Klasy wojskowe

Klasy wojskowe

klasa wojskowa1004x566

 

13 czerwca w naszej szkole odbyła się próba sprawnościowa dla kandydatów do Oddziału Przygotowania Wojskowego. Dla przyszłych uczniów przygotowaliśmy 30 miejsc w klasie wojskowej, prowadzonej na podstawie pozwolenia wydanego przez Ministra Obrony Narodowej.

W tym roku do próby przystąpiła rekordowa liczba 65 kandydatów. Czekał na nich tor sprawnościowy oraz bieg nas dystansie 800 metrów (dziewczęta) i 1500 metrów (chłopcy).

Dziękujemy wszystkim za sportową rywalizację i odwiedzenie naszej szkoły.

Wszystkich, którzy nie zostaną przyjęci do klasy wojskowej zapraszamy do dwóch pozostałych, klasy policyjnej lub pożarniczo-ogólnej.

awans na VII zlotNasza drużyna w składzie: Konrad Bartłomiej Kopyść, Joanna Wiater, Monika Gromada, Kacper Sławiński, Kacper Bogusz, Piotr Kieczka, Mateusz Świder, wywalczyła awans na VII Centralny Zlot Klas Mundurowych Orzysz 2022. Jesteśmy wśród 19 najlepszych klas wojskowych w Polsce.

Zlot odbędzie się w dniach 17 - 24 lipca na terenie OSPWL w Bemowie Piskim. Udział młodzieży jest bezpłatny. Program obejmuje szkolenie wojskowe oraz zwiedzanie miejsc związanych z historią drugiej wojny światowej. Na Zlot pojedzie 20 uczniów klas wojskowych.

klasa wojskowa
Drodzy Ósmoklasiści!
KLASA WOJSKOWA👌 to oferta kształcenia skierowana do osób, które w przyszłości chciałyby założyć wojskowy mundur i służyć w jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych RP. To zawód dla ludzi aktywnych, lubiących wyzwania, dbających o swoją sprawność fizyczną. Dający wiele satysfakcji, zapewniający możliwość ciągłego rozwoju oraz stabilność zarobków.
Oddział Przygotowania Wojskowego, prowadzony w naszej Szkole za zgodą Ministra Obrony Narodowej oferuje Wam oprócz lekcji wpisanych w program Liceum Ogólnokształcącego dodatkowe zajęcia z przygotowania wojskowego. Obejmują one szkolenie teoretyczne i praktyczne prowadzone przez odpowiednio przygotowanego nauczyciela oraz żołnierzy z jednostki wojskowej. Szkolenie kończy pięciodniowy obóz wojskowy, gdzie będziecie pod czujnym okiem żołnierzy doskonalić swoje umiejętności praktyczne w zakresie żołnierskiego rzemiosła.
Podczas pobytu w Szkole będziecie mieli również okazję uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z musztry i ceremoniału wojskowego, samoobrony oraz strzelania. Trwają zaawansowane prace nad projektem strzelnicy krytej, która będzie budowana na naszym terenie. Rozbudowujemy również zewnętrzny tor sprawnościowy, na którym będziecie doskonalić swoją tężyznę fizyczną.
Przychodząc do klasy wojskowej otrzymacie pakiet umundurowania, sprzęt niezbędny do zajęć praktycznych, a na jeden obóz wojskowy wyjedziecie całkowicie za darmo. Osoby, które mają problem z dojazdem do Szkoły będą mogły zamieszkać w internacie.
Po zakończeniu szkolenia otrzymacie certyfikat, wydany przez Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej oraz zaświadczenie o ukończeniu Oddziału Przygotowania Wojskowego. Dzięki nim odbędziecie krótszą niż inni służbę przygotowawczą w wojsku oraz otrzymacie dodatkowe punkty w naborze do jednej z czterech Akademii Wojskowych. Studia na nich są całkowicie bezpłatne i kończą się uzyskaniem tytułu magistra lub magistra inżyniera oraz promowaniem na pierwszy stopień oficerski.💪
Absolwenci klas wojskowych mają pierwszeństwo w podjęciu zawodowej lub terytorialnej służby wojskowej, a w drodze do niej wspiera Was wyznaczony specjalnie do tego celu oficer z Wojskowej Komendy Uzupełnień.
Jeśli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania napisz do nauczyciela prowadzącego klasy wojskowe na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Pomyśl i zdecyduj o swojej przyszłości w żołnierskim mundurze.
andrzejPrzed nami "Tydzień kadeta", organizowany przez Biuro Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej", które między innymi wspiera takie klasy jak Oddział Przygotowania Wojskowego.
Chcesz w przyszłości zostać żołnierzem, przyjdź do naszej Szkoły. W trakcie edukacji oprócz matury, która jest najważniejsza nabędziesz szereg umiejętności teoretycznych i praktycznych, ułatwiających start do zawodowej służby wojskowej. Czekają Cię wyjazdy na obozy oraz zajęcia praktyczne z żołnierzami. Szkoła posiada również szerokie zaplecze, umożliwiające szkolenie kadetów klas wojskowych /sprzęt do taktyki, siłownia, sala walki wręcz, strzelnica pneumatyczna, sala luster do ćwiczeń z musztry, tor sprawnościowy/. Szkoła dysponuje również miejscami w internacie. Przygotowanie wojskowe zakończysz zdobyciem certyfikatu, wystawionego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Na jego podstawie będziesz miał szereg preferencji w naborze do służby. Jeśli zechcesz studiować w jednej z akademii wojskowych to otrzymasz dodatkowe punkty podczas rekrutacji.
Chcesz wiedzieć więcej, polub fanpage naszej Szkoły i Biura Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".
Interesuje Cię coś szczególnego, napisz do nas, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

20201125 171727 COLLAGEW dniu 25 listopada 2020 roku kadeci Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym, o profilu wojskowym otrzymali nowy pakiet wyposażenia mundurowego. Było to możliwe dzięki podpisaniu przez organ prowadzący szkołę, jakim jest Powiat Łukowski umowy z Ministrem Obrony Narodowej o udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie kolejnej edycji Programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” realizowanego w naszej szkole. Całkowity koszt realizacji zadania polegającego na zakupie indywidualnego pakietu wyposażenia mundurowego ucznia klasy mundurowej wyniósł 39 600 zł, z czego Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało dotację w kwocie 31 680 zł, natomiast wkład własny Powiatu Łukowskiego wyniósł 7 920 zł.

Programem zostało objętych 30 uczniów klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego, uczestniczących w IV edycji programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Certyfikowane Klasy Mundurowe”. W ramach indywidualnego pakietu wyposażenia mundurowego każdy z uczniów otrzymał:

- bluzę i spodnie Ubioru Mundurowego Ucznia wg. Wymagań Techniczno – Użytkowych,

- dwie koszulki T-shirt w kolorze jednolitym dla szkoły,

- beret (granatowy),

- zestaw oznak regulaminowych do umundurowania,

- bluzę ocieplaną typu polar (do kurtki ubrania ochronnego typu Gore-Tex)

- plecak taktyczny o pojemności minimum 25 litrów,

- czapkę zimową oraz rękawice zimowe w kolorze czarnym.

Celem Programu MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” jest wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego Program ma formę zajęć teoretycznych i praktycznych, realizowanych w klasie drugiej i trzeciej liceum ogólnokształcącego. Łącznie to 185 godzin lekcyjnych realizowanych w formie innowacji pedagogicznej, w ramach przedmiotu dodatkowego „Edukacja wojskowa”. Powyższe zajęcia odbywają się przy wsparciu instruktorów wojskowych z 23 batalionu lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej.

Absolwenci szkół biorący udział w projekcie mogą liczyć na:

- odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy;

- preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej;

- przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach - dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych;

- stałe konsultacje (już w toku realizacji Programu) przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.

obózW dniach 18 – 22 września 2020 roku w Niedzicy odbył się obóz wojskowy dla kadetów klas mundurowych z Radoryża Smolanego. Uczestniczyło w nim 53 uczniów z klas drugich. Obóz trwał pięć dni. Każdy z nich rozpoczynała zaprawa poranna, a po śniadaniu kadeci wyruszali na zaplanowane zajęcia. Trwały one czasami do późnych godzin nocnych, z przerwami na posiłek. W trakcie pobytu kadeci ćwiczyli podstawy zielonej i czarnej taktyki, a następnie doskonalili swoje umiejętności z tego zakresu w grach wojennych z użyciem markerów paintball. Podczas zajęć nocnych uczyli się maskowania oraz poruszania po nieznanym terenie, a ich celem było obezwładnienie wartowników, pilnujących obiektów. Nie mogło również zabraknąć technik linowych, zarówno pionowych jak i poziomych. Była przeprawa przez rzekę na linie, zjazdy z mostu oraz skał, gdzie wysokość, z której należało zejść, a następnie zjechać z rannym kolegą dochodziła do 15 metrów. Obóz prowadzili doświadczeni instruktorzy, którzy wiele lat przesłużyli w jednostkach antyterrorystycznych Policji lub batalionach powietrznodesantowych Wojska Polskiego.

Na zakończenie obozu każdy z uczestników otrzymał certyfikat, potwierdzający nabyte umiejętności.

relacja filmowa i foto na na naszym FB

przysiega3 2020„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.”

7 września w Batalionie Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzieli nasi tegoroczni absolwenci. Tego dnia odbyła się uroczysta przysięga wojskowa elewów służby przygotowawczej. Martyna, Magda, Bartek, Patryk i Przemek, dzięki realizacji w naszej szkole programu MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, mogli odbyć skróconą służbę przygotowawczą i stać się pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. Naszym żołnierzom składamy serdeczne gratulacje oraz życzenia wszelkiej pomyślności w pełnieniu zaszczytnej, a zarazem trudnej służby. Niech nadrzędne wartości takie jak honor i duma będą inspiracją do tworzenia codziennej rzeczywistości. Służba dla Rzeczypospolitej to wielki zaszczyt.

porozumienie WKU 202023 lipca 2020 r. dyrektor szkoły, Pani Marzena Kamińska podpisała porozumienie o współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Białej Podlaskiej reprezentowaną przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień ppłka Macieja Kwiatkowskiego.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Białej Podlaskiej oraz Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym będą współpracować ze sobą na rzecz edukacji obywatelskiej, patriotycznej i proobronnej młodzieży szkolnej. Obie strony ponadto zobowiązały się do wspierania działań dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa.

Celem współpracy będzie przede wszystkim promowanie form służby wojskowej w Siłach Zbrojnych w tym naboru kandydatów do szkolnictwa wojskowego i służby przygotowawczej oraz wojsk obrony terytorialnej. Dzięki zawartemu porozumieniu nasza szkoła uzyska wsparcie merytoryczne i logistyczne w procesie dydaktycznym i wychowawczym uczniów. Zgodnie z treścią porozumienia kadeci naszej szkoły będą uczyli w przedsięwzięciach organizowanych przez WKU. W szkole pojawią  się przedstawicie WKU, którzy będą wspierali proces nauczania przedmiotów wojskowych, oraz będą prowadzić działania promocyjno-informacyjne dotyczące popularyzacji służby wojskowej wśród uczniów szkoły.

Podpisane porozumienie to prawnie usankcjonowanie współpracy jakie nasza szkoła od kilku lat realizuje z Wojskową Komendą Uzupełnień w Białej Podlaskiej.

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wseiLogo WKU Biała Podlaska

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow  Logo WFOSiGW Lublin