Internat

Internat

internat2

Obecnie internat zamieszkuje ponad 80 uczniów, a oto niektorzy z nas...

internat mieszkancy

W dniu 14 lutego 2017 r. w internacie Zespołu Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym młodzież internacka spotkała się z okazji Dnia św. Walentego. Wychowankowie wzięli udział w walentynkowej imprezie karaoke, którą przygotowali i poprowadzili opiekunowie: p. Mirosław Kardas oraz p. Paweł Tomasik. Najodważniejszymi uczestnikami zabawy okazali się: Mateusz Woźniak i Kacper Ostrowski, którzy ku radości wszystkich wystąpili w duecie. Największym jednak powodzeniem cieszyło się wspólne wykonywanie utworów muzycznych najbardziej popularnych wykonawców. Dało się zaobserwować narzucającą się prawidłowość, mianowicie wraz ze wzrostem popularności poszczególnych piosenek nasilały się reakcje uczestniczącej w zabawie młodzieży: spontaniczne okrzyki oraz aplauz. Z opinii wykonawców i uczestników zabawy wnioskujemy, że pomysł na „śpiewające” spędzenie Dnia Zakochanych był strzałem w dziesiątkę.

wigilia internatWesołych Świąt!
Bez zmartwień,
z barszczem, z grzybami, z karpiem,
z gościem, co niesie szczęście,
czeka nań przecież miejsce.

Wesołych Świąt!
A w Święta
niech się snuje kolęda
i gałązki świerkowe
niech Wam pachną na zdrowie.

Wesołych Świąt!
a z gwiazdką
pod świeczek łuną jasną
życzcie sobie- jak najwięcej
zwykłego ludzkiego szczęścia.

film WolynW dniu 13 października 2016 roku wychowankowie z naszego internatu, pod opieką p. Mirosława Kardasa odbyli wycieczkę do kina „Helios” w Siedlcach. W ramach projektu Kino na Temat młodzież uczestniczyła w pokazie specjalnym filmu pt. „Wołyń”. Jest to pierwszy film poruszający dotychczas przemilczany w polskim kinie temat tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943–1944. Po projekcji filmu odbyło spotkanie, którego gościem specjalnym był p. dr Rafał Roguski, adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Tematem przewodnim prelekcji były słowa: „Razem, ale obok siebie. Wojna jako kulminacja trudnych relacji między narodami II RP”. Prelegent odniósł się do trudnej prawdy historycznej dotyczącej tragicznych wydarzeń na Ziemiach Wschodnich w kontekście do wydarzeń współczesnych i relacji polsko-ukraińskich. Warto poruszać taką tematykę, aby wprowadzać młodych ludzi w tę trudną historię i zachęcać do krzewienia pamięci o zbrodni wołyńskiej w duchu pojednania i dialogu.

bilard internatZ końcem ubiegłego roku do świetlicy internackiej został zakupiony stół bilardowy. Od samego początku wśród amatorów gry w bilard znaleźli się nie tylko chłopcy, lecz także dziewczęta, którzy dzielnie ze sobą rywalizują. W celu wyłonienia najlepszych graczy w dniu 18 kwietnia rozpoczął się turniej Pool bilard (odmiana 8-bil), który prowadzi p. Mirosław Kardas. Do rywalizacji przystąpiło kilkanaście osób, obecnie toczą się rozgrywki o awans do ćwierćfinału. Turniej sprzyja promowaniu obowiązujących zasad gry, mobilizuje wychowanków do współzawodnictwa, aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego oraz sprzyja integracji. 

DSCN0130Przedświąteczny czas sprzyja kultywowaniu tradycji wielkanocnych oraz ujawnieniu się talentów i pomysłowości wychowanków. Wszystkie chętne osoby, uczestnicząc w zajęciach artystycznych, wykonały piękne pisanki. Zajęcia prowadzone przez p. Renatę Cąkała były doskonałą okazją do dyskusji na temat tradycji świątecznych, poznania różnorodnych technik i wymiany doświadczeń. Dobra atmosfera w czasie zajęć pozytywnie wpływała na integrację młodzieży. 

ciastkaCiasteczka owsiane - nasze ulubione, czesto więc powstają w internackiej kuchni. Lubimy je piec gdy pada deszcz lub po prostu na osłodę. Są chrupiące i pachną wanilią.... Szybkie, pyszne... polecamy.
Przepis mamy od pani Katarzyny Cichockiej i możemy wam go podać :)

Chrupiące ciastka owsiane 

200g masła
3/4 szkl. cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
1 jajko
1 szklanka mąki pszennej
1/2 łyżeczki sody
2 i 1/2 szklanki płatków owsianych
1/2 szklanki bakalii (my lubimy z rodzynkami i żurawiną)
Wszystko razem zagnieść, z ciasta formowac w rękach kulki, układć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i spłaszczać. (Między ciasteczkami zachowujemy odstępy). Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i piec przez ok. 17 minut. Podawać przestygnięte.

Udanych wypieków:)
nasze ciacha

20160208 180623Koniec karnawału uczciliśmy smażeniem faworków, w tym roku kolej przypadła na dziewczyny.Było pysznie!

phoca thumb l obraz 022Wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku. W dniu 16 grudnia 2015 roku w internacie Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym na kolacji wigilijnej spotkali się wychowankowie, wychowawcy, kierownik internatu Ewa Kardas oraz wicedyrektor Marzena Kamińska. Uroczystą kolację rozpoczęli wychowankowie przybliżając krótko historię świąt Bożego Narodzenia. Następnie zabrała głos pani wicedyrektor składając wszystkim życzenia, a pani kierownik zaprosiła wychowanków do podzielenia się opłatkiem i wspólnego spożycia przygotowanych potraw. Niezwykle emocjonującym wydarzeniem okazał się konkurs kolęd i recytacji wierszy o tematyce bożonarodzeniowej szczególnie, iż na zwycięzcę czekała słodka nagroda przygotowana przez panią kierownik Ewę Kardas. Wszyscy uczestnicy konkursu bardzo się starali, a ostatecznie zwyciężyła Izabella Sztyber. Uroczystość odbyła się w bardzo miłej, ciepłej, rodzinnej atmosferze i z pewnością wprowadziła młodzież w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. 

Patronat honorowy

logo aszwcsil logologo 4skrzydlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wsei

Linki

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow logo2 polska w liczbach Logo WFOSiGW Lublin