Wizyta w Sejmie RP
5 kwietnia 2017 roku uczniowie pierwszej i drugiej klasy wojskowej Zespołu Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym na zaproszenie Pana Posła Krzysztofa Głuchowskiego odwiedzili Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich było powitanie podczas obrad sejmu uczestników wycieczki przez Panią Wicemarszałek Barbarę Dolniak. Zwiedzanie Sejmu było interesującym i wyjątkowo pouczającym przeżyciem. Młodzież poznała zasady pracy tego najwyższego organu państwa polskiego zarówno współczesne ale i te dawne z okresu I i II Rzeczypospolitej. Była to niecodzienna lekcja historii Polski. Uczniowie zapoznali się ze zmianami zasad ustrojowych i ich wpływem na działanie organów władzy. Przybliżono im również wiele interesujących faktów z życia codziennego posłów, procedury sejmowe dotyczące zasad stanowienia prawa, sposoby głosowania, sposoby działalności posłów w Sejmie i poza nim. Oprócz zwiedzania sejmu odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami Ministra Obrony Narodowej. Doradca Sekretarza Stanu Pani Dyrektor Olga Semeniuk przedstawiła uczniom kulisy organizowanej Obrony Terytorialnej. Odpowiadała również na wszystkie pytania nurtujące młodzież i nauczycieli klas wojskowych. Uczestnikom wycieczki towarzyszył Pan Poseł Krzysztof Głuchowski oraz kierownik Biura Pan Andrzej Komorowski. Społeczność szkolna bardzo dziękuje dostojnemu absolwentowi radoryskiej szkoły Panu Posłowi Krzysztofowi Głuchowskiemu za umożliwienie zwiedzania sejmu.
Porozumienie z KP PSP w Łukowie
3 kwietnia 2017r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie zostało podpisane porozumienie o współpracy między Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie st. bryg. Tomaszem Majewskim, a dyrektorem naszej szkoły Marianną Brzozowską – Skwarek. Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie funkcjonowania w naszej szkole klas pożarniczych. Podpisane porozumienie jest kontynuacją porozumienia zawartego w roku 2010, na mocy którego Komenda Powiatowa objęła patronatem powstające w tym czasie klasy o profilu pożarniczym. Na podstawie zawartego porozumienia Komenda Powiatowa oraz nasza szkoła zobowiązują się do dalszej współpracy na rzecz edukacji pożarniczej, kształtowania aktywnych postaw społecznych oraz właściwych postaw moralnych przez wartości odnajdywane w etosie służby strażaka.
Ćwiczenia przed finałem Turnieju Klas Mundurowych
Ćwiczenia naszych kadetów przed wyjazdem na finał Ogólnopolskiego Turnieju Klas Mundurowych do miejscowości Lgota, powiat chrzanowski. Tym razem strzelanie z broni bojowej na strzelnicy w Siedlcach. W rękach kadetów pod czujnym okiem instruktora pistolety Glock oraz karabinek AKMS. Przed naszymi uczniami, Arkadiuszem Goławskim i Dawidem Burczaniukiem, test wiedzy, strzelanie z broni bojowej, sprawdzian z pierwszej pomocy przedmedycznej, techniki linowe na skałach, nocny bieg na orientację z mapą i kompasem. Na koniec wyczerpująca konkurencja biegowa, tzw. "Bieg rzeźnika", czyli kto najdłużej wytrwa bieg na wzgórze i z powrotem. Uczestnicy będą biegali w pełnym umundurowaniu i butach typu skoczki. Konkurs w dniach 05-07 kwietnia. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.
Zajęcia z policjantami
W naszej szkole po raz kolejny goszczą policjanci. Tym razem Naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Dariusz Zdanikowski wraz z st. asp. Arturem Misztą prezentowali środki przymusu bezpośredniego stosowane przez Policję. Uczniowie mogli zobaczyć między innymi kajdanki zespolone, broń gladkolufową, miotacz gazu pieprzonego, traser i wiele innych. To były bardzo ciekawe i pożyteczne zajęcia .
Pierwszy dzień wiosny
Konkursy, zabawa, śmiech. W taki sposób nasi uczniowie powitali wiosnę w tym roku. Pierwszy dzień wiosny był inny niż wszystkie inne dni w szkole. Konkurs na wiosenne przebranie, mecz siatkówki uczniowie-nauczyciele, przeciąganie liny, siłowanie na rękę, "słodkie pompki", i wiele innych atrakcji przygotował tego dnia samorząd uczniowski. Relacja foto ...
Pierwsza pomoc przedmedyczna
W dość nietypowy sposób uczniowie klas drugich świętowali „Dzień Wagarowicza”. Wzięli oni udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zajęcia prowadziła Pani Małgorzata Przeździak kierownik szkolenia praktycznego w Medycznym Studium Zawodowym w Łukowie oraz Pani Agnieszka Baranowska, dyplomowana pielęgniarka oddziałowa i nauczyciel w Studium. W pierwszej części nasze prelegentki omówiły w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Zwracały uwagę, że w pierwszej kolejności trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo oznakowując miejsce wypadku, zakładając kamizelkę odblaskową, używając rękawiczek jednorazowych. Uczniowie dowiedzieli się również jak prawidłowo wezwać pomoc, jakie informacje przekazać telefonicznie dyspozytorowi numeru 112 lub 999. W drugiej części po szczegółowym instruktażu ze strony prowadzących, nasi kadeci przystąpili do ćwiczeń. Uczyli się układania poszkodowanych w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej na rozłożonych fantomach. Poznali również zasady działania defibratora. To były bardzo ciekawe zajęcia, a nabyte umiejętności przez kadetów bezcenne. Nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać. Ważne by nie bać się udzielać pierwszej pomocy, robić to sprawnie i szybko. Tylko takie działania mogą uratować ludzkie życie. To niezapomniany widok i niesamowita satysfakcja gdy osoba, której udzielamy pomocy otwiera oczy i zaczyna reagować na nasz głos. Dlatego warto szkolić się i podnosić własne umiejętności w tym zakresie. Temu właśnie służyło szkolenie, za które bardzo dziękujemy Pani Małgorzacie i Pani Agnieszce.
Konferencja dla rolników
19 marca w naszej szkole odbyła się konferencja dla rolników. Pani Katarzyna Gajownik- Łazuga, przedstawiciel Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, przedstawiła możliwości korzystania z funduszy europejskich, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020. Konferencja zorganizowana była dla osób pragnących skorzystać z finansowania działalności rolniczej oraz pozarolniczej. Uczestnikami konferencji byli słuchacze rolniczych kursów kwalifikacyjnych prowadzonych w naszej szkole, okoliczni młodzi rolnicy oraz osoby doświadczone w prowadzeniu gospodarstw rolnych. Pani prelegent omówiła działania towarzyszące PROW w latach 2014-2020 oraz przedstawiła warunki, jakie muszą spełnić osoby przystępujące do programów. Słuchacze zainteresowani byli możliwościami finansowania działalności rolniczej dla młodych rolników, finansowania modernizacji produkcji rolnej, oraz działalności pozarolniczej. Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem o czym świadczyło liczne grono zgromadzonych oraz liczba pytań i wątpliwości na które musiała odpowiedzieć prowadząca.
Nasza szkoła na Targach Edukacji i Pracy
17 marca po raz szósty w Zespole Szkół nr 1 w Łukowie odbyły się Targi Edukacji i Pracy. Jest to coroczna inicjatywa organizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Łukowie i szkołę. Targi to miejsce i czas, gdzie swoje oferty przedstawiają pracodawcy oraz szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe. Tego dnia z ofertą szkół powiatu łukowskiego mogą zapoznać się uczniowie szkół gimnazjalnych. Swoje stanowisko w czasie targów miała również nasza szkoła. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami przedstawili kierunki kształcenia w roku szkolnym 2017/2018. W nowym roku szkolnym uczniowie mogą zdobywać wiedzę w klasach mundurowych: policyjnej, pożarniczej i wojskowej. Trzyletni okres kształcenia w naszej szkole jest przygotowaniem do pracy w służbach mundurowych.