ZS Radoryż
images/zdjecia/slajdy/nowy3a.png

certyfikowana klasa mundurowa

wycieczka do WarszawyW dniu 26 lutego 2018 roku 45-osobowa grupa młodzieży, wraz z wychowawcami z naszej szkoły, udała się do Warszawy na kolejną wycieczkę tematyczną, tym razem do instytucji szczebla centralnego związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Poznaliśmy historię Pałacu Prezydenckiego, rolę Prezydenta RP w systemie bezpieczeństwa państwa, protokół związany z wizytami głów innych państw. Zwiedziliśmy pomieszczenia Pałacu, gdzie odbywają się oficjalne uroczystości państwowe, m.in.: Antyszamrę (pokój powitań), Salę Białą im. Lecha Kaczyńskiego – miejsce rozmów głów państw, Salę Rokoko, w której oczekują małżonki Prezydentów prowadzących rozmowy, Salę Kolumnową, największe i najbardziej znane z relacji telewizyjnych pomieszczenie Pałacu Prezydenckiego, Kaplicę pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny – miejsce modlitwy Prezydenta, jego małżonki, ministrów Kancelarii Prezydenta oraz zaproszonych gości.

Następnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, przy pomocy którego Prezydent RP wykonuje zadania w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Pracownicy BBN w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawili nam rolę i zadania Biura oraz prerogatywy (uprawnienia) Prezydenta RP wynikające ze zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. Wizytę w tej instytucji zakończyliśmy spotkaniem z gen. Jarosławem Kraszewski, dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Silami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, który wskazał na „plusy” i „minusy” służby wojskowej oraz zachęcał naszą młodzież do wstępowania w szeregi służb mundurowych, po zakończeniu nauki.

Po wizycie w BBN przyszła kolej na lekcję historii w siedzibie Dowództwa Garnizonu Warszawa, która rozpoczęła się od zwiedzenia Sali Tradycji Dowództwa. Eksponaty tam znajdujące się pozwalają zrozumieć historię Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, Grobu Nieznanego Żołnierza, ale także burzliwe dzieje Warszawy na przełomie wieków. Ponadto dowiedzieliśmy się jaką rolę w strukturach Sił Zbrojnych RP współcześnie odgrywa Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz podległe mu jednostki wojskowe. Na koniec tej części wizyty uczestniczyliśmy w odprawie wart i złożyliśmy kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. 

Na zakończenie wycieczki w Warszawie odwiedziliśmy Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji, w szczególności prawnych i psychologicznych, w zakresie możliwości rozwiązania nurtujących ich problemów. Jednocześnie Centrum jest depozytariuszem wiedzy o udziale polskich żołnierzy w działaniach poza naszymi granicami. Gromadzi dokumenty i przedmioty z tym związane, które są dostępne nie tylko dla osób bezpośrednio związanych ze środowiskiem wojskowym, ale również dla środowiska cywilnego. Niewątpliwą atrakcją Centrum jest Sala Tradycji Weterana Działań Poza Granicami Państwa, w której znajduje się wiele przedmiotów związanych z historią i teraźniejszością polskich misji pokojowych oraz biblioteka, której księgozbiór ukierunkowany jest na problematykę misji. Również tutaj oddaliśmy hołd naszym żołnierzom, składając wiązankę kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych oraz Ścianą Pamięci z nazwiskami stu dwudziestu polskich żołnierzy poległych od 1953 r. podczas wykonywania zadań służbowych za granicą Polski, wygrawerowanymi na tabliczkach z brązu osadzonych na symbolicznym tle, tworzonym przez stylizowane orły Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wizyta w stolicy Rzeczypospolitej Polskiej była dla uczniów Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym nagrodą za sukcesy w nauce i musztrze paradnej, a jednocześnie niecodzienną lekcją historii i wychowania patriotycznego.

zadanie ekologiczne

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wsei

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow logo2 polska w liczbach Logo WFOSiGW LublinLogo Szkoła realizuje warsztaty dla młodzieży 1