ZS Radoryż
images/zdjecia/slajdy/nowy3a.png

certyfikowana klasa mundurowa

Muzeum H SienkiewiczaUczniowie klasy IIIp dnia 23.11.2018r. uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Dyrektor placówki – Pan Cybulski zapoznał młodzeż z wieloma faktami i ciekawostkami z życia noblisty. Zaciekawił młodzież przede wszystkim opowieścią o okolicznych miejscach, w których Sienkiewicz spędził dzieciństwo. Później wielokrotnie powracał w te strony. Odwiedzał rodzinę, znajomych. Wiele miejsc znalazło odpowiedniki w jego dziełach np. stawy w Burcu, które są pierwowzorem grzęzawisk wokól Zbaraża z „Ogniem i mieczem”. Wzmianki o Burcu, opisy przyrody możemy odnaleźć we fragmentach artystycznej wizji „Potopu” i częściowo we wcześniejszych nowelach „Stary sługa” i „Hania”. 

Muzeum posiada bogatą kolekcję pamiątek dokumentujących życie i twórczość Sienkiewicza, zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek po pisarzu oraz unikalny księgozbiór zawierający między innymi pierwsze wydania dzieł pisarza. Zgromadzono także rekwizyty z ekranizacji jego dzieł. Placówka w ostatnim czasie wzbogaciła się o cenne pamiątki po nobliście (pierwszy Polak, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury). Uczniowie zobaczyli fragmenty rękopisów, laski Sienkiewicza, parasol jego żony, walizkę pisarza, zestaw podróżny.

Po zwiedzaniu muzeum młodzież zobaczyła kopiec Henryka Sienkiewicza i kościół, w którym ochrzczono malutkiego Henryka. 

Polecamy wszystkim zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

zadanie ekologiczne

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wsei

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow logo2 polska w liczbach Logo WFOSiGW LublinLogo Szkoła realizuje warsztaty dla młodzieży 1