ZS Radoryż
images/zdjecia/slajdy/nowy3a.png

certyfikowana klasa mundurowa

Nocny Pieszy Raj PowstańczyNocą z 19 na 20 stycznia 2018 r. uczniowie naszej szkoły: Natalia Bartczak, Klaudia Cegiełka, Małgorzata Kołnacka, Karolina Latuszek, Sandra Pietruszka, Wiktoria Szczęśniak, Magdalena Zabłocka, Dawid Burczaniuk, Arkadiusz Goławski i Bartłomiej Kachniarz, pod opieką nauczyciela Janusza Niedziółki, wzięli udział w III Pieszym Rajdzie Powstańczym im. Księdza Stanisława Brzóski (długość trasy około 26 km).

Rajd rozpoczął się w Łazach k/Łukowa, gdzie odbyła się uroczystość nadania rondu imienia Franciszka Wilczyńskiego, który był adiutantem gen. ks. Stanisława Brzóski – naczelnego kapelana Powstania Styczniowego (wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim), naczelnika wojennego powiatu łukowskiego, organizatora i dowódcy oddziału partyzanckiego, ukrywającego się m.in. w kompleksie leśnym ,,Jata”, na terenie powiatu łukowskiego. Rajd, w którym udział wzięło ok. 130 osób, był hołdem oddanym polskim uczestnikom zbrojnego wystąpienia przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Główne uroczystości, upamiętniające tamten okres, odbyły się pod pomnikiem poświęconym ks. Stanisławowi Brzósce i jego oddziałowi, odsłoniętym 3 czerwca 1928 r. na terenie leśnictwa Dąbrówka, w pobliżu Rezerwatu ,,Jata” (okolice Gręzówki). Na zakończenie, przy wspólnym ognisku, jego uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, ufundowane przez organizatorów Rajdu: Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne „Orlik”, oraz gminy Łuków i Wiśniew.

Dziękujemy naszym przedstawicielom w Rajdzie za godne reprezentowanie Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym, a przez to oddanie w naszym imieniu hołdu Powstańcom Styczniowym, w szczególny zaś sposób ostatniemu przywódcy Powstania na Ziemi Łukowskiej ks. Stanisławowi Brzósce i jego adiutantowi Franciszkowi Wilczyńskiemu oraz tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o Niepodległą Rzeczpospolitą.

foto: Anna Kupińska/podlasie24.pl

zadanie ekologiczne

Patronat honorowy

wsosp logocsil logologo 4skrzydlogo aszwlogo KPP Lukowlogo strazumcs logologo wsei

Przydatne strony

logo menlogo ckelogo oke krakow  Kuratorium Oświaty w Lublinielogo starostwo Lukow logo2 polska w liczbach Logo WFOSiGW LublinLogo Szkoła realizuje warsztaty dla młodzieży 1