ZS Radoryż

NASZA SZKOŁA

DLA UCZNIÓW

DLA RODZICÓW

KSZTAŁCENIE DLA DOROSŁYCH

KONTAKT

Klasy pożarnicze

IMG 2867Uczniowie naszej szkoły, realizujący program z innowacji pedagogicznej –edukacja pożarnicza, uczestniczyli w dniu 18 października b.r. w warsztatach z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Komendzie Powiatowej PSP w Łukowie. Zajęcia prowadził powiatowy koordynator ratownictwa medycznego w jednostkach ochrony przeciwpożarowej – mł. ogn. Dawid Beczek – absolwent naszej szkoły, a obecnie funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej, a w czasie wolnym od służby Ratownik Medyczny w Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM). Ocena osób poszkodowanych - triaż (triage), resuscytacja krążeniowo-oddechowa, stosowanie resuscytatora - worka samorozprężalnego (Ambu), obsługa defibrylatora, tlenoterapia, zapewnianie komfortu termicznego osobom poszkodowanym, tamowanie krwotoków zewnętrznych - to tylko niektóre z umiejętności, jakimi bardzo często musi wykazać się strażak na miejscu działań ratowniczych. Podczas tych zajęć były one omawiane i trenowane … na fantomach osoby dorosłej oraz dziecka. Uczniowie samodzielnie obsługiwali defibrylator szkoleniowy AED zakupiony przez szkolną osp z powiatowego funduszu wsparcia organizacji pozarządowych (NGO), ucząc się jego prawidłowej obsługi i bezpiecznego użycia w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia u człowieka. Zajęcia wzbogacone zostały omówieniem szczególnych zdarzeń z okresu pandemii COVID-19, w których strażacy zastępowali zespoły PRM, udzielając w nagłych przypadkach pomocy osobom poszkodowanym. To bardzo cenne i ciekawe zajęcia - będą one kontynuowane w przyszłości.

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wseiLogo WKU Biała Podlaska

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow  Logo WFOSiGW Lublin