ZS Radoryż
images/zdjecia/slajdy/Bez_nazwy3-min.png

obraz

turnij dla klas mundurowych - finałNasi kadeci Arkadiusz Goławski i Dawid Burczaniuk zajęli wysokie 11 miejsce podczas Ogólnopolskiego Turnieju dla Klas Mundurowych. W dniach 5-7 kwietnia 2017 roku na terenie gm. Krzeszowice, powiat krakowski odbył się finał Ogólnopolskiego Turnieju dla Klas Mundurowych, organizowanego przez stowarzyszenie EDUGRUPA pl. Stawką była tarcza dla najlepszej szkoły mundurowej w Polsce oraz indeksy dla uczniów na bezpłatne studia, na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Podczas wcześniejszych eliminacji, w których uczestniczyło prawie 180 szkół o profilu mundurowym z całej Polski zostało wyłonionych 60 dwuosobowych drużyn, które 5 kwietnia rozpoczęły zmagania o tarczę najlepszej szkoły mundurowej w Polsce. Naszą szkołę, która brała pierwszy raz udział w turnieju reprezentowali uczniowie klas drugich Arkadiusz Goławski i Dawid Burczaniuk.

Finał uczestnicy rozpoczęli od testu wiedzy, liczącego 40 pytań z zakresu historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu Policji, Wojska Polskiego oraz Państwowej Straży Pożarnej.

W dalszej kolejności uczestników czekały wyczerpujące konkurencje wymagające sprawności, koncentracji, umiejętności działania w zespole, odwagi i hartu ducha. Wystarczy wspomnieć, że przez dwie noce kadetów czekało około 4 godzin snu na karimacie na świetlicy OSP.

Pierwszego dnia trzeba było pokonać leśny tor przeszkód, a następnie bardzo wyczerpujący marszobieg na orientację, liczący łącznie 19 km, przebiegający w trudnym terenie leśnym, gdzie posługując się mapą i kompasem trzeba było odnaleźć 5 punktów orientacyjnych. Pierwszy dzień kończyła nocna konkurencja wodna „O jeden most za daleko”. O tym jak wyczerpujący był to dzień świadczą liczne obtarcia nóg i skrajne wyczerpanie kadetów. Ci, którzy pobłądzili w marszu na orientację zrobili łącznie ponad 20 kilometrów i do punktu końcowego wrócili po 22. Nasza drużyna w tej konkurencji zajęła 12 miejsce.

Następnego dnia kadetów czekała nie lada atrakcja. Wymarsz z samego rana do Ojcowskiego Parku Narodowego, a tam wspinaczka skałkowa. Przemarsz na linie na wysokości prawie 30 metrów oraz zejście ze skały z takiej wysokości przy użyciu liny. Po drodze trzeba było zawisnąć i wykonać zadanie z plecakiem, wiszącym na drugiej linie. Kilka zespołów wycofało się z tej konkurencji pomimo profesjonalnego zabezpieczenia ze strony GOPR-u. W tym dniu trzeba było jeszcze wykonać zadanie z pierwszej pomocy przedmedycznej, a w nocy rywalizować w następnej konkurencji wodnej „Rozwinięcie gaśnicze”.

Konkurencja wodna zakończyła się przed godz. 4.00, a już o 6.00 trzeciego dnia turnieju kadeci rywalizowali w „Biegu Rzeźnika”. Nasza drużyna zajęła w tej konkurencji 4 miejsce. Zmagania turniejowe zakończyło strzelanie z pistoletu Glock oraz karabinka AKMS.

Po podsumowaniu wyników okazało się, że w ogólnopolskiej klasyfikacji końcowej, nasi reprezentanci zajęli bardzo wysokie 11 miejsce, wśród prawie 180 drużyn z całej Polski, które przystąpiły do turnieju. Jest to szczególnie ważne, gdyż szkoła pierwszy raz udział w tym turnieju. Niektórzy uczestnicy byli na nim już trzeci raz z rzędu i mogli korzystać ze zdobytego wcześniej bogatego doświadczenia. Arkowi i Dawidowi składamy gratulacje.

zadanie ekologiczne

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wsei

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow logo2 polska w liczbach Logo WFOSiGW LublinLogo Szkoła realizuje warsztaty dla młodzieży 1