Zrzutka - jedyni tacy. Dziękujemy.
Dziękujemy Wszystkim, którzy Nas wsparli. Do dnia 30 czerwca zebraliśmy kwotę 5817 zł !
Zasięg naszej akcji nie był imponujący, ale nie o to nam chodziło. Zainteresowaliśmy przede wszystkim nasze lokalne środowisko, absolwentów szkoły, samorządowców z gminy i powiatu, sympatyków oraz strażaków ochotników z naszego terenu. Odzew na pomysł i zrozumienie naszych potrzeb był dla nas miłym zaskoczeniem.
Tak będzie wyglądał proporzec, który dzięki Wam przekażemy Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Jego wizualizację prezentujemy powyżej. Emblematy będą pochodną jego rewersu.
Gwoździe wszystkich fundatorów znajdą miejsce w drzewcu proporca. O terminie uroczystości szkolnej wszystkich naszych wspierających poinformujemy na stronie szkoły, a tych, którzy skorzystali z naszej propozycji wbicia pamiątkowego gwoździa w drzewiec sztandaru, zaprosimy osobiście.
Miejmy nadzieję, że „czwarta fala pandemii ” do nas nie dotrze i bez przeszkód dopełnimy dzieła, które zaplanowaliśmy na rok szkolny 2021/2022.
Nasza zrzutka wprawdzie już się zakończyła…, ale jeszcze nie została zamknięta. To oznacza, że do 9 lipca można jeszcze nas wspierać, do czego gorąco zachęcamy.
Ze strażackim pozdrowieniem
Zarząd OSP
przy Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza
w Radoryżu Smolanym
Zakończenie roku szkolnego 2020/2021
25 czerwca uczniowie rozpoczęli wakacje. Zanim nastąpiła ta chwila wszyscy, z zastosowaniem zasad reżimu sanitarnego, uczestniczyliśmy w uroczystej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2020/2021.
Na akademii gościliśmy proboszcza parafii w Radoryżu Kościelnym księdza kanonika Mieczysława Milczarczyka, wójta Gminy Krzywda Krzysztofa Wardę, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie st. bryg. Tomasza Majewskiego, przedstawiciela Policji insp. Andrzeja Dudzika, porucznika Marka Kucharskiego – przedstawiciela 23 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Białej Podlaskiej, oraz majora Ryszarda Kowalczyka – Szefa Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białej Podlaskiej. Miło nam było także gościć przybyłych na uroczystość rodziców.
Na początku uroczystości głos zabrała pani dyrektor Marzena Kamińska, kierując ciepłe słowa pod adresem uczniów i nauczycieli, dziękując wszystkim za trudny rok szkolny.
Akademia to także okazja do nagrodzenia najlepszych uczniów za osiągnięcia w mijającym roku. Odebrali oni nagrody rzeczowe i gratulacyjne dyplomy. Uczniowie klas mundurowych, za spełnienie określonych w regulaminie wymogów, nagrodzeni zostali kolejnymi odznakami „Wzorowy Kadet Klasy Mundurowej”, a ich rodzice listami gratulacyjnymi. Część artystyczna akademii przygotowana była pod kierownictwem pani Moniki Jabłońskiej, w której uczniowie przedstawili najważniejsze wydarzenia w mijającym roku szkolnym. Później uczniowie po raz ostatni w tym roku szkolnym udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
Młodzieży życzymy przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku i chętnego powrotu do szkoły.
Koło modelarskie
W dniu 26 maja, w świetlicy internackiej, pod opieką p. M. Kardasa została zainicjowana działalność koła modelarskiego, w ramach którego chętni wychowankowie będą mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań i predyspozycji. Modelarstwo, to także jedna z form spędzania wolnego czasu oraz sposobność zdobywania nowych wiadomości, uczy planowania, rozbudza wyobraźnię, wycisza negatywne emocje. Uczestnicy zajęć zajmą się sklejaniem modeli pojazdów pancernych i samolotów w skali 1:72, ich malowaniem i lakierowaniem. Praca z takimi modelami będzie wymagała przede wszystkim koncentracji i dużo cierpliwości. Aby osiągnąć zamierzony efekt podczas zajęć trzeba będzie stosować odpowiednie techniki i pracować z różnymi narzędziami, a więc rozwijać zdolności manualne. Zajęcia uczą także ekonomicznego wykorzystywania materiałów konstrukcyjnych i wzajemnej pomocy podczas pracy. Trzymamy mocno kciuki, aby nie zabrakło naszym "konstruktorom" zapału do pracy oraz życzymy wytrwałości i wielu pomysłów na przyszłość.
Powrót uczniów do nauki stacjonarnej
Harmonogram stopniowego powrotu uczniów do nauki stacjonarnej w szkole.
W dniach od 17 maja do 21 maja:
- klasa 1L4w - nauczanie stacjonarne w szkole,
- klasa 1L4p - nauczanie stacjonarne w szkole,
- klasa 2L4p - nauczanie zdalne,
- klasa 2L4w - nauczanie zdalne,
- klasa II p - nauczanie stacjonarne w szkole,
- klasa II w - nauczanie stacjonarne w szkole.
W dniach od 24 maja do 28 maja:
- klasa 1L4w - nauczanie zdalne,
- klasa 1L4p -nauczanie zdalne
- klasa 2L4p - nauczanie stacjonarne w szkole,
- klasa 2L4w - nauczanie stacjonarne w szkole,
- klasa II p - nauczanie stacjonarne w szkole,
- klasa II w - nauczanie stacjonarne w szkole.
Wszystkich uczniów przebywających w szkole obowiązuje ściły reżim sanitarny i obowiązkowe przestrzeganie zasad i wytycznych sanitarnych. Wytyczne ...
Dzień Strażaka
W dniu patrona wszystkich strażaków Św. Floriana
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej przy Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza składa życzenia pomyślności swoim członkom, uczniom z klas pożarniczych, sympatykom i wspierającym nas darczyńcom oraz strażakom ochotnikom z gminy Krzywda. Życzenia kierujemy też do strażaków Państwowej Straży Pożarnej i wszystkich strażaków ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce.
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej
Przy Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym
Konstytucja 3 Maja
Konstytucja 3 Maja to Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 roku – pierwsza w Europie i druga w świecie. Wprowadzała zupełnie nowe zasady polityczne i społeczne, a Rzeczpospolita z kraju objętego „niedowładem politycznym” i anarchią, miała stać się nowocześnie zarządzanym państwem. Autorzy konstytucji to: Stanisław August Poniatowski- ówczesny król, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Włoch- Scipione Piattoli- sekretarz monarchy. Rzeczpospolita określana była jako monarchia konstytucyjna z monteskiuszowskim trójpodziałem władzy. Organem ustawodawczym był sejm, składający się z senatu i izby poselskiej, podejmujący uchwały większością głosów. Zniesiono liberum veto i zakazano konfederacji, ograniczono rolę magnaterii. Mieszczaństwu umożliwiono nobilitację, zapewniono wolności osobiste i prawo sprawowania urzędów. Władzę wykonawczą pełnił dziedziczny król i powoływany przez niego rząd- Straż Praw; poczyniono też pewne zmiany w sądownictwie szlacheckim i miejskim. Konstytucja zmieniała pojęcie narodu; zgodnie z ideą oświeceniową to „naród jest źródłem władzy”. Ustawa określała katolicyzm jako religię uprzywilejowaną, ale innym wyznaniom gwarantowała tolerancję. Chociaż nie wprowadzała równości wszystkich wobec prawa, to był to niewątpliwie pierwszy krok do kolejnych przemian ekonomiczno- społecznych i politycznych.
Niestety, na skutek interwencji rosyjskiej w maju 1792 roku, przepisy konstytucji nie weszły w życie. Mimo to jej znaczenie symboliczne było ogromne. Ustawa zasadnicza stanowiła dokument nowoczesny, pierwszy w Europie, który zwiększał autorytet państwa polskiego. Polacy uświadomili sobie, że potrafią czerpać inspirację do przemian z myśli oświeceniowej i z własnej demokratycznej tradycji politycznej; odzyskali szacunek dla siebie jako narodu i dla swojej spuścizny historycznej. Po upadku Ojczyzny konstytucja stała się inspiracją dla wielu patriotów walczących o wolność kraju, a po odzyskaniu niepodległości dzień jej uchwalenia ogłoszony został świętem państwowym.
Drodzy Absolwenci!
Wasza podróż wciąż trawa, właśnie dobiegł kresu jej kolejny etap - nauka w Liceum.
Przed Wami matura, studia, praca…dorosłe życie.
Nie możemy spotkać się osobiście, więc przynajmniej w ten sposób chcemy podziękować Wam za wspólne lata spędzone razem w murach naszej Szkoły.
Żegnamy się życzeniami płynącymi z głębi serca:
-Niech omijają Was troski i zwątpienia, a towarzyszy radość, zrozumienie i jakże potrzebna nadzieja
-Życzymy wytrwałości i powodzenia w realizacji planów osobistych i zawodowych
Trzymamy za Was kciuki na maturze !
Wszystkiego najlepszego , dużo zdrowia!
życzy Wam cała społeczność Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym
Ps. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przedstawiającej Waszą radoryską historię-)