Biblioteka

patron20.04.2017r. odbyła się lekcja biblioteczna „ Okiem Tatarkiewicza na współczesny świat”. Celem zajęć było zastanowienie się, czy myśli Tatarkiewicza mogą być bliskie współczesnej młodzieży i przeciętnemu człowiekowi. Przybliżona została sylwetka samego autora „ Historii filozofii” i jego złotych myśli. Niektóre z nich powstały w Radoryżu. Było to miejsce prawdziwego natchnienia twórczego naszego patrona. Dowodem tego są jego własne słowa: „ – Każdego lata w Radoryżu przed południem zwykłem pracować w ogrodzie, w półcieniu wielkiego starego ciernia, gdzie stał stolik i ławka: tam powstała duża część tego, co napisałem. Po południu siadałem na konia i wtedy w samotnej jeździe zbierał mi się w głowie ten materiał, który następnego dnia przedpołudnia dostawał się pod pióro. Podlasie jest skromnym, ale pięknym krajem lasów, stawów, niskich wzgórz.”  Okoliczna ludność, piękne kasztany obok domu teściowej Tatarkiewicza – Potworowskiej (właścicielki dworku w Radoryżu) , były niewątpliwie dużą inspiracją dla jego twórczości. Młodzież z różnych klas, uczestnicząca w spotkaniu wybrała kilkanaście cytatów filozofa, najbardziej do nich trafiających- młodzieży XXI wieku. Wraz z zaproszonymi gośćmi ( nauczycielkami - p. Hanną Stonio, p. Marią Kulesza- Pasik) rozmawiano o wartościach rozważanych przez naszego patrona szkoły. Były to: szczęście, radość, samotność, cierpienie, a także samo życie. Uczestnicy zajęć interpretowali mądrości życiowe Tatarkiewicza, które były dla nich, pomysłem na życie inspiracją, przesłaniem życiowym.

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wseiLogo WKU Biała Podlaska

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow  Logo WFOSiGW Lublin