ZS Radoryż
images/zdjecia/slajdy/Bez_nazwy3-min.png
REKRUTACJA
Zapraszamy do kontynuowania nauki w naszej szkole.
Sprawdź ofertę kształcenia

obraz

61820135 1561321667335178 1762109869051084800 n28 maja 2019 r. uczniowie klas pierwszych i drugich zamieszkujący w internacie uczestniczyli w organizowanej wycieczce rowerowej. Głównym celem wycieczki było poznanie historii okolicznego regionu, tradycji, zabytków kultury i krajobrazu. Młodzież pokonała około 20 km by dojechać do Woli Gułowskiej. Pierwszym z wielu punktów wycieczki była Szkółka Gospodarcza Leśnictwa Gułów, obejrzenie grobu żołnierza znajdującego się w lesie oraz Pomnika Myśliwych. Następnie zapaliliśmy znicz na mogile poległych żołnierzy armii gen. Franciszka Kleeberga na cmentarzu Parafialnym w Woli Gułowskiej. Mieliśmy także okazję by wyciszyć się i skłonić do refleksji zwiedzając Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września a następnie zejść w podziemia i skosztować wody z bijącego pod nim źródła. Kolejno, udaliśmy się do Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków znajdującego się także w Woli Gułowskiej, gdzie opowiedziano nam o ostatnich walkach kampanii wrześniowej 1939 r., wydarzeniach z 3-5 października 1939 r., które to rozegrały się na okolicznych terenach. Nowoczesne symulacje sprawiły, że uczniowie mogli nie tylko bliżej poznać historię, ale także poczuć się jak uczestnicy tamtych wydarzeń. Oglądając bogaty asortyment muzeum uczniowie mogli zobaczyć jak kiedyś wyglądało uzbrojenie, ubiór i dokumentacja sprzed 80 lat. Następnie nasza młodzież została zaproszona do obejrzenia Izby Regionalnej, gdzie zaprezentowano zgromadzone przedmioty użytku codziennego, dawne środki lokomocji, narzędzia rolnicze, a także ozdoby i wytwory rękodzieła i rzemiosła ludowego. Nie zabrakło także eksponatów myśliwskich Wojskowego Koła Łowieckiego nr 304 "Ryś", które prosperuje od 1951 r. do dnia dzisiejszego. Po prawie 8 - godzinnej "żywej lekcji" geografii, historii, i biologii jak również po wzmożonym wysiłku fizycznym wychowankowie internatu powrócili do szkoły dzieląc się wrażeniami z rówieśnikami. Wycieczka została uznana za udaną, więc liczymy na kolejną w przyszłym roku szkolnym.

zadanie ekologiczne

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wsei

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow logo2 polska w liczbach Logo WFOSiGW LublinLogo Szkoła realizuje warsztaty dla młodzieży 1