Klasy policyjne
Przed Dniem Wszystkich Świętych kadeci klasy policyjnej udali się na cmentarz parafialny w Radoryżu Kościelnym. Uporządkowali mogiły zmarłych weteranów działań wojennych, którzy zostali pochowani w Radoryżu. Oprócz porządków, poświęcili chwilę na modlitwę i zadumę.
24 lipca to dla wszystkich policjantów nieprzypadkowa data. Tego dnia w 1919 roku powołano Policję Państwową, która stała na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej.

Kadetów przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie mł. insp. Marek Lubański. Następnie uczniowie zobaczyli jak wygląda codzienna służba na Stanowisku Kierowania, w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych, policjantów kryminalnych, prewencji i ruchu drogowego. Wysłuchali również cennych wskazówek o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, które przekazał im Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego kom. Jarosław Modrzewski
Kadeci poznali również sprzęt i wyposażenie jakiego używają policjanci do działań w pododdziałach zwartych.
Czy mamy wpływ na własne bezpieczeństwo?
Pod takim hasłem odbyło się dzisiejsze spotkanie policjantów łukowskiej "drogówki" z kadetami III klas policyjnych.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łukowie mł. asp. Justyna Lendzion i sierż. Paweł Cieślak przedstawili problematykę związaną z przyczynami oraz skutkami wypadków drogowych oraz odpowiedzialnością kierujących za prowadzenie pojazdów w stanie po użyciu alkoholu lub innych zabronionych prawem substancji.
Policjanci podkreślali, że przestrzeganie zasad jest ważne dla każdego uczestnika ruchu drogowego co pozwala uniknąć kary w postaci mandatu karnego.
Policjanci opierając się na przykładach prawdziwych zdarzeń drogowych poruszyli również problem przekraczania dozwolonej prędkości, jazdy bez pasów bezpieczeństwa czy niestosowania się do sygnalizacji świetlnej jako kierujący, pieszy czy rowerzysta.
Technik kryminalistyki, to jedna z kluczowych osób w jednostkach Policji. Określani są jako "mistrzowie drugiego planu". Dzięki ich bystremu oku i śladom odnajdywanym na miejscach przestępstw, udaje się rozwiązywać najbardziej mroczne zbrodnie. Muszą wiedzieć jak zabezpieczyć pozostawione przez sprawcę ślady, jak sporządzić szkic oraz w jaki sposób fotografować czy też filmować miejsce zdarzenia, żeby wykonane przez niego czynności pozwoliły na zgromadzenie dowodów winy sprawcy i doprowadziły do jego wykrycia. Jedną z takich osób jest aspirant sztabowy Adam Zborowski z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie, który dzisiaj gościł w naszej szkole i podzielił się swoją wiedzą z kadetami klasy II policyjnej.





