Dotacja dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej
7 listopada 2022 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rykach zostały wręczone promesy potwierdzające przyznanie dotacji celowej dla ochotniczych straży pożarnych z powiatu łukowskiego i ryckiego na zakup sprzętu dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
Działająca przy naszej szkole Ochotnicza Straż Pożarna uchwałą Zarządu z dnia 8 września 2020 roku powołała Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, w której szeregach są uczniowie realizujący innowację pedagogiczną-pożarniczą.
Za otrzymaną kwotę 6460 zł zakupiony zostanie m.in. komputer stacjonarny oraz dwa rzutniki multimedialne. Sprzęt ten wykorzystywany będzie wszechstronnie nie tylko do szkolenia naszych uczniów z klas pożarniczych - członków MDP, ale i do realizacji zajęć lekcyjnych w klasach/oddziałach przygotowania wojskowego i klasach realizujących edukację policyjną.
Wizyta w Centrum Brytyjskim UMCS
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Warto być poliglotą" uczniowie naszej szkoły odwiedzili Centrum Brytyjskie UMCS Lublin. Na miejscu uczniowie zapoznali się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz wzięli udział w warsztatach pt. "How to improve your speaking skills" oraz "How to use online dictionaries". Podczas zajęć uczniowie poznali praktyczne wskazówki jak skutecznie przełamać lęk przed mówieniem w języku obcym i usprawnić tę umiejętność oraz jak mądrze korzystać ze słowników internetowych.
W przeddzień święta
Przed Dniem Wszystkich Świętych kadeci klasy policyjnej udali się na cmentarz parafialny w Radoryżu Kościelnym. Uporządkowali mogiły zmarłych weteranów działań wojennych, którzy zostali pochowani w Radoryżu. Oprócz porządków, poświęcili chwilę na modlitwę i zadumę.
Szkolenie z musztry.
26 października br. grupa kadetów z klas mundurowych naszej szkoły odbyła szkolenie z musztry, które prowadzili żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Od kilku miesięcy dobrowolną zasadniczą slużbę wojskową odbywa w niej dwóch absolwentów Szkoły. Obydwaj planują związać się z wojskiem na stałe. Dziękujemy za kilka godzin szkolenia oraz cennych wskazówek do dalszej pracy w zajęciach z musztry.
Przerwa na czytanie.
W dniu 25 października w Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym po raz pierwszy odbyła się Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy w tym dniu przynieśli do szkoły swoje ulubione książki. Wykorzystując przerwę oddali się wspólnemu czytaniu w każdym zakątku szkoły.
Jesienna aura pozwoliła również cieszyć się ulubioną książką w promieniach październikowego słońca
Celem tej akcji było propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu.
Wyróżnienie dla klas wojskowych
Podczas odbywającego się w Krakowie XI Ogólnopolskiego Forum Szkół "Edukacja Obronna Młodzieży" Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś wręczył w dowód uznania dyplomy szesnastu szkołom - po jednej, najlepszej z każdego województwa - nadając im tytuł KLASA WOJSKOWA ROKU 2022.
Wśród wyróżnionych znalazła się nasza Szkoła, która klasy wojskowe prowadzi od 2013 roku. Wielu z naszych absolwentów służy w wojskach operacyjnych, Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego, Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz Wojskach Obrony Terytorialnej. Kilkoro z nich jest studentami – podchorążymi na Akademii Wojsk Lądowych oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Na służbę w wojsku coraz częściej decydują się również absolwenci innych klas o profilu policyjnym lub pożarniczym.
Strażak = Kwalifikowana Pierwsza Pomoc
Uczniowie naszej szkoły, realizujący program z innowacji pedagogicznej –edukacja pożarnicza, uczestniczyli w dniu 18 października b.r. w warsztatach z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Komendzie Powiatowej PSP w Łukowie. Zajęcia prowadził powiatowy koordynator ratownictwa medycznego w jednostkach ochrony przeciwpożarowej – mł. ogn. Dawid Beczek – absolwent naszej szkoły, a obecnie funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej, a w czasie wolnym od służby Ratownik Medyczny w Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM). Ocena osób poszkodowanych - triaż (triage), resuscytacja krążeniowo-oddechowa, stosowanie resuscytatora - worka samorozprężalnego (Ambu), obsługa defibrylatora, tlenoterapia, zapewnianie komfortu termicznego osobom poszkodowanym, tamowanie krwotoków zewnętrznych - to tylko niektóre z umiejętności, jakimi bardzo często musi wykazać się strażak na miejscu działań ratowniczych. Podczas tych zajęć były one omawiane i trenowane … na fantomach osoby dorosłej oraz dziecka. Uczniowie samodzielnie obsługiwali defibrylator szkoleniowy AED zakupiony przez szkolną osp z powiatowego funduszu wsparcia organizacji pozarządowych (NGO), ucząc się jego prawidłowej obsługi i bezpiecznego użycia w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia u człowieka. Zajęcia wzbogacone zostały omówieniem szczególnych zdarzeń z okresu pandemii COVID-19, w których strażacy zastępowali zespoły PRM, udzielając w nagłych przypadkach pomocy osobom poszkodowanym. To bardzo cenne i ciekawe zajęcia - będą one kontynuowane w przyszłości.
„Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”.
Miło nam poinformować, ze dołączyliśmy do programu Kulczyk Foundation i marki Rossmann „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”.
Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.
W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.
W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.