraz podpisanie w Compiegne pod Paryżem rozejmu kończącego I wojnę światową.
Data odzyskania niepodległości wzbudzała wiele kontrowersji; toczono spory, które z wydarzeń jesieni 1918 r. należy uznać za symboliczny moment jej odzyskania. Piłsudczycy uważali, że przybycie 10 listopada do Warszawy z magdeburskiej twierdzy J. Piłsudskiego, ugrupowania lewicowe natomiast przekonywały o utworzeniu rządu Ignacego Daszyńskiego. Ostatecznie „zwyciężyła” data 11 listopada- w tym to dniu Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo nad Polskimi Siłami Zbrojnymi. 16 stycznia 1919 roku doszło do powstania rządu, na którego czele stanął Ignacy Paderewski. Fakt ten zakończył proces konsolidacji władzy; pod koniec stycznia odbyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego, który stał się symbolem odrodzonej Rzeczypospolitej. Sam proces formowania granic trwał dosyć długo, bo zakończył się dopiero w 1922 roku w wyniku decyzji ujętych w traktacie wersalskim, zwycięstwem w wojnie bolszewickiej, licznych plebiscytów i powstań. Ostatecznie II Rzeczpospolita stała się szóstym, co do wielkości państwem w Europie.
Obchody Święta Niepodległości zostały zapoczątkowane ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku, a ostatecznie przywrócone kolejną ustawą z 1989 roku. W tym dniu w całej Polsce odbywają się defilady, koncerty patriotyczne, wykłady czy sesje historyczne. Tradycją stało się wspólne śpiewanie hymnu narodowego.