Internat

logo duze muzeum kleeberczykow29 maja 2018 r. uczniowie klas pierwszych zamieszkujący w internacie uczestniczyli w pierwszej tegorocznej wycieczce rowerowej. Celem głównym było poznanie krajobrazu, tradycji, zabytków kultury i historii okolicznego regionu.  Młodzież pokonała ponad 20 km by dojechać do Woli Gułowskiej. Pierwszym punktem wycieczki była Szkółka Gospodarcza Leśnictwa Gułów. Następnie uczniowie mieli okazję wyciszyć się, skłonić do refleksji zwiedzając Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września, zejść w podziemia i skosztować wody z bijacego pod nim źródła. Kolejno zapaliliśmy znicz na mogile poległych żołnierzy armii gen. Franciszka Kleeberga, po czym udaliśmy się  do Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, gdzie opowiedziano nam o ostatnich walkach kampanii wrześniowej 1939 r., wydarzeniach z 3-5 października 1939 r., które rozegrały się na okolicznych terenach. Dzięki nowoczesnym symulacjom, uczniowie mogli nie tylko bliżej poznać historię, ale także poczuć się jak uczestnicy tamtych wydarzeń. Bogaty asortyment muzeum ukazał uczniom jak wyglądało uzbrojenie, ubiór, dokumentacja sprzed 80 lat. Następnie zaproszono młodzież  do obejrzenia Izby Regionalnej, gdzie zaprezentowano zgromadzone przedmioty użytku codziennego, dawne środki lokomocji, narzędzia rolnicze, a także ozdoby i wytwory rękodzieła i rzemiosła ludowego. Nie zabrakło także eksponatów myśliwskich Wojskowego Koła Łowieckiego nr 304 "Ryś", które prosperuje  od 1951 r. do dnia dzisiejszego.

Po prawie 8 - godzinnej "żywej lekcji" biologii, geografii, historii i wzmożonym wysiłku fizycznym wychowankowie internatu powrócili do placówki dzieląc się wrażeniami z rówieśnikami. Wycieczka została uznana za udaną, więc liczymy na więcej.

zadanie ekologiczne

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wsei

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow logo2 polska w liczbach Logo WFOSiGW LublinLogo Szkoła realizuje warsztaty dla młodzieży 1