Klasy wojskowe

Klasy wojskowe

klasa wojskowa1004x566

 

klasy wojskoweW dniu 23 listopada uczniowie klas wojskowych realizowali szkolenie praktyczne z przygotowania wojskowego. Tematem zajęć była między innymi musztra zespołowa, elementy taktyki zielonej oraz wybrane zagadnienia z SERE, związane z przetrwaniem w warunkach środowiska naturalnego. Szkolenie prowadzili  żołnierze - instruktorzy z 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty. Podczas zajęć uczniowie korzystali ze sprzętu i umundurowania, które otrzymali dzięki dotacji z MON oraz wsparciu finansowemu organu prowadzącego szkołę. Każda klasa wojskowa podczas nauki w szkole odbywa cykl całodniowych zajęć praktycznych, realizowanych zarówno w jednostce wojskowej jak i na terenie Szkoły.

szkolenie z musztry 202226 października br. grupa kadetów z klas mundurowych naszej szkoły odbyła szkolenie z musztry, które prowadzili żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Od kilku miesięcy dobrowolną zasadniczą slużbę wojskową odbywa w niej dwóch absolwentów Szkoły. Obydwaj planują związać się z wojskiem na stałe. Dziękujemy za kilka godzin szkolenia oraz cennych wskazówek do dalszej pracy w zajęciach z musztry.

20221020 182412Podczas odbywającego się w Krakowie XI Ogólnopolskiego Forum Szkół "Edukacja Obronna Młodzieży" Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś wręczył w dowód uznania dyplomy szesnastu szkołom - po jednej, najlepszej z każdego województwa - nadając im tytuł KLASA WOJSKOWA ROKU 2022.

Wśród wyróżnionych znalazła się nasza Szkoła, która klasy wojskowe prowadzi od 2013 roku. Wielu z naszych absolwentów służy w wojskach operacyjnych, Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego, Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz Wojskach Obrony Terytorialnej. Kilkoro z nich jest studentami – podchorążymi na Akademii Wojsk Lądowych oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Na służbę w wojsku coraz częściej decydują się również absolwenci innych klas o profilu policyjnym lub pożarniczym.

OPW klasa trzeciaUczniowie z Oddziałów Przygotowania Wojskowego rozpoczęli w nowym roku szkolnym cykl szkoleń praktycznych, prowadzonych przez żołnierzy jednostki patronackiej. Zajęcia będą odbywały się dwa razy w miesiącu na terenie jednostki wojskowej oraz Szkoły. Celem takich zajęć jest nabycie przez kadetów umiejętności z zakresu taktyki, topografii, OPBMR, wyszkolenia strzeleckiego, medycznego oraz musztry.

Każdy z kadetów klas wojskowych jest obowiązany w każdej klasie odbyć szereg takich szkoleń. Ich podsumowaniem jest egzamin praktyczny w postaci pętli taktycznej, organizowany w klasie czwartej.

20220923 140324W dniach 19 -23 września 2022 r. grupa 26 kadetów klasy czwartej o profilu wojskowym uczestniczyła w obozie szkoleniowym, który odbył się na terenie 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej.

Po rozbiciu obozowiska namiotowego uczniowie przystąpili do realizacji bloków szkoleniowych, które w sumie obejmowały 50 godzin ćwiczeń praktycznych, określonych programem Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kadeci doskonalili swoje umiejętności z zakresu musztry indywidualnej i zespołowej, regulaminów wojskowych, szkolenia strzeleckiego, szkolenia medycznego, topografii oraz zielonej taktyki. Odbyli również marsz kondycyjny na 12 kilometrów.

Zajęcia prowadzili żołnierze z 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty. Obóz został sfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dzięki takim szkoleniom po zakończeniu nauki w szkole średniej każdy kadet klasy wojskowej będzie mógł odbyć skrócone 12 dniowe  szkolenie podstawowe, zakończone złożeniem przysięgi wojskowej. Kandydaci do akademii wojskowych otrzymają również dodatkowo 10 punktów w rekrutacji na te uczelnie.

B 3Absolwenci klas wojskowych kilka dni temu rozpoczęli skrócone szkolenie podstawowe, które zakończą uroczystym złożeniem przysięgi wojskowej.

W środę (06.07.2022r.) o godzinie 9.00 w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w sposób uroczysty otrzymali broń.  Broń wręczył Zastępca Dowódcy płk Krzysztof WOCIAL.

Po ukończeniu 12-dniowego szkolenia na chętnych czeka 11-miesięczna dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Jest ona przepustką do tego by zostać żołnierzem zawodowym SZ RP.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości 41 BLSZ w Dęblinie.

13 czerwca w naszej szkole odbyła się próba sprawnościowa dla kandydatów do Oddziału Przygotowania Wojskowego. Dla przyszłych uczniów przygotowaliśmy 30 miejsc w klasie wojskowej, prowadzonej na podstawie pozwolenia wydanego przez Ministra Obrony Narodowej.

W tym roku do próby przystąpiła rekordowa liczba 65 kandydatów. Czekał na nich tor sprawnościowy oraz bieg nas dystansie 800 metrów (dziewczęta) i 1500 metrów (chłopcy).

Dziękujemy wszystkim za sportową rywalizację i odwiedzenie naszej szkoły.

Wszystkich, którzy nie zostaną przyjęci do klasy wojskowej zapraszamy do dwóch pozostałych, klasy policyjnej lub pożarniczo-ogólnej.

awans na VII zlotNasza drużyna w składzie: Konrad Bartłomiej Kopyść, Joanna Wiater, Monika Gromada, Kacper Sławiński, Kacper Bogusz, Piotr Kieczka, Mateusz Świder, wywalczyła awans na VII Centralny Zlot Klas Mundurowych Orzysz 2022. Jesteśmy wśród 19 najlepszych klas wojskowych w Polsce.

Zlot odbędzie się w dniach 17 - 24 lipca na terenie OSPWL w Bemowie Piskim. Udział młodzieży jest bezpłatny. Program obejmuje szkolenie wojskowe oraz zwiedzanie miejsc związanych z historią drugiej wojny światowej. Na Zlot pojedzie 20 uczniów klas wojskowych.

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wseiLogo WKU Biała Podlaska

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow  Logo WFOSiGW Lublin