Biblioteka

Biblioteka

"KLUCZEM DO WIEDZY WCIĄŻ JEST CZYTANIE"

Pierwszym wpisem do księgi inwentarzowej biblioteki był wpis książki w 1955roku. W tym czasie szkoła nosiła nazwę: Państwowe Technikum Rolniczo – Łąkarskie. Księgozbiór do chwili obecnej jest wzbogacany i obecnie liczy 10639 książek. Jest to przede wszystkim literatura piękna, popularnonaukowa, pedagogiczna. W pomieszczeniu bibliotecznym wydzielona jest czytelnia, gdzie znajduje się księgozbiór podręczny – słowniki, encyklopedie i inne pozycje. Prenumerowanych jest ponad dwadzieścia czasopism, które są do dyspozycji młodzieży, pracowników szkoły i innych czytelników.

 

 Biblioteka zaprasza
poniedziałek 1100 - 1600
wtorek 1400 - 1900
środa nieczynne
czwartek nieczynne
piątek 800 - 1300

 

 

 

 

jak czytam, jak nie czytam13 czerwca 2017r. propagowaliśmy czytelnictwo w ramach akcji „Jak nie czytam jak czytam”. Czytaliśmy przyniesione przez siebie książki w grupie lub pojedynczo. Młodzież przyniosła swoje ulubione książki, niektórzy nawet kilka, aby podzielić się z kolegami. Inni wypożyczyli książki z biblioteki szkolnej. Celem akcji było sprawienie, aby książka kojarzyła się z relaksem, przyjemnością i swobodą. Według raportu Biblioteki Narodowej 63% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Mamy nadzieję, że poprzez takie działania biblioteka szkolna zainicjuje modę na czytanie i przekona nieczytających uczniów, że także wśród ich rówieśników książki są popularne. Wszystkim biorącym udział w akcji nauczycielom i uczniom dziękujemy za włączenie się do tego przedsięwzięcia.

zlot szkol sienkiewiczowskich27 maja 2017r. delegacje z blisko 50 szkół z całego kraju oraz szkoła z Czech wzięły udział w jubileuszowym XXV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Woli Okrzejskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klas I, w ramach współpracy naszej szkoły z Muzeum Henryka Sienkiewicza. Młodzież spotkała się rodziną noblisty - jego wnukiem Juliuszem Sienkiewiczem z żoną oraz prawnuczką Katarzyną Sienkiewicz – Witek z rodziną (mężem i córką). Można było zwiedzić muzeum przy blasku świec, obejrzeć scenkę bitewną Bractwa Husarskiego o oswobodzeniu Oleńki. W każdej sali muzeum bractwo odegrało także krótkie scenki z twórczości Henryka Sienkiewicza. Część piknikowa miała w programie husarskie opowieści przy ognisku i warsztaty artystyczne.

patron20.04.2017r. odbyła się lekcja biblioteczna „ Okiem Tatarkiewicza na współczesny świat”. Celem zajęć było zastanowienie się, czy myśli Tatarkiewicza mogą być bliskie współczesnej młodzieży i przeciętnemu człowiekowi. Przybliżona została sylwetka samego autora „ Historii filozofii” i jego złotych myśli. Niektóre z nich powstały w Radoryżu. Było to miejsce prawdziwego natchnienia twórczego naszego patrona. Dowodem tego są jego własne słowa: „ – Każdego lata w Radoryżu przed południem zwykłem pracować w ogrodzie, w półcieniu wielkiego starego ciernia, gdzie stał stolik i ławka: tam powstała duża część tego, co napisałem. Po południu siadałem na konia i wtedy w samotnej jeździe zbierał mi się w głowie ten materiał, który następnego dnia przedpołudnia dostawał się pod pióro. Podlasie jest skromnym, ale pięknym krajem lasów, stawów, niskich wzgórz.”  Okoliczna ludność, piękne kasztany obok domu teściowej Tatarkiewicza – Potworowskiej (właścicielki dworku w Radoryżu) , były niewątpliwie dużą inspiracją dla jego twórczości. Młodzież z różnych klas, uczestnicząca w spotkaniu wybrała kilkanaście cytatów filozofa, najbardziej do nich trafiających- młodzieży XXI wieku. Wraz z zaproszonymi gośćmi ( nauczycielkami - p. Hanną Stonio, p. Marią Kulesza- Pasik) rozmawiano o wartościach rozważanych przez naszego patrona szkoły. Były to: szczęście, radość, samotność, cierpienie, a także samo życie. Uczestnicy zajęć interpretowali mądrości życiowe Tatarkiewicza, które były dla nich, pomysłem na życie inspiracją, przesłaniem życiowym.

SienkiewiczDnia 24 marca 2017r. w naszej szkole gościliśmy dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas trzecich. Pan Maciej Cybulski w przystępny sposób przybliżył uczestnikom spotkania życiorys oraz zagadnienia związane z twórczością Henryka Sienkiewicza. Uczniowie obejrzeli także prezentację dotyczącą naszego pierwszego noblisty. Młodzież była pod wrażeniem, nie tylko dogłębnej znajomości życia pisarza, ale przede wszystkim wielu ciekawostek o Henryku Sienkiewiczu związanymi z naszym regionem.

ferie z ksiazkaFerie zimowe z książką? Zobacz propozycje biblioteki!

Biblioteka szkolna przypomina o możliwości wypożyczenia większej ilości książek na ferie – tak jak to już było w poprzednich latach. Przyjemnej lektury!

Chociaż uczniowie zwykle mają dość książek, to warto jednak odstawić uprzedzenia na bok i sięgnąć po dobrą, pełną przygód powieść podczas ferii zimowych. Ktoś powiedział, że czytanie jest nudne? Dzisiaj czytanie jest modne i popularne. Dlaczego by nie spędzić więc ferii z książką? Przekonaj się, że ferie z książką to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Z  przyjemnością informujemy, że szkolna biblioteka wzbogaciła się o sporą liczbę nowych książek. Na zdjęciu zaprezentowana jest jedynie część z nich, gdyż większość została już wypożyczona. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcam więc do odpoczynku przy ciekawej lekturze.

„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.” - Monteskiusz

„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.” - Denis Diderot

„Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.”- Jarosław Iwaszkiewicz

czytanie Qou vadis w bibliotece2 września biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania "Quo vadis". Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa w naszej szkole, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę, a także przekonanie uczniów, że czytanie lektur jest łątwe i przyjemne.

bookcrossingW naszej szkole w grudniu i styczniu , na górnym korytarzu wystawiony jest stolik bookcrossingowy , opatrzony informacją, znajdującą się na gazetce ściennej o akcji oraz hasłem BOOKCROSSING. Szczególnie zapraszamy do korzystania z przygotowanego przez naszą bibliotekę stolika oraz do przynoszenia i dzielenia się własnymi egzemplarzami.

Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Flaga godloZadanie polegające na zakupie „pakietu ubiorczego ucznia OPW” dla 28 uczniów, oraz „pakietu szkoleniowego OPW” dla Oddziału Przygotowania Wojskowego w roku szkolnym 2020/2021 w Liceum Ogólnokształcącym w Radoryżu Smolanym, zrealizowane zostało w ramach dotacji celowej udzielonej przez Skarb Państwa, reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, w wysokości 80528,00 złotych. Całkowity koszt realizacji zadania: 100660,00 złotych.

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wseiLogo WKU Biała Podlaska

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow logo2 polska w liczbach Logo WFOSiGW LublinLogo Szkoła realizuje warsztaty dla młodzieży 1