ZS Radoryż

NASZA SZKOŁA

DLA UCZNIÓW

DLA RODZICÓW

KSZTAŁCENIE DLA DOROSŁYCH

KONTAKT

Biblioteka

Biblioteka

"KLUCZEM DO WIEDZY WCIĄŻ JEST CZYTANIE"

Pierwszym wpisem do księgi inwentarzowej biblioteki był wpis książki w 1955roku. W tym czasie szkoła nosiła nazwę: Państwowe Technikum Rolniczo – Łąkarskie. Księgozbiór do chwili obecnej jest wzbogacany i obecnie liczy 10639 książek. Jest to przede wszystkim literatura piękna, popularnonaukowa, pedagogiczna. W pomieszczeniu bibliotecznym wydzielona jest czytelnia, gdzie znajduje się księgozbiór podręczny – słowniki, encyklopedie i inne pozycje. Prenumerowanych jest ponad dwadzieścia czasopism, które są do dyspozycji młodzieży, pracowników szkoły i innych czytelników.

 

 Biblioteka zaprasza
poniedziałek nieczynne
wtorek 800 - 1400
środa 1100-1600
czwartek nieczynne
piątek 900 - 1300

 

 

 

 

kiermaszJak co roku, we  wrześniu  i  na początku października  w szkolnej bibliotece trwał "Kiermasz Używanych  Podręczników Szkolnych", ogłoszony wcześniej we wszystkich klasach. Kiermasz zorganizowany został,  aby umożliwić uczniom  naszej szkoły wymianę lub sprzedaż niepotrzebnych im książek. Dzięki temu uczniowie mogli  nabyć niektóre prawie nowe (mało używane) lub używane podręczniki od uczniów klas starszych, bądź pozbyć się swoich, już niepotrzebnych, zalegających na półkach.

narodowe czytanie weseleW dniach 5 września 2017 roku biblioteka szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania organizowaną od 2012 roku przez Prezydenta RP. Podstawowym celem była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo literatury polskiej, potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.

 W tym roku, decyzją internautów, lekturą Narodowego Czytania zostało „Wesele” - dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Wybrane z dramatu sceny z wielkim zaangażowaniem czytali uczniowie z klasy I. Para prezydencka 2 września zainaugurowała czytanie Wesela, podobnie jak w ubiegłym roku, w Ogrodzie Saskim. Mimo niesprzyjającej pogody widzowie dopisali. Dzieło było czytane przez znakomitych aktorów i muzyków. Akcja Narodowego Czytania odbyła się również w wielu miejscach w Polsce.

jak czytam, jak nie czytam13 czerwca 2017r. propagowaliśmy czytelnictwo w ramach akcji „Jak nie czytam jak czytam”. Czytaliśmy przyniesione przez siebie książki w grupie lub pojedynczo. Młodzież przyniosła swoje ulubione książki, niektórzy nawet kilka, aby podzielić się z kolegami. Inni wypożyczyli książki z biblioteki szkolnej. Celem akcji było sprawienie, aby książka kojarzyła się z relaksem, przyjemnością i swobodą. Według raportu Biblioteki Narodowej 63% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Mamy nadzieję, że poprzez takie działania biblioteka szkolna zainicjuje modę na czytanie i przekona nieczytających uczniów, że także wśród ich rówieśników książki są popularne. Wszystkim biorącym udział w akcji nauczycielom i uczniom dziękujemy za włączenie się do tego przedsięwzięcia.

zlot szkol sienkiewiczowskich27 maja 2017r. delegacje z blisko 50 szkół z całego kraju oraz szkoła z Czech wzięły udział w jubileuszowym XXV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Woli Okrzejskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klas I, w ramach współpracy naszej szkoły z Muzeum Henryka Sienkiewicza. Młodzież spotkała się rodziną noblisty - jego wnukiem Juliuszem Sienkiewiczem z żoną oraz prawnuczką Katarzyną Sienkiewicz – Witek z rodziną (mężem i córką). Można było zwiedzić muzeum przy blasku świec, obejrzeć scenkę bitewną Bractwa Husarskiego o oswobodzeniu Oleńki. W każdej sali muzeum bractwo odegrało także krótkie scenki z twórczości Henryka Sienkiewicza. Część piknikowa miała w programie husarskie opowieści przy ognisku i warsztaty artystyczne.

patron20.04.2017r. odbyła się lekcja biblioteczna „ Okiem Tatarkiewicza na współczesny świat”. Celem zajęć było zastanowienie się, czy myśli Tatarkiewicza mogą być bliskie współczesnej młodzieży i przeciętnemu człowiekowi. Przybliżona została sylwetka samego autora „ Historii filozofii” i jego złotych myśli. Niektóre z nich powstały w Radoryżu. Było to miejsce prawdziwego natchnienia twórczego naszego patrona. Dowodem tego są jego własne słowa: „ – Każdego lata w Radoryżu przed południem zwykłem pracować w ogrodzie, w półcieniu wielkiego starego ciernia, gdzie stał stolik i ławka: tam powstała duża część tego, co napisałem. Po południu siadałem na konia i wtedy w samotnej jeździe zbierał mi się w głowie ten materiał, który następnego dnia przedpołudnia dostawał się pod pióro. Podlasie jest skromnym, ale pięknym krajem lasów, stawów, niskich wzgórz.”  Okoliczna ludność, piękne kasztany obok domu teściowej Tatarkiewicza – Potworowskiej (właścicielki dworku w Radoryżu) , były niewątpliwie dużą inspiracją dla jego twórczości. Młodzież z różnych klas, uczestnicząca w spotkaniu wybrała kilkanaście cytatów filozofa, najbardziej do nich trafiających- młodzieży XXI wieku. Wraz z zaproszonymi gośćmi ( nauczycielkami - p. Hanną Stonio, p. Marią Kulesza- Pasik) rozmawiano o wartościach rozważanych przez naszego patrona szkoły. Były to: szczęście, radość, samotność, cierpienie, a także samo życie. Uczestnicy zajęć interpretowali mądrości życiowe Tatarkiewicza, które były dla nich, pomysłem na życie inspiracją, przesłaniem życiowym.

SienkiewiczDnia 24 marca 2017r. w naszej szkole gościliśmy dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas trzecich. Pan Maciej Cybulski w przystępny sposób przybliżył uczestnikom spotkania życiorys oraz zagadnienia związane z twórczością Henryka Sienkiewicza. Uczniowie obejrzeli także prezentację dotyczącą naszego pierwszego noblisty. Młodzież była pod wrażeniem, nie tylko dogłębnej znajomości życia pisarza, ale przede wszystkim wielu ciekawostek o Henryku Sienkiewiczu związanymi z naszym regionem.

ferie z ksiazkaFerie zimowe z książką? Zobacz propozycje biblioteki!

Biblioteka szkolna przypomina o możliwości wypożyczenia większej ilości książek na ferie – tak jak to już było w poprzednich latach. Przyjemnej lektury!

Chociaż uczniowie zwykle mają dość książek, to warto jednak odstawić uprzedzenia na bok i sięgnąć po dobrą, pełną przygód powieść podczas ferii zimowych. Ktoś powiedział, że czytanie jest nudne? Dzisiaj czytanie jest modne i popularne. Dlaczego by nie spędzić więc ferii z książką? Przekonaj się, że ferie z książką to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Z  przyjemnością informujemy, że szkolna biblioteka wzbogaciła się o sporą liczbę nowych książek. Na zdjęciu zaprezentowana jest jedynie część z nich, gdyż większość została już wypożyczona. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcam więc do odpoczynku przy ciekawej lekturze.

„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.” - Monteskiusz

„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.” - Denis Diderot

„Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.”- Jarosław Iwaszkiewicz

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wseiLogo WKU Biała Podlaska

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow  Logo WFOSiGW Lublin