ZS Radoryż

NASZA SZKOŁA

DLA UCZNIÓW

DLA RODZICÓW

KSZTAŁCENIE DLA DOROSŁYCH

KONTAKT

Klasy wojskowe

Klasy wojskowe

klasa wojskowa1004x566

 


15 maja br. kadeci klas wojskowych wzięli udział w nagraniu spotu o Oddziałach Przygotowania Wojskowego, który powstał z inicjatywy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

To duże wyróżnienie dla naszej szkoły. Bardzo dziękujemy i zapraszamy do oglądania.

 

dzien kadeta12 maja kadeci z klasy 2 OPW wzięli udział w Wojewódzkich Obchodach Dnia Kadeta, które odbyły się w obiektach „Targów Lublin”. Na uroczystość zaproszono kadetów z klas mundurowych ze szkół ponadpodstawowych z województwa lubelskiego. W uroczystościach uczestniczyło 20 szkół z województwa lubelskiego prowadzących Oddziały Przygotowania Wojskowego. W czasie uroczystości wręczono puchary laureatom Wojewódzkiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych, które wręczył Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji gen. bryg. Mirosław Bryś. Ponadto nasi kadeci obejrzeli pokaz musztry w wykonaniu drużyn ze szkół laureatów.

foto: www.gov.pl - Katarzyna Link/LUW

20230327 120254Marzeniem wielu kadetów klas mundurowych są studia na jednej z akademii wojskowych. O tym jak się przygotować do postępowania rekrutacyjnego opowiadali podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej, którzy gościli w naszej szkole. Jednym z nich była nasza absolwentka Dominika, obecnie podchorąży pierwszego roku Akademii Wojsk Lądowych.  Kadeci @Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym mogli między innymi dowiedzieć się, które przedmioty maturalne są punktowane na poszczególnych uczelniach, jak wygląda test sprawności fizycznej oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Były również pytania dotyczące specjalności wojskowych na uczelni, kół zainteresowań oraz codziennego życia studenta. Z tegorocznego grona maturzystów do akademii wojskowych wybiera się kilkoro kadetów klasy wojskowej. Przypomnijmy tylko, że dzięki ukończonej Certyfikowanej Wojskowej Klasie Mundurowej otrzymają oni na rozmowie kwalifikacyjnej dodatkowo 9 pkt na 30 możliwych do uzyskania. Będziemy trzymać za Was kciuki👍

20230228 105410W murach Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym gościł dr hab. Marek Deszczyński, na co dzień wykładowca z Instytutu Historii Wojskowości Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie. W pierwszej części wystąpienia Pana Profesora, uczniowie klas czwartych o profilu wojskowym oraz policyjnym, mogli wysłuchać pasjonującego wykładu na tematu polskich stosunków dyplomatycznych w okresie poprzedzającym drugą wojnę światową i roli ówczesnego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Druga część wykładu była poświęcona ofercie dydaktycznej uczelni. Nasi abiturienci mogli poznać kierunki dalszego kształcenia na Akademii, warunki naboru oraz perspektywy zatrudnienia i dalszego rozwoju po ukończeniu studiów wyższych na tej uczelni.

Egzaminy w IV wKadeci klasy czwartej o profilu wojskowym zdali egzamin z przedmiotu Edukacja wojskowa. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzili między innymi żołnierze 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty oraz przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białej Podlaskiej. Zadaniem kadetów było napisanie sprawdzianu wiedzy oraz potwierdzenie swoich umiejętności praktycznych na ścieżce taktycznej. W jej skład wchodziły czynności z taktyki, szkolenia medycznego, szkolenia strzeleckiego, topografii, rozpoznania wojskowego, obrony przed bronią masowego rażenia oraz regulaminów i musztry wojskowej. Wszyscy uczniowie zdali egzamin z wynikiem pozytywnym. Za kilka miesięcy kończą edukację w szkole średniej, a wszyscy chętni odbędą skrócone szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej, zakończone złożeniem przysięgi wojskowej.

W klasach wojskowych, które prowadzimy w naszej szkole przygotowujemy uczniów do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Absolwent takiej klasy odbywa skrócone, trwające 12 dni szkolenie podstawowe oraz otrzymuje dodatkowe 9 pkt w naborze do akademii wojskowych.

Jak wygląda szkolenie żołnierza dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej? Ile żołnierz zarabia? Jak sobie radzą kobiety w armii? Czy warto wybrać karierę żołnierza zawodowego? O tym między innymi dowiecie się z filmu zamieszczonego pod poniższym linkiem.

 

Szkolenie zimowe OPWZimowa aura nie stanowi przeszkody w szkoleniu praktycznym klas wojskowych. Kadeci pod czujnym okiem instruktorów z patronackiej jednostki wojskowej zdobywają kolejne umiejętności z taktyki, będącej częścią programu nauczania dla Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Uczniowie ćwicząc w różnych warunkach pogodowych uczą się również jak do takich zajęć się przygotować oraz jak w bezpieczny sposób realizować poszczególne zadania, wskazane przez instruktorów. Zdobyte umiejętności będą mogli wykorzystać podczas służby w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wseiLogo WKU Biała Podlaska

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow  Logo WFOSiGW Lublin